Projekt - studie domu

Příspěvek stavebníka

Ahoj lidičky, po koupi pozemku bylo na řadě se vrhnout na projekt.  Kamarád mi doporučil známého projektanta, ten za nemalé peníze 4000 Kč udělal amaterskou studii (překreslil můj nákres) a téměř nekomunikoval.

S tímto jsem tedy ukončil veškerou komunikaci a na doporučení zde na fóru se obrátil na projektanta nového, kterého zatím chválím.

Začal znovu od začátku od mých nákresů, hodně věcí k dobrému upravil a mám zde výslednou studii :)

Nyní čekám na projekt a těším se na další krok

Rodinný dům bude mít zastavěnou plochu 81m2 + přilehlá garáž 40m2 s dílnou

Chtěl jsem co nejplacatější střechu, bohužel ragulativa obce dovoluje min 28 stupňů, pokusím se zažádat o výjjimku a uvidím. Mezi obrázky je vidět domek se sklony střech 22,24 a 28 stupňů

Fotogalerie

Projekt - studie domu
Projekt - studie domu
Projekt - studie domu
Elektrické vedení nad pozemkem VN 22 KV
Předchozí článek autora
13.05.2015 07:00 44260 zhlédnutí
Elektrické vedení nad pozemkem VN 22 KV
Pokud se rozhodnete pro koupi pozemku asi uvidíte třeba nějaký, na kterém je v části vedení či je...
Vodoměrná šachta
Následujicí článek autora
20.08.2015 08:00 16695 zhlédnutí
Vodoměrná šachta
Pozemek jsem zakoupil se zakončenou vodou a kanalizací na pozemku. Při výstavbě sítí moc...

Stavební etapa: projekt domu

15 komentáře

Michal "Quickyprd" Opluštil
napsal(a) Michal Quickyprd Opluštil/25. srp 2015 11:33

To já Vás plně chápu. O peníze jde až na prvním místě. Pozemek budu mít (rodiče mě ukrojí kus své obrovské zahrady (před 20ti lety to koupily na svůj dům právě i stím, že se tam vejdou i dva další domy (má to asi 2500m2), tenkrát to bylo levné, bývalá pastvina krav...otec byl vcelku vizionář, nyní by to stálo asi 15x tolik :-D. Jinak vše ostatní si musíme s manželkou vydělat, nic nedědím, byt snad za rok splatím (obří byt 2kk 40m2 :-D ), jsme tam tři a je to takové malé...
Dům plánujeme podobně, kompromis mezi hypotékou, kvalitou bydlení, kvalitou životní úrovně. Kdyby nebyla zelená úsporám (tj. 400-550tisíc), tak o pasivním domu ani neuvažuji. Jinak dle komunikace s již majiteli pasivních domů, to díky dotaci je právě cena na úrovni reality. A to počítám že větší část právě kvůli technické náročnosti udělají certifikované firmy (část základové desky, prostupy, izolace, okna, střecha, komín, technologie. Podlahy, rozvody, omítky, na to už mám známé. I zdi si troufneme udělat sami..ale to ukáže čas.
Ale jak to bývá...plány jsou hezká věc...nakonec zdraží hypotéky, bude inflace, postavíme malý, krbem výtápěný, 4kk domeček a bude :-) (dřeva máme dost) Jelikož stejně velký byt u Nás ve měste by vyšel dráž, a ještě se musí opravit a máte sousedy...drahé energie atd...)
Budu koukat na kolik Vás to vyjde. Máte to prostorově i technologicky dost podobné (tak jak bych chtěl), tedy kromě zděné garáže.

Odkaz Komentáře
Sintom
napsal(a) Sintom/25. srp 2015 08:43

Nestavím pasiv, na to prostě nemám, a kdo dotoho jde klobouk dolu. Zdá se to jednoduché ale není. Řešil jsem to z velice kvalitni firmou Energysym, jenž delá dotace pro zelenou úsporám a má zdarma konzultace od MŽP a řešení detailů je pro normálního člověka téměř nemožné. Je to prostě extrémě drahé, jde o materiály. Sokl pod komín, odizolování desky, automatické řízení žaluzií, detaily střechy, zdivo 44 je sice odporem pasiv, ale oni pak celek vemou a odečtou mosty takže by to neprošlo a musel aby to být 50ka což by zas ezvětšilo a zdražilo dům bylo toho tolik, že bych to rozhodně nedal svépomocí o víkendech, ale hlavně, cena za ten můj domek by šla o 400.000 výš, kdybych tu dotaci 300.000 nedostal, bylo by to pro mě naprosto zničující a celé bych to musel prodat, protože vyšší hypo bych nedostal, a kdyby tak bych jí neutáhl.

Tedy dům bude nízkoenergetický, budu se snažit co nejvíc o pasiv, zdivo, okna, izolace, preciznost, ale víc nedám.

Jinak vytápění domu má velice nízkou hodnotu, nemám to teď u sebe ale tuším že to byla ztráta při -13ti pro lokalitu 2,7 kW což je bomba štítek B
Ohodně víc enerie sežere TUV a vaření
Já si to počítám tak, že co se nevrátí do 5ti let nemá smysl. Myšlenky co se vrátí do 10ti let jsou blbost, když každou korunu půjčky přeplatím navíc já nevěřím, že technika 10 let vydrží.

Na vnitřních dveřích do garáže jsem vyloženě trval. Jsem kutil, dělám elektroniku, zabezpečovací systémy a autoelektriku, proto je garáž s dílnou pro mě nutnost a proto je vní i umyvadlo. A v mraze v -10ti nechci přebýhat venkem do auta, když můžu být celou dobu v teplíčku :)
Další bouda pak stejně bude, na zahradní techniku kola atd. ale tomu dávám čas :)

Co se týče izolace je tam Heluz 2v1, tedy žádná dodatečná izolace, prostě jsem to nechtěl, nelíbí se mi to, to je ale o vkusu každého. obvodové zdivo domu je 44 ten je kompletně brán jako celek, garáž je pak 30ka taky 2v1 (tedy stěna mezi garáží a domem je také 44) Detail panelu garáže je izolován, ale né tak aby to prošlo na zelenou, garáž sama o sobě má střešní izolaci PIR jenž zárověň dělá zkosení střechy garáže, nechtěl jsem střechu garáže dřevěnou.

Co se mi nelíbí je rozhozená technika boiler v jednom místě rekuperace jinde a podobně. a malá kuchyně. Bohužel dispozice domu to holt líp udělat nešlo no. A zvětšovat jsem ho dál nechtěl.
původně měl mít dům 8x8 už má 9x9 :) Já nemám moc peněz a nechci se extrémě zadlužovat. každou korunu jsme si vydělal sám, nic jsem nezdědíl, žásný starý byt jsme nedostal. Takže si umím hodně vážit pěněz a havně jsem to chtěl co nejjednodužší abych to mohl postavit sám. Tedy kompaktní deska - udělám sám, kompaktní zdivo udělám sám, navezené panely na stropy, navezené schodiště. Střechu holt nechám udělat, vodu elektro sám, omítky stříkané to sám dělat nebudu, nechci dělat boudu na nářadí, takže i proto různé jednoduchosti. Jako bouda bude hned po vyzdení přízemí sloužit spodní koupelna.
Teptrve začínám a už je to papírování šílený. A už utíkají peníze do míst kde jsme je vůbec nečekal.

Jinak všude jsou kalkulačky na výpočet ztrát třeba na TZBinfo, když tam člověk vše nadatluje, a dá si stím dvě hodky práce aby to tam dával poctivě a pak třeba mění izolaci zjistí, že rozdíly jsou tak nepatrné, že se to nemůže zaplatit.

Holt uvidím no :)

Odkaz Komentáře
Michal "Quickyprd" Opluštil
napsal(a) Michal Quickyprd Opluštil/24. srp 2015 15:27

Kdybych dělal já zděnou garáž (plánuji jen dřevěné kryté stání, bude tam i dřevo atd.) tak bych prvně zrušil dveře do domu z garážem, já to budu řešit asi krytou cestičkou ze stání do domu. A potom co jsem studoval pasivní domy (či prostě jinak úsporné domy), tzak udělat klasický dům s kompeltní izolací a na to nalepit garáž. stěna domu - 30cm EPS - stěna garáže, potom ale se musí precizně udělat napojení střechy garáže na fasádu domu...logicky.
P.S. Není umyvadlo v garáži zbytečnost? Pokud tam člověk dělá často tak to chápu, ale jinak?

Odkaz Komentáře
Luděk
napsal(a) Luděk/24. srp 2015 14:23

Také chválím, vypadá to dobře. Zajímalo by mě, jak zde bude řešeno odizolování společné stěny garáže a domu. Případně jak to řešil někdo ze zdejších stavebníků ? Založil jsem téma v diskusi.

Odkaz Komentáře
Sintom
napsal(a) Sintom/24. srp 2015 13:13

tak už jsme se zase dostal k normálnímu počítači. psát něco na mobilu způsobí, že je tam spíše více chyb, než rozumných informací, tedy rekapituluji.

V textové čísti územního plánu který je ke stažení zde:
http://www.kunice.cz/e_download.php?file=data/editor/300cs_1.pdf&original=Zm%C4%9Bna+%C3%9AP+%C4%8D.+6+textov%C3%A1+%C4%8D%C3%A1st.pdf

Na straně 8 je psáno toto:
Zastřešení staveb bude výhradně šikmou střechou pravidelných tvarů – sedlovou, valbovou či
jejich kombinací o skonu střechy 28 - 45 stupňů. Tento požadavek nemusí být uplatněn u doplňkových
objektů - např. u garáží, skleníků, zastřešení bazénů, altánů apod.
Odlišný tvar a sklon střechy lze použít za podmínky souhlasu obce v případech, kdy jiné řešení
odpovídá charakteru navazující ( okolní ) zásatavby.

Napsal jsem tedy žádost o výjjimku, ve které jsou rozkresy, řezy domu, osazení na parcele odůvodnění žádosti atd. a uvidím.

Myslím, že co je dáno v územním plánu pro lokalitu, to je dáno. Na stavebním úřadě mi to potvrdili.

Odkaz Komentáře
Michal "Quickyprd" Opluštil
napsal(a) Michal Quickyprd Opluštil/24. srp 2015 07:24

Já v tom nic zásadního špatného nevidím, pokud bude garáž oddizolována od hlavní budovy, tak není problém, řešení technických mśtnustek v dolním patře, bych osobně dával do jedné místnosti, ale to je věc každého, kuchyň bych taky udělal jinak, ale tady platí to samé, vkus každého, taky jsem zastánce řešenío vše v jedné ose (odpady, voda) to jest koupelna, technika a kuchy'n u jedné stěny, elektrika jde tahat dobře a potom ještě dle topení, vrcní patro v pohodě, jednoduché tvary, pravé úhly, žádné vylomeniny y a osobně taky velmi chcálím a budu to mít stejně, že nemáte žádná střešní okna. Jediná díra ve střeše bude maximálně komín ( bude sloužit současně jako akumulace tepla). Kážá blbost na střeše (okno, žlaby, zalomení, vikýř atd. je zbytečný konstrukční problém s rizikem tepelných mostů, zatékání, praskání tašek atd...

Odkaz Komentáře
Limbus
napsal(a) Limbus/24. srp 2015 06:55

Doporučuju: nechte si udělat zaměření pro projekt a chtějte po geodetovi zaměření skutečné polohy krajního vodiče VN. Už jsem zažil spoustu případů, kdy to projetant zakreslil podle ledasčeho a pak s tím byly velké problémy. Zvlášť když na druhou stranu nemáte s domem moc kam uhnout.

Odkaz Komentáře
Marek
napsal(a) Marek/20. srp 2015 19:19

Nejak ste ma nepochopili s tou regulaciou. Pokial je dany regulativ v uzemnom plane, ako vravite, tak ho mozete kludne ignorovat, lebo stavebny urad na to nesmie prihliadat. A obec nema pravo uzemnym planom taketo veci regulovat. Na to sluzi regulacny plan, co je iny dokument. Ten ak obec nema, tak ziadnu vynimku ani ziadat nemusite. Ak by aj obec vzniesla ako ucastnik st. konania namietku, musi byt zamietnuta. Je o tom viacero clankov, napr.:
http://www.upkindl.cz/cze/prakticke-informace/podrobna-prostorova-regulace-v-uzemnich-planech-neplati-.html

http://www.uur.cz/1000-otazek/?action=heslo&id=170&IDtema=22

Odkaz Komentáře
Sintom
napsal(a) Sintom/20. srp 2015 18:39

Nooo, ja mam jak je videt 3 typy zklonu. Od 22 co chci ja 24 co ukecali sousede po 28 coz je povoleno. Pak jsou dve verze v rezu kde je u okna rozdil jedne sary tedy vice podkrovi, nebo kene podkrovi. Napsal jsem zadost o vyjjimku na obec a uvidim. Zasedani je az zacatkem zari, tak drzte palce. Jeste se pristi tyden stavim na stavebnim.urade, aby se nestalo, ze obec da vyjjimku a stavebni urad ji zamitne, diky uzemnimu planu. Stresni okna nechci. Nelibi se mi to a je to neprakticky pri izolaci 40-50 cm by byl k oknu hrozny tunel.

Kdyz vidite dispozice prijdou vam ok, nebo by jste neco upravili ?
Tom

Odkaz Komentáře
Michal "Quickyprd" Opluštil
napsal(a) Michal Quickyprd Opluštil/20. srp 2015 18:25

Jojo, mám udělané verze jak pro skorpatro, tak pro klasické podkorví, kde bude "menší" výklenek/vikýř...asi 8metrů široký a v něm tři 2m vysoká a 1,5 resp.2m široká okna :-)...podkroví to bude jen na druhou stranu kde bude šatna, technika a schody :-)

Odkaz Komentáře