Aplikace UtilityReport vám výrazně usnadní získání stavebního povolení

Redakční

Pokud se chystáte stavět, jako první krok si musíte vyřídit stavební povolení. K tomu ale potřebujete vědět, zda na vámi vybraném pozemku je vše v pořádku a zda jsou tam potřebné sítě. S tímto krokem, tedy podáním hromadné žádosti o vyjádření k existenci sítí, vám může pomoci aplikace UtilityReport dostupná na portálu MAWIS.

Zatím umí „jen“ zajistit vyjádření od správců sítí

UtilityReport vám zajistí jeden z pěti dokumentů, které potřebujete dodat stavebnímu úřadu pro získání stavebního povolení. Ovšem již brzy se snad podaří aplikaci rozšířit o možnost získání vyjádření i dotčených orgánů státní správy. Schválení stavebního povolení tak pro vás bude ještě pohodlnější. V současné době vám Utility Report ukáže seznam relevantních správců sítí, kterým je potřeba zaslat žádost o vyjádření k existenci sítí. Správce pak vydá vyjádření, zda má či nemá na konkrétním pozemku síť a kde přesně je. Další věci, jako je hygiena, hasiči, obec, sousedi atd. si však prozatím musíte zjistit sami. Pak teprve můžete žádat o schválení stavebního povolení.

Vše v jednom

Pokud máte pocit, že je aplikace zbytečná, a že si stejně všechno můžete obeslat a pozjišťovat na internetu sami, vyvedeme vás z omylu. Většinou byste museli obeslat v průměru 12-15 subjektů, ale například v Praze jich je i více než 30.

S UtilityReportem to zvládnete vše najednou. Jeho výhoda je v tom, že se jedná o hromadnou podatelnu žádostí. Vy si vše „naklikáte“ jen jednou a UtilityReport rozešle žádosti elektronicky do všech podatelen, jako například T-Mobile, CETIN, Innogy a dalším, kteří vás pak sami pěkně kontaktují s vyjádřením o existenci sítě. Stejně tak, pokud je nutné na některou podatelnu poslat dopis poštou, i ten vám v rámci hromadného podání UtilityRreport připraví.

Nemusíte se zatěžovat s vyřizováním a obesíláním každé instituce zvlášť, můžete vše udělat snadno on-line a rychle z pohodlí domova. Elektronické podání do podatelny ČEZu bude spuštěno v průběhu května 2019.

Ve vybraných krajích a městech nemusíte ani ověřovat správce sítí

UtilityReport si navíc tvoří svůj registr správců technické infrastruktury sítí (RSTI), protože neexistuje žádný centralizovaný seznam, který by stát garantoval. V současné době UtilityReport aktivně využívá 8 ze 14 krajů v České republice a seznam správců sítí je v nich aktualizovaný v součinnosti se stavebními úřady. Ve zbylých 6 krajích bohužel nejsou seznamy aktualizovány pravidelně a může dojít k tomu, že UtilityReport nebude „vědět“ o některých subjektech. Jakýkoliv subjekt si můžete sami zadat ve třetím kroku žádosti a pomoci tak seznam aktualizovat.

Kolik mě to bude stát?

Určitě vás zajímá, co všechna tato zjednodušení budou stát konkrétně vás. Máme pro vás dobrou zprávu. Pokud jste občan, a nebudete realizovat více než 3 stavby za rok, bude pro vás tato služba zcela zdarma. Financuje ji totiž kraj nebo příslušné město.

UtilityReport myslí ale i na projektanty, developery, realitní kanceláře a další profesionální stavebníky. Těm služba pro větší pohodlí při profesionální práci nabízí zpoplatněné služby. Jak konkrétně, to se dozví na webu UtilityReport, kde si můžou v e-shopu zakoupit dvě varianty produktů podle úrovně funkcionality (Standard nebo Premium).

Paradoxně je zatím aplikace UtilityReport měsíčně využívána více ve zpoplatněné verzi, a to v 65 %. Veřejnou, nezpoplatněnou aplikaci pak využívá zatím 35 % žadatelů.

VIDEO: Jak zateplit dům, aby fasáda dýchala
Předchozí článek autora
25.04.2019 10:45 3696 zhlédnutí
VIDEO: Jak zateplit dům, aby fasáda dýchala
Zateplit či nezateplit? Jedna z osudových otázek, kterou si každý stavitel jednou položí. Mezi...
Proč je důležité mít odvětrání radonu a jak na to?
Následujicí článek autora
07.05.2019 08:11 5361 zhlédnutí
Proč je důležité mít odvětrání radonu a jak na to?
Dnes jsou opatření proti hromadění radonu v novostavbách povinná, tato povinnost platí od počátku...

1 komentář

Michal
napsal(a) Michal
12. kvě 2019 11:30 / Odkaz Komentáře

No nevím, chtěl jsem použít před 3-mi roky a zhavarovalo to na zprávě "žádost nebyla správně vygenerovaná a nebyla odeslána", bez nějakých upřesňujících informací (zadal jsem něco špatně?). Snad už to mezitím vylepšili.