Stavební dozor při stavbě svépomocí

01.04.2019 14:05 6517 zhlédnutí
Redakční

Musí být při stavbě svépomocí přítomen stavební dozor nebo stavbyvedoucí? Kdo je stavební dozor, co dělá, kolik stojí a kde ho sehnat? Jakou činnost vykonává stavbyvedoucí? Na tyto odpovědi jsem se zeptal pana Freitaga ze společnosti Mydozorujeme, s.r.o.

V legislativě se setkáváme s pojmem Stavební dozor a stavbyvedoucí. V případě stavby svépomocí je stavbyvedoucím v podstatě přímo svépomocný stavebník, který některé stavební části vykonává sám a na jiné najímá externí řemeslníky, od kterých práci následně přebírá.

Stavební dozor je nezávislá osoba, která po stavbyvedoucím, v našem případě stavebníkovi (řemeslnících), přebírá a kontroluje jednotlivé dokončené stavební etapy. Nicméně před stavebním úřadem je stavební dozor veden jako stavbyvedoucí, protože stavbyvedoucí u stavby svépomocí musí mít autorizaci v oboru pozemního stavitelství. V případě zjištěných závad na chyby upozorňuje.

Michal Freitag
Když stavíte svépomocí a máte v plánu si co nejvíce prací realizovat sami, ani tak se neobejdete bez stavebního dozoru. Bohužel se často setkáváme s lidmi, kteří mají zájem pouze o to, abychom jim dali na projekt potvrzení tvz. autorizační kulaté razítko a kontrolovat stavbu nechtějí. To my ovšem z níže uvedených důvodů neděláme.
 

Stavební dozor na sebe bere odpovědnost spojenou s kontrolou kvality prováděné stavby.


Ze zákona jej smí vykonávat osoba, která má vysokoškolské vzdělání stavebního směru nebo architektonického směru. Dále pak osoba se středoškolským vzděláním s maturitní zkouškou a stavební praxí alespoň 3 roky.

Brát na sebe odpovědnost za stavbu, kterou jsme nikdy neviděli, a dávat kulatá razítka na potkání jsme nikdy dělat nechtěli a nemáme to ani v plánu. Pokud chce mít stavebník jistotu, že svou práci provedl dobře, může si nás objednat a my mu stavební dozor rádi zajistíme. Svépomocným stavebníkům nabízíme obvykle dvě dozorové služby. Jedna obsahuje 5 návštěv stavby a druhá 10. Při první variantě dozoru vždy kontrolujeme založení stavby, výztuž desky, výztuž věnce a krovy. Pátá kontrola je na individuální dohodě.

U služby s deseti návštěvami jsou zmíněné 4 prohlídky stejné a 6 je volitelných. Dodal Michal Freitag z firmy MyDozorujeme.cz.

Stavební dozor v balíčku 5ti návštěv vyjde stavebníka u firmy MyDozorujeme.cz na částku 28 000,- Kč a 10 návštěv + 3 telefonické konzultace na částku 48.000 Kč.

Nejvíce staveb technici z Mydozorujeme.cz realizují v Severomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. Ostatní kraje a případné telefonické konzultace jsou vždy o individuální domluvě. Kromě dohlížení na novostavby se soustředí také na rekonstrukce.

Michal Freitag
U rekonstrukcí se setkáváme nejraději s lidmi, kteří chtějí koupit objekt, u kterého plánují následnou rekonstrukci. Objekt s nimi projdeme a upozorníme na všechny vady a nedostatky, které při prohlídce objevíme. Následně zpracujeme kalkulaci, ve které vyčíslíme náklady na rekonstrukci a můžeme doporučit i námi prověřené firmy a řemeslníky na jednotlivé rekonstrukční etapy.

V rámci stavebního dozoru nebo kontroly stavby je pro stavebníky ze Svépomocí.cz domluvena první konzultace zcela zdarma. Na konzultaci můžete probrat své konkrétní stavební dotazy a ověřit si, zda budete chtít společně dále spolupracovat například formou stavebního dozoru či jiným poradenstvím.

Při kontaktování firmy MyDozorujeme.cz můžete využít telefon 739 964 749 nebo kontaktní formulář na webu.

Pokud řeknete, že jste ze Svépomocí.cz, máte na všechny služby 5% slevu.

Mějte se pěkně a ať se Vám daří !

Ochrana betonu či nedokončené základové desky v zimě
Předchozí redakční článek
21.12.2018 09:15 2721 zhlédnutí
Ochrana betonu či nedokončené základové desky v zimě
Redakční
Podařilo se Vám stihnout před zimou vybetonovat základy a desku? Máte hotové bednění a navezené...
Retro vypínače a zásuvky vyžadují přípravu již při realizaci elektrorozvodů
Následujicí redakční článek
13.02.2019 07:15 2176 zhlédnutí
Retro vypínače a zásuvky vyžadují přípravu již při realizaci elektrorozvodů
Redakční
Otočné vypínače v kulatém rámečku byly před několika desítkami let zcela běžné. V posledních...

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Zdivo a strop suterénu
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Odjíždí karavánek, stavíme plecháček
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Jak rostou papriky
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Stavební buňka

Související články