Vodoměrná šachta

Příspěvek stavebníka

Pozemek jsem zakoupil se zakončenou vodou a kanalizací na pozemku. Při výstavbě sítí moc nepřemýšleli, protože obojí natáhli přímo v ose el. nadzemního vedení. V případě, že bych došetřil peníze pro přesun sloupu mimo parcelu, nebo na její okraj, by toto nebylo díky tomu možné, ale co, stejně nedošetřím :)

Na základě referencí ze svépomocí.cz jsem objednal šachtu Sineko universal. Je to nejpevnější šachta určena pro místa s velkou podzemní vodou.

Protože při výkopu základů na elektroměrný sloupek se mi v hloubce 80 cm začala pomalu díra zalévat, a zkušenosti sousedů byly podobné, nechtěl jsem riskovat a šel do toho nejodolnějšího. Navíc šachta nebyla ani moc drahá.

Týden dopředu jsem se pustil do hledání vody na pozemku. Poprosil jsem místopředsedu obce, který mi vyhověl a šoupětem na chvíli pustil vodu, v místě, kde se voda začala prosakovat na povrch, jsem poté vykopal cca 20 cm zeminy a našel jsem konec roury chytře dané ve žluté kopoflexce.  Také jsme dostal výkres, kde byly zakresleny rozvody vody i kanalizace. Protože se téměř překrývaly, doufal jsem, že na kanalizaci narazíme při kopání díry pro vodoměrnou šachtu.

Objednal jsem šachtu  (2.7)

Vše bylo domluveno na úterý 11.7.

Minibagr dorazil v 8:30 ve slíbený čas a začal kopat těsně kolem hadice. Zhruba za hodinku byl v hloubce  1,8 m a narazil na kanalizaci. Velice jsem si oddechl :)  Pokračoval pak v kopání a vytvořil jámu hlubokou 170 cm a širokou cca 2x2 metry. Zemina byla spíše písčitá, takže to šlo velice rychle od ruky. Za 2 hodiny bylo hotovo.

Ještě jsem ho poprosil, aby po pozemku vybagroval pařezy od pokácených malých stromků z náletů, byla to většinou vrba, taže pokácení moc nepomohlo a pařezy obrůstaly dál. Tak teď snad už nebudou :).

V 11:30 bylo vše hotovo, zaplatil jsem za 3 hodiny práce 1500 a přepravu bagru 300m 400 :-/

Ale byl jsem spokojen, příště snad stáhnu cenu za dopravu :).

Vzal jsem žebřík a začal vyrovnávat podloží, udusal jen sám sebou, připravil plochu pro vylytí betonové desky, připravil si roxory 6ky, které jsem naohýbal, aby sloužili zároveń jako kotvy, připravil hadici pro vývod.

Zároveň jsem zakryl část, kde končí kanalizace tak, aby při připojování domu se dobře hledala a nehrozilo poškození šachty ani kanalizační trubky bagrem.

ve 14:00 přivezli 0,3m3 betonu  s dovozem za 980 Kč /není to málo, ale v tom hicu se mi to opravdu nechtělo ručně dělat. Ve stínu bylo tento den 35 stupňů ... vypil jsme za den 5,5 litru vody a nealko piva.

Dorazil kamarád a danou plochu jsme vyházeli betonem, urovnal jsem a bylo.

Vodoměrná šachta dorazila na čas v 16:00, protože má velkou spodní plochu, nečekali jsme na utvrdnutí betonu, ale naopak ihned šachtu položili, než by ztvrdnul zbývající beton. Koukající konce roxorů uříznuté na 150cm a po koncích ohnuté konce 20cm zahnul za nohu šachty a doházeli jsme zbývající beton tak, aby se šachta zafixovala a nebyly obnažené konce roxorů, aby nerezly. Vznikl krásný monolit.

Dovoz šachty byl zdarma !

Šachtu jsme ve dvou lidech + řidičem, tedy tři lidé, položili na správné místo (má 80kg) na hadice jsem nasunul ještě kopoflexku, aby při dalším bagrování nehrozilo poničení.

Aby si to celé pořádně sedlo a vytvrdlo tam kde emá, hned jsme začali zahazovat zeminou, protože byla velice písčitá, nijak jsem šachtu dále neobsypával štěrkem, pouze jsme házeli tu nejvíce písčitou zeminu bez kameni a jílu.
Zahazování trvalo pěkně dlouho. S delší přestávkou na večeři jsme skončili ve 21:00.

Druhý den jsem došel šachtu dozaházet + zajistil hadici, kterou poté uříznu a připevním přes spojku kohout.

Musím říct, že práce šla opravdu od ruky a nenastal žádný problém.

Můj postup a šachtu bych mohl doporučit.

Fotogalerie

Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Vodoměrná šachta
Projekt - studie domu
Předchozí článek autora
19.08.2015 08:00 9509 zhlédnutí
Projekt - studie domu
Ahoj lidičky, po koupi pozemku bylo na řadě se vrhnout na projekt.  Kamarád mi doporučil...
Elektroměrový sloupek
Následujicí článek autora
24.08.2015 08:00 33659 zhlédnutí
Elektroměrový sloupek
Na zakoupeném pozemku sloupek ještě nebyl. Naštěstí pro mě bylo připraveno přípojné místo v...

Stavební etapa: kanalizace a ČOV

Název položky Cena
Vodoměrná šachta Sineko universals 15% DPH 7 935 Kč
Bagr práce 3 hodiny výkop + odstranění pařezů 2 000 Kč
beton 0,35 m3 B20 s dovozem 980 Kč
PE roura, roxory, kohout a ost. materiál 763 Kč
Večeře za pomoc kamarádovi 200 Kč
Celkem 11 878 Kč