Elektroměrový sloupek

Příspěvek stavebníka

Na zakoupeném pozemku sloupek ještě nebyl. Naštěstí pro mě bylo připraveno přípojné místo v sousedově sloupku, lépe řečeno ve spodní pojistkové skříni.

Byl to vlastně můj první počin, takže vše šlo trochu pomalu a zmateně, naštěstí se nakonec zadařilo.

Místo pro sloupek jsem zvolil hned vedle sousedova s mezerou na jeden sloup pro oplocení s tím, že dřevěná část oplocení bude pak probíhat i nad elektroměrným sloupkem.

Abych věděl, jaký sloupek postavit, zvolil jsem nejprve nákup elektroměrného rozvaděče, no a zde jsem udělal první chybu. Vybral jsem rozvaděč pro ČEZ s místem pro HDO (tarifikátor) což je v pořádku. Ale v dobré víře jsem koupil rozvaděč bílý PLECHOVÝ.

Nikdy !!! Nikdy si toto nekupujte. Než jsem postavil sloupek okouknul jsem desítky dalších sloupků, ale na změnu již bylo pozdě. Ty kovové prostě reznou,  ač je nastříkají jak je nastříkají prostě reznou. Tedy naprosto všem doporučuji nákup plastového, který je o litr dražší, ale vydrží navěky.

Abych to alespoň trochu zachránil, rozvaděč jsem odstrojil a dal mu další vrstvy laku, osobně si nemyslím, že to pomůže na dlouho, ale aspoň něco. Kdyby to vzali hezky pozinkem a pak lakem asi by to šlo, ale na to kašlou.

Tedy opakuji plechový rozvaděč ven, už nikdy.

No a začalo se se stavbou. Ručně jsem vykopal díru na hloubku 80 cm  šíře ccá 90x 70 cm.

Z OSB desek si připravil šalung pro vylití základů a objednal beton. Nejprve jsem vložil kopoflexky o průměru 50mm, kterým nedával moc prudké ohyby, protože protahovat 10ku kabel není zrovna lehké, je to tvrdostí jak protahovat 6ku roxor.

Beton dorazil v daném termínu a díra se vysypala, aby se bednění neprohnulo, průběžně se zasypávalo i kolem.

Základ jsem nechal vytvrdnout a mezitím si připravil další šalung na stříšku. Do té padly dva pyte betonu 40Kkg a 10 metrů roxoru, je šikmá tak, aby voda stékala za sloupek a né před k rozvaděči.

Po zatvrdnutí základu jsem zavrtal roxory,  bral jsme jen 4, dneska bych dával 10 ks (do každé mezery jeden).

Natáhl ipu, udělal zákládací lože a zarovnal první sadu ozdobných rovných tvárnic 40x20.

No a zase čekal,  pak udělal další tři řady, no a zase čekal, další řady už se musely řezat. Padlo na ně 10 kotoučů do flexy 125.

Tak se kladly a zase se čekalo.

Dovykopala se drážka ke sloupku souseda a našel se prostup, zároveň se udělala drážka za můj sloupek pro připojení zásuvky.

Koupil jsem 11 metrů Cyky 4x 10 a protáhl jí, bylo to pracné, nejdříve se protáhl protahovací drát, pak 2 smotané vodiče 2,5mm a jimi se teprve táhl namazaný kabel, jinak by to nešlo. Kabel se protáhl do sousedova sloupku do SDS pojistkové skříně, kde jsem nechal stočený jeden metr, další část se vyvedla za sloupek pro zásuvku.

Vložil se rozvaděč, ten se chytl na pěnu, dala se poslední řada, vylila se, no a zase se čekalo.

Doplním, že rozvaděč musí být umístěn tak, aby jeho spodní hrana byla nejméně metr nad hotovým terénem a střed elektroměru po té nebyl výše jak 1,7m nad terénem.

Nakonec se nasadila ve třech lidech stříška na ipu a bylo skoro hotovo.

Dopropojil jsem vodiče v rozvaděči a zapojil 4pin 32A zásuvku, kterou jsem přidělal na úhelníky zaražené do země, takže pevně drží, zároveň perforované úhelníky umožnili protáhnutí zámku, tak aby si někdo nemohl sosat elektřinu.

Stříška se nezdá na fotkách rovná ale je, jsou to jen okraje, které bude potřeba zabrousit až bude elektřina a možná nechám udělat ještě stříšku s pozinku na betonovou.

Protože zálohu za elektřinu 3x25A zaplatila již obec, ušetřil jsem nějakých 10.000 Kč.

Nakonec jsem si zavolal revizáka, ten dozapojil vodiče v pojistkové skříni a dodal pojistky, celé mu to zabralo cca hodinu včetně napsání revizní zprávy.

Revizní zpráva platí půl roku !!! Do této doby se musí osadit elektroměr, jinak by se za drobný úplatek musela napsat zpráva nová.

Celkově padlo:

0,5 m3 betonu B20 na zalití tákladu

45 kostek ozdobného bednění

6 pytlů 40 kg betonu pro vylití (ručně mýcháno)

2 pytle 40 kg betonu na vylití stříšky

celkem asi 20 metrů roxoru  do bednení a do stříčky.

Elektroměrný rozvaděč

11m kabelu

další drobný materiál

Výroba trvala téměř měsíc a půl, né nečiností ale spíše čekáním na vytvrdnutí části utvořené.

Zásuvka je vyvedena za. Kabel je moc drahý nechat ho tam jen tak volně válet. Zatím se bude připojovat stavební rozvaděč zakoupený na aukru za 1200 (zásuvka 32A 400V + 2x16ka 230 + jističe a chránič). Až bude stát přízemí, teprve se dotáhne do baráku (proto je stříška na ipě, aby jí bylo možno sundat a dotáhnout kabel od domu bez propojování.

Můj postup bych už znovu nedělal:

1. Nikdy bych již nekoupil elektroměrný rozvaděč plechový, ale jedině plastový.

2. Navrtávání roxorů do základu byla blbost (musel jsem si půjčovat elektřinu od souseda). Měl jsem je tam mít již v průběhu zalévání zákl. bloku

3. Dělal jsem vše zbytečně složitě, precizně, ale složitě. Dnes bych koupil již hotový prefabrikovaný sloupek co je za 15.000 a je za den složený.

Fotogalerie

Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Elektroměrový sloupek
Vodoměrná šachta
Předchozí článek autora
20.08.2015 08:00 18105 zhlédnutí
Vodoměrná šachta
Pozemek jsem zakoupil se zakončenou vodou a kanalizací na pozemku. Při výstavbě sítí moc...
Hydroizolace spodní stavby
Následujicí článek autora
03.04.2016 08:00 24726 zhlédnutí
Hydroizolace spodní stavby
Ahoj, začínám s tímto článkem dříve, než s článkem...

Stavební etapa: elektřina

7 komentáře

zero2
napsal(a) zero2/27. čvc 2018 10:07

Já jsem dával tři chráničky průměr 40 mm, tj. 1 pro vstup, 1 pro výstup a 1 pro HDO a elektrikář tu pro HDO nevyužil a dal to do jedné. Na tom kabelu pro HDO není moc velký proud, takže se to tak zahřívat nebude.
Ten kabel 4x10 je jen do určité hodnoty hlavního jističe, pokud plánujete topit např. elektrokotlem, pak by vám nemusel stačit, tj. možná na tohle pamatovat při pokládce kabelu od sloupu k elektroměrnému sloupku. Když nyní dáte silnější, tak nic nezkazíte a máte rezervu. Zeptejte se toho, kdo vám bude dělat revizi, kolik by vám doporučoval.

Odkaz Komentáře
Václav
napsal(a) Václav/27. čvc 2018 09:38

A přívodní a HDO kabel se protáhnou jednou chráničkou? Nikde jsem totiž neviděl dvě chráničky ale pouze vždycky jen jedna. Nebudou se navzájem nějak přehřívat nebo ovlivňovat když budou vedle sebe v jedné chráničce? Můžu se zeptat ještě jaký průměr kopoflexový chráničky pro oba výstupy (stavební rozvaděč/později RD a sloup elektrického napětí). Děkuji za odpověď

Odkaz Komentáře
zero2
napsal(a) zero2/27. čvc 2018 07:49

Chráničku lze napojit, přímo na tom celém klubku, co se koupí, je jedna spojka.
Chráničku doporučují zapěnovat, ale z obou stran, aby zkondenzovaná voda někdy nevystoupala do sloupku (tedy hodně teoreticky).
Navíc kabelu samotná voda nevadí, chránička je mechanická ochrana a upozornění na kabel při kopání. Ideálně je umístit kabel do nezámrzné hloubky, pak při dalším kopání okolo kabelů nebudete nuceni kabel podkládat, aby se nenatáhl.
Je nutno pamatovat na to, že od elektroměrného sloupku k domu pak nejspíše povedou dva kabely - přívodní, řekněme 4x10 a kabel ovládání HDO, tj. přepínače nízký/vysoký tarif, což je 3x1,5.

Odkaz Komentáře
Václav
napsal(a) Václav/26. čvc 2018 10:43

Zdravím, měl bych dotaz ohledně chráničky. Všude jde vidět na internetu že chránička je krátká zhruba pouze za sloupek tedy k plánovanému stavebnímu rozvaděči. Poté se chráničkou protáhne kabel CYKY 4x10 pro stavební rozvaděč a až nebude potřeba tak se zruší a natáhne se stejnou chráničkou kabel pro přívod elektřiny do RD? Jak se poté provede napojení na další chráničkou do RD aby se tam nedostala například voda když tato chránička jde pouze za elektroměrový sloupek kousek? Děkuji

Odkaz Komentáře
wov
napsal(a) wov/30. srp 2016 10:36

Dobrý den,
můžu poprosit o kontakt na revizáka? Čeká mě teď v září stejná robota.
díky

Odkaz Komentáře
Sintom
napsal(a) Sintom/16. kvě 2016 11:22

Zdravím. SS100 je pojistková skříň, tedy to kde budou 3 nožové pojistky a nic víc. Ktomuto musí být ješe elektroměrná skříň tedy to kde je elektroměr a přepínač tarifů HDO. Vždy je lepší dát rovnou obojí nad sebe (já mám pojistkovou skřín ve sloupku souseda, tedy mám pouze elektroměrovou.)

Předpokládám tedy, že sloupek pevný s těmito dvěma skříňemi budete dělat později až budete mít zídku. Co se týče pevného sloupku, můžete si ho dát pak kamkoliv (dle projektu a musí být přístupný z cesty) ČEZ pak dotáhne silové kabely zemí až ktomuto sloupku a to zdarma (pokud si nevymyslíte nějaké šílenosti) až do té pojistkové skříně SS100 od ní do elektroměru a z elektroměru do domu již si vše platíte vy. Každá revize stojí cca 1500 Kč

Pokud to chcete udělat provizorně, není to problém, ale je to trochu škoda pěněz. Koupíte si systém plastový který navazuje na sebe. Dole bude skříň ss100 a nad ní bude skřín elektroměrná (pak to zase rozeberete vyházíte plasty a skříně umístíte do zdi, nebo to prodáte dál (nesmíte ztratit papír s revizí od výrobce jinak je to bezcený)

Revizi udělá revizák pouze na kompletně uzavřený sloupek dle normy. Na žádný dřevěný neudělá. Tedy koupit například tento systém:
http://www.bbelektro.cz/sestava-helga-2a-ner212sp100-elektromerova-pripojkova-skrin-pro-cez-eon-vyroba-dck/d-187850-c-5233/
Je to příkad. Každý velko elektroobchod bude mít svého dodavatele. Ale prostě koupíte komplet pilíř který je schválený a schválený pro ČEZ (každý velkoobchod má rozvaděče přímo popsané pro koho jsou) a když vám ho někdo porazí tak ho zase narovnáte, nebo si holt zaplatí pár tisíc. Až budete mít postavený dům a plot budete mít natažený kabel do nového betonového sloupku a od ČEZU jej necháte přepojit a udělat další revizi.
Nic natom není :) Pokud jste ze St. Čech mohu poslat kontakt na super revizáka a i by to zapojil, je docela levnej a dá vám i rady popřípadě pak udělá i revizi na komplet elektro domu.

Odkaz Komentáře
poula86
napsal(a) poula86/15. kvě 2016 17:42

Dobrý den,
mám jeden dotaz,od čezu mám předepsanou pojistkovou skříň ss100, oplocení bude zděné,ale sloupek mě zasahuje do jedné třetiny pozemku kvůli budoucí příjezdové cestě,bojím se ať mi to potom nesundá nějaká těžká technika,zda to muže byt přichyceno na dřevěném sloupku,vše by bylo zabezpečeno,jedná se mi o to zda nebude problém s revizí?

Odkaz Komentáře