Aplikace UtilityReport vám výrazně usnadní získání stavebního povolení

09.05.2019 18:00 1467 zhlédnutí 1 komentář
Redakční

Pokud se chystáte stavět, jako první krok si musíte vyřídit stavební povolení. K tomu ale potřebujete vědět, zda na vámi vybraném pozemku je vše v pořádku a zda jsou tam potřebné sítě. S tímto krokem, tedy podáním hromadné žádosti o vyjádření k existenci sítí, vám může pomoci aplikace UtilityReport dostupná na portálu MAWIS.

Zatím umí „jen“ zajistit vyjádření od správců sítí

UtilityReport vám zajistí jeden z pěti dokumentů, které potřebujete dodat stavebnímu úřadu pro získání stavebního povolení. Ovšem již brzy se snad podaří aplikaci rozšířit o možnost získání vyjádření i dotčených orgánů státní správy. Schválení stavebního povolení tak pro vás bude ještě pohodlnější. V současné době vám Utility Report ukáže seznam relevantních správců sítí, kterým je potřeba zaslat žádost o vyjádření k existenci sítí. Správce pak vydá vyjádření, zda má či nemá na konkrétním pozemku síť a kde přesně je. Další věci, jako je hygiena, hasiči, obec, sousedi atd. si však prozatím musíte zjistit sami. Pak teprve můžete žádat o schválení stavebního povolení.

Vše v jednom

Pokud máte pocit, že je aplikace zbytečná, a že si stejně všechno můžete obeslat a pozjišťovat na internetu sami, vyvedeme vás z omylu. Většinou byste museli obeslat v průměru 12-15 subjektů, ale například v Praze jich je i více než 30.

S UtilityReportem to zvládnete vše najednou. Jeho výhoda je v tom, že se jedná o hromadnou podatelnu žádostí. Vy si vše „naklikáte“ jen jednou a UtilityReport rozešle žádosti elektronicky do všech podatelen, jako například T-Mobile, CETIN, Innogy a dalším, kteří vás pak sami pěkně kontaktují s vyjádřením o existenci sítě. Stejně tak, pokud je nutné na některou podatelnu poslat dopis poštou, i ten vám v rámci hromadného podání UtilityRreport připraví.

Nemusíte se zatěžovat s vyřizováním a obesíláním každé instituce zvlášť, můžete vše udělat snadno on-line a rychle z pohodlí domova. Elektronické podání do podatelny ČEZu bude spuštěno v průběhu května 2019.

Ve vybraných krajích a městech nemusíte ani ověřovat správce sítí

UtilityReport si navíc tvoří svůj registr správců technické infrastruktury sítí (RSTI), protože neexistuje žádný centralizovaný seznam, který by stát garantoval. V současné době UtilityReport aktivně využívá 8 ze 14 krajů v České republice a seznam správců sítí je v nich aktualizovaný v součinnosti se stavebními úřady. Ve zbylých 6 krajích bohužel nejsou seznamy aktualizovány pravidelně a může dojít k tomu, že UtilityReport nebude „vědět“ o některých subjektech. Jakýkoliv subjekt si můžete sami zadat ve třetím kroku žádosti a pomoci tak seznam aktualizovat.

Kolik mě to bude stát?

Určitě vás zajímá, co všechna tato zjednodušení budou stát konkrétně vás. Máme pro vás dobrou zprávu. Pokud jste občan, a nebudete realizovat více než 3 stavby za rok, bude pro vás tato služba zcela zdarma. Financuje ji totiž kraj nebo příslušné město.

UtilityReport myslí ale i na projektanty, developery, realitní kanceláře a další profesionální stavebníky. Těm služba pro větší pohodlí při profesionální práci nabízí zpoplatněné služby. Jak konkrétně, to se dozví na webu UtilityReport, kde si můžou v e-shopu zakoupit dvě varianty produktů podle úrovně funkcionality (Standard nebo Premium).

Paradoxně je zatím aplikace UtilityReport měsíčně využívána více ve zpoplatněné verzi, a to v 65 %. Veřejnou, nezpoplatněnou aplikaci pak využívá zatím 35 % žadatelů.

VIDEO: Jak zateplit dům, aby fasáda dýchala
Předchozí redakční článek
25.04.2019 10:45 2213 zhlédnutí
VIDEO: Jak zateplit dům, aby fasáda dýchala
Redakční
Zateplit či nezateplit? Jedna z osudových otázek, kterou si každý stavitel jednou položí. Mezi...
Proč je důležité mít odvětrání radonu a jak na to?
Následujicí redakční článek
07.05.2019 08:11 2347 zhlédnutí
Proč je důležité mít odvětrání radonu a jak na to?
Redakční
Dnes jsou opatření proti hromadění radonu v novostavbách povinná, tato povinnost platí od počátku...

1 komentář

Michal
napsal(a) Michal
12. kvě 2019 11:30 / Odkaz Komentáře

No nevím, chtěl jsem použít před 3-mi roky a zhavarovalo to na zprávě "žádost nebyla správně vygenerovaná a nebyla odeslána", bez nějakých upřesňujících informací (zadal jsem něco špatně?). Snad už to mezitím vylepšili.

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Zlatá jarní kráska Forsythia
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Zateplení základů
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
K čemu je dobré pěstovat brusinku
Redakční
Příprava stavby
Schiedel vás zve na FOR ARCH

Související články