Výběr a koupě pozemku

Příspěvek stavebníka

Zdravím všechny stavebníky, v tuto dobu (leden 2019)  máme již sice postavenou  hrubou stavbu, ale přeci jen bych ráda začala úplně od začátku.

S myšlenkou - postavit si nový dům - jsme si pohrávali pár let. Jednak nám k tomu rozhodnutí "pomohli" sousedé, které máme na starém domě, jednak náš starý dům, který jsme před 10 lety dostali po prarodičích a postupně opravovali a jednak náš věk, jelikož patříme ke generaci středního věku. Řekli jsme si tedy - "buď teď a nebo nikdy". To byl rok 2016.

Jelikož jsme nechtěli syna vytrhnout z kolektivu, ze školy, od kamarádů, začali jsme pozemek shánět ve vesnici, ve které bydlíme. Výhodou bylo, že vesnici znám dobře, vyrůstala jsem zde, jela jsem tedy podle katastrální mapy, vybírala zahrady, na kterých bylo možné stavět, popřípadě pozemky, které byly v územním plánu určeny k výstavbě.  Nakonec jsme se nadchli pro pozemek, který jsme v roce 2017 po dlouhých peripetiích s majiteli koupili.

Jednalo se o velikou louku (vedenou na katastru jako travnatá plocha), kde majitelé zažádali  o vynětí části louky a o její zahrnutí do územního plánu k následné výstavbě rodinných domů.  Trvalo nám skoro 3/4 roku než jsme majitelé "dokopali" k tomu, aby pozemky rozparcelovali a aby nám pozemek, který jsme si situačně vybrali, prodali. Problém byl, že majitelé pozemků jsou tři, v hodně pokročilém věku, neschopni se mezi sebou domluvit, takže představa, kde, co, jak vyřídit téměř žádná a do toho ne moc schopný projektant, kterého si najali.

Když už došlo k oficiálnímu rozparcelování, začala se řešit cena pozemku. Cena nás celkem překvapila, a to nemile. Za m2 nezasíťovaného pozemku chtěli 500 Kč. Na to, jak byli celou dobu nerozvážní a nerozhodní a nebyli v souladu, tak na ceně se shodli a trvali na ni (pozn. zasíťované pozemky se v obci prodávaly v té době cca za 400 Kč za m2). Bylo nám řečeno, že když jsme tak dlouho vydrželi čekat a jsme první, tak nám dají slevu a za m2 tedy chtěli 450 Kč.  Jelikož se ale jednalo o pozemek, který se nám moc líbil, s krásným výhledem, i když trochu v mírném svahu, nakonec jsme cenu odsouhlasili a šli vyřizovat úvěr a shánět projektanta.

Předtím, než jsme podepsali kupní smlouvu, jsme si ověřili, co se dalo, co nám kdo poradil, v čem by mohl být problém, aby se později nenaskytl nějaký problém kolem stavby - př.  přívod inženýrských sítí, svah, hluk, možnost čističky, sousedé, stavbní úřad, obec, .... Také jsme chodili na pozemek v různou denní dobu, abychom viděli, kde vychází a zapadá slunce, .....

Občas bylo hodně problémové ověřovat něco, když jsme neměli projekt, přesné umístění domu. Museli jsme věřit, že to co nám na úřadech nemohli potvrdit písemně (hlavně vodárna a ČEZ) a sdělili nám jen ústně (neoficiálně), opravdu tak bude. Teď pozpátku můžu říct, že to všechno dopadlo dobře, i když  u pár věcí jsme se zapotili.

Hypotéka
Následujicí článek autora
27.01.2019 09:01 4658 zhlédnutí
Hypotéka - část 2.
Když se na to díváme zpětně, vyřizování hypotéky nám dalo pěkně zabrat. Nenapadlo nás, že by mohly...

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku

Název položky Cena
Cena pozemku 525 000 Kč
Daň FÚ 21 276 Kč
Vklad KÚ 1 000 Kč
Celkem 547 276 Kč