Hypotéka - část 2.

Příspěvek stavebníka

Když se na to díváme zpětně, vyřizování hypotéky nám dalo pěkně zabrat. Nenapadlo nás, že by mohly nastat nějaké problémy, a to i přesto, že jsme vlastníky domu (možnost zástavy), který vlastníme, s pravidelnými průměrnými příjmy, které máme a s jedním dítětem :).

Jelikož jsme potřebovali co nejrychleji zafinancovat koupi pozemku (květen 2017), známá nám pomohla vyřídit úvěr od Buřinky u Stavební spořitelny České spořitelny s úrokem 5,45% ročně s měsíční splátkou 3.905 Kč měsíčně. Úroková sazba pro nás nebyla důležitá, počítali jsme s tím, že úvěr bude refinancován v co nejbližší době (cca do 4 měsíců) a to bankou, která nám nabídne nejvýhodnější úrokovou sazbu a podmínky pro hypotéku na stavbu domu. Jedinou naší podmínkou bylo, aby při předčasném splacení úvěru nám nebyl účtován poplatek za předčasné splácení. Ujistila nás o tom známá, která nám úvěr zprostředkovávala, ujistila nás o tom paní v ČS, které jsme se několikrát osobně při podpisu smlouvy ptali

Jakmile jsme byli do KN zapsaní jako vlastníci pozemku, začali jsme řešit (cca do měsíce od podání žádosti na KÚ) hypotéku. S tou nám pomáhal náš kamarád, který nám zprostředkoval hypotéku u UniCredit Bank. Prve jsme zkusili oslovit ČS. Doufali jsme, že jelikož jsme dlouhodobě jejich klienty – od účtu po různá pojištění či spoření, měli jsme u nich sjednaný  i předchozí úvěr na náš starý dům, který byl řádně splácen, nově jsme měli uzavřený úvěr na pozemek, přesto nám nenabídli takové podmínky, které nám byly nabídnuty u UniCredit Bank. Využili jsme tedy nabídku kamaráda, který nám vše domluvil na pobočce banky a hypotéku jsme tedy u nich uzavřeli. Vše šlo hladce, příjemná paní, bylo nám vše detailně vysvětleno, byly nám dány návrhy, jak nejlépe vše zafinancovat. 

Nakonec jsme se rozhodli, že hypotéky uzavřeme dvě. První jsme uzavřeli hypotéku na refinancování pozemku u ČS. Jelikož  máme starý dům, dali jsme ho do zástavy, získali jsme částku 750.000 Kč s úrokovou sazbou 1,98% a fixací 3 roky. Z této částky jsme uhradili pozemek, daň FÚ a zafinancovali projektanta. Problém ovšem nastal, když nám přišel z ČS výpis, kolik máme doplatit na úvěr od Buřinky. Byl tam naúčtovaný navíc poplatek za předčasné splácení ve výši cca 18.000 Kč. Nakonec to dopadlo tak, že paní v ČS, se kterou jsme úvěr uzavírali, tvrdila, že nám to říkala, že tam ten poplatek je. Známá, přes kterou jsme úvěr vyřizovali, se s ní nějak pokoušela domluvit, ale marně. Byla naše chyba, že jsme si nepřečetli řádně podmínky, které nebyly uvedeny přímo ve smlouvě, ale na papíru zvlášť, který byl ke smlouvě jen tak přiložen, a to ještě tak nesrozumitelně formulované, že i lidé, kteří to četli a pracují v bankovnictví, tomu moc nerozuměli.  Zase máme nějaké ponaučení do budoucna. Celkem nás to naštvalo, takže jsme řekli, že si napíšeme stížnost. Jelikož ale známá, která nám úvěr zprostředkovala, věděla, že budeme chtít i její vyjádření pro sepsání stížnosti, nakonec nám ten poplatek uhradila sama, aby se sama nedostala do nějakých problémů.

Druhá hypotéka byla uzavřena ve výši 2.060.000 Kč s úrokovou sazbou 2,09% s fixací 10 let na dobu 26 let. Hypotéky se v té době  začaly pomalu zvedat, byli jsme tedy rádi, že jsme to tak tak stihli. Vyřízení hypotéky trvalo cca 6 týdnů.  Už jsme jen čekali, až bude hotový projekt a budeme mít oficiální povolení ze stavebního úřadu a budeme moc začít stavět a tím pádem čerpat první částku. Podmínkou banky bylo, že do 2 let bude nemovitost postavena a peníze vyčerpány. Bylo nám jasné, že jelikož stavíme svépomoci (při zaměstnání), tak budeme mít tedy co dělat. Ale také nám bylo jasné, že když se to nestihne, lze banku požádat o prodloužení – samozřejmě za nějaký poplatek :).

Plánek rozdělení parcel
Předchozí článek autora
21.01.2019 14:15 3259 zhlédnutí
Výběr a koupě pozemku
Zdravím všechny stavebníky, v tuto dobu (leden 2019)  máme již sice postavenou ...
Půdorys
Následujicí článek autora
29.01.2019 07:15 8442 zhlédnutí
Projekt, povolení ke stavbě - část 3.
My jsme obdrželi  povolení ke stavbě v dubnu 2018, což bylo 4 měsíce od podání ...

Stavební etapa: financování

Název položky Cena
Poplatek za uzavření úvěru od Buřinky 5 540 Kč
Poplatek za uzavření hypotéky u UniCredit Bank 2 900 Kč
Celkem 8 440 Kč