Příčky a zárubně - část 13.

02.06.2019 12:06 3270 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Po dokončení hrubé stavby (začátek ledna 2019) a osazení oken (půlka února 2019) jsem již měl před stavbou složené 4 palety YTONG příček 10cm. Dále pak dva dvoumetrové příčkové překlady YTONG.

Ještě před začátkem příčkování jsme ale důkladě uklidili a vyházeli přebytečný bordel z domu. Kuchyň z IKEA plánku, který jsem měl již od prosince, jsem přenesl markerem na zeď, aby byly vidět budoucí prostupy na kamínka, digestoř a špajz. 

Pak jsem se vrhnul na vyměřování příček a kreslení na zem. Poté jsem navařil hydroizolační pás druhé vrstvy pod příčky. To byla záležitost jednoho dne. Jenom připomenu, že pokud máte čerstvou bombu, tak navařování jde opravud rychle, protože se pás velice rychle dostatečně nataví. Ono to moc není poznat, jak bomba pomalu ubývá, tak si člověk ani nevšimne. 

Následně jsme s přítelkyní vynosili 2 palety příčkovek do patra a připravili mimo prostor budoucího zdění. To byly ca 2,5 hodinky nošení. Byla zima, taže jsme se zahřáli do schodů.

Další týden jsme se ve dvou s kamarádem vrhnuli na zakládání příček. Zakládali jsme do termomalty od Baumitu. Jak dole, tak v patře. Rozdělávali jsme v kýbli, to stačilo bohatě. Maltu jsme dávali dostatečnou vrstvu ca 20 cm šířky, aby se příčky nehýbly. Kratší vzdálenosti jsme dělali podle váhy a měřili vzdálenost od zdi. Větší vzdálenosti jsem si napnul provázek a zdil rovinnost podle něj. Výšky jsem neřešil podle provázku, ale jenom vodováhou. Konečně jsme si mohli dovolit menší odchylky, které se oproti zdění na pěnu dají vykompenzovat buď zbroušením nebo vrstvou lepidla. Ale samozřejmě schvalně jsme to nedělali. Tedy, já ne :-) 

Při zakládání jsme nanášeli lepidlo na svislou stranu pokládané příčky. Před pracemi jsem řešil, kolik mam koupit hřebenáč na nanášení. Jestli 5mm nebo 3mm nebo kolik. Nakonec, kamarád dělal s 5mm a já s 3mm zuby. Je to ve finále jedno. Ještě jsem si koupil originální lžíci 10cm šířky s vruby 4mm přímo od ytongu, ale ta se ukázala jako nepoužitelná. Takže prodám, kdo by se o tom chtěl přesvědčit :-)

Malou vodováhou jsme kontrolovali svislé i vodorovné strany a dorovnávali gumovou paličkou. Kraje u cihel jsme nechávali ca 1 až 1,5 cm volné a skoro hned po položení tvárnice jsem přiběhl s rozprašovačem s vodou, postříkal vodou abych zbavil zeď i tvárnici prachu a druhou rukou tam fouknul nízko expanzní pěnu od Prodoma. Musím si ji pochválit, tvrdne poměrně rychle a vypadala vydatnější než Soudal co jsem zkusil. Trochu jsem to s ní přeháněl, řídíc se heslem "radši více než-li méně", takže na fotkách pěna celkem přetýká :-) Založení bylo za den ve dvou hotové. 

Pak jsem pracoval z kanceláře. Kamarád měl volno a tak měl za úkol zdít a zdít. Takže zdil. Kotvil každou druhou řadu nerez páskem.

O víkendu jsem naběhl já a začal dělat osazování futer. Zvolil jsem klasické ocelové zárubně. Moje představa je, že po osazení omítka poběží zároveň s hranou futer a futra se tak stanou zapuštěná. Postupoval jsem tak, že jsme vyzdili 4 řady příček a víc ne. Problém byl najít způsob jakou šířku vyzdít. Samozřejmě, že na začátku zakládání jsem to nějak plně neřešil a tak byly otvory asi o 5-7cm větší. Nicméně, poradil jsem si s tim tak, že jsem otvor zmenšil přizděním kusu tvárnice, uchytil turbošroubem a vystrčil normální šroub ven směrem do futer, které jsem měl poté v plánu zalí betonem a tak propojit.

Příklad - pro futra 80cm šířky jsem vytvořil otvor takový, aby šly futra pěkně nasunout zeshora, aby příčky dovnitř do futer zasahovaly 1-2cm. Předtím jsem tedy navrtal obyčejné šrouby aby koukaly 1 cm ven z obou stran průchodu a celé to zalil betonem nebo i párkrát betonem. Ale beton drží samozřejmě lépe. 

Při nasouvání zárubní jsem na nich měl již vyznačený vágris, čili 97cm od horní (průchodové) hrany zárubní. Pozor, ne 97cm od horní hrany futer uprostřed. Čistý průchod musí být 197cm, aby se nemusely dělat dveře na míru. K měření jsem používal laser uchycený na trojnožce pro nivelák. Ještě zmíním, že vágris jsem definoval podle schodů. Na prvním, resp. posledním schodu jsem přidal 1cm a od této výšky jsem nivelákem už v zimě naznačil na zdi a následně laserem roznesl na ostaní zdi. 

Podle vágrisu jsem dveře umístil do patřičné výšky podle laseru aby protnul nakreslenou čáru na zárubních a zárubně vypodložil kousky ytongu a koupenými klínky. Tohle je ideální dělat ve dvou lidech. Pak jsem vložil 80cm prkno doprostřed zárubní jako vzpěru. Vedle jsem měl připravené velké štafle a prkno a dřevěný trámeček a na nich po 1 kusu věncovky přivázané k prknu železným drátem, aby nespadl na hlavu. Tyto dvě individuální prkna jsem položil na štafle a na kraje zárubně. Zkoušel jsem jedny zárubně udělat i s jedním prknem, ale to je čirá sebevražda a nejde to vyrovnat.

Osazování ocelových zárubní vyžaduje přesnost, aby se pak dveře neotevíraly nebo naopak. Používal jsem 2m a 1m vodováhu a měřil ze všech stran a poté i laserový svislý paprsek, který je v tomle skoro lepším nástrojem než vodováha a člověk vidí hned, jak jsou zárubně osazené. 

Fotogalerie

Pátou a další řady příček jsem pak dozdíval klasickým způsobem, že jsem namazal lepidlem zespoda hřebenáčem klasicky a i hodně svislou stranu a následně vložil do zárubní. 

Speciální případ tvořili zárubně, které navazovaly na nosné porotherm cihly. Tam se mi osvědčil způsob vyzdít ca 8cm sloupeček od zdi, přičemž jsem kotvil skoro každou řadu ke zdi nerez páskem. Aby se nezvedaly, tak jsem dospoda buď dal hodně lepdila nebo jsem trochu vyřezal nožem nebo ocelovým úhelníkem. Do každé řady jsem navrtal jeden obyčejný šroub a zase nechal 1 cm koukat. Tenhle celý sloupek jsem vyzdil tedy dopředu jednu řadu pod výšku ocelových zárubní, pak nasadil zárubně, vyrovnal a zbytek pak taky zeshora prolil řídkým betonem, kvůli lepšímu propojení. Přitom jsem zazdil i připravené ocelové kotvy, které byly součástí zárubní. Tady podotýkám, že od zdi by zárubně měly být alespoň 5cm (po omítkách), čili teď jsem dělal 7cm od zdi, aby se daly pak rovně otevřít.

Když to tedy shrnu v bodech. Osazení ocelových zárubní jsme dělal:

 1. vyzdil 3-4 řady příček 
 2. navrtal obyčejné šrouby do každé řady aby 1 cm koukal ven
 3. nasadil zárubně
 4. dal do správné výšky podle vágrisu / vypodložil a vyklínkoval
 5. zafixoval pomocí dvou prken
 6. umístil vodorovnou vzpěru 
 7. vyrovnal svislým laserem a vodováhou
 8. dlouhou vodováhou změřil rovinnost vůči spodku vyzděné zdi
 9. zapěnil pěnou trochu spodek a kotvy v prostředku
 10. prolil obě strany řídkým betonem
 11. nechal zatvrdnout do druhého dne minimálně, než jsem pokračoval ve zdění

Po vyzdění na úroveň futer jsem nad nimi žádné překlady nedával, ale pokládal jsem do betonu přímo příčky nad zárubně.

Bylo to pracné, navíc jsem mohl osazovat jenom jedny zárubně ráno, druhé max někdy odpoledne, což se ale moc nedělo, protože jsem k tomu zdil na jiných místehc.

V koupelně nahoře i dole jsme vyzdili malou podestu na odkládání věcí kolem umyvadlem. Tvárnice tady jsme mazali lepidlem jak dole, tak celou velkou zadní stěnu. Pečlivě zabouchali gumovou paličkou. Ale už nektovili páskama. Tady je prý dobré už vědět rozměry obkladaček, aby vyšly celé bez řezů např 3cm nad tutou podestu a pak se zbytek dolil třeba betonem. Já na to neměl čas to řešit už teď.

JAP posuvné dveře jsme ale chtěli pro koupelnu a špajz, takže jsme je objednal už asi měsíc dopředu a sestavili. Nad ně šlo tedy o to usadit překlady. Ty jsem nakonec koupil hotové od ytongu 2 metrové. Neměl jsem čas ani chuť je vyrábět sám. byly to mackové, 52 kg jeden. Na ně bylo potřeba vyříznout kapsy do nosných zdí. Výrobce udává 12 cm uložení, ale já na druhý z nich nemoh moc řezat, protože tam mám HEB překlad, který drží schodistě a tak jsem po konzultaci se stavebním dozorem udělal kapsu pouze 9cm a ke zdi pod vyzdil opět sloupek z ytongu o rozměrech 5cm od zdi s mezerou 1cm na pěnu. To šlo pěkně flexou a zbytek ručně poctivě majzlíkem. Celý otvor jsem poté důkladně zbavil prachu a zase postříkal vodou. Pak jsem aplikoval lepidlo do otvoru i na onen nenosný překlad a vytáhl jej a posadil. Málem jsem se přitom zabil, když jsem lezl na štafle ale nepočítal jsem s tím, že když překlad budu dávat nad sebe skoro do záklonu, že se se mnou budou zavírat štafle. Ale dobře to dopadlo, vyrovnal jsem to tím, že jsem překlad dal níže. Pak jsem pečlivě rukou a lžící natlačil cementovou maltu za něj do všech skulin a zapřel prknem. Na druhé straně jsem překlad na příčkách potřeboval zvednou o 2 cm, tak jsem tam předtím dal mírně suchý beton. 

Ještě jedna věc pro ty kdo staí jako já z porothermu nosné zdivo a příčky ytongu. Kvůli omítkám jsem se domnívla, že se na ytong dává méně omítky a tak například dávat ytong mírně dopředu. Bejvávalo. Teď se děljí vápeno-sádrové omítky, které se aplikují jenom v jedné vrstvě (né malta a pak štuk jako dříve). Takže není nutné ytong dávat mírně dopředu, což jsem udělal a teď se bude muset na pár místech dát omítky více na porotherm cihle.

Celkově zdění příček po strop, osazení 8 zárubní a příprava pro JAP pouzdra mi trvala 2 měsíce, občas s pomocí kamaráda. Práce o víkendech, dovoz materiálu a drobnosti jsem řešil přes týden. Celkem padlo 6 palet ytongu a nějaké drobné.

Podotýkám ještě, že s vodařem jsem byl domluvený a i přišel ještě dříve, než bylo vyzděno pod strop. To jsem dodělával právě o víkendech. Ale byl jsem rád vůbec, že si našel poměrně narychlo čas a já na něj pak nemusel šekat :-)

Fotogalerie

Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.
Okna a okenní folie - část 12.
Předchozí článek autora
03.04.2019 16:05 4650 zhlédnutí
Okna a okenní folie - část 12.
Příspěvek stavebníka
Okna jsem poptával již na jaře 2018 před samotnou stavbou. V úvahu připadaly Vekra okna, Okna eu a...
Rozvody vody - část 14.
Následujicí článek autora
05.06.2019 07:11 5721 zhlédnutí
Rozvody vody - část 14.
Příspěvek stavebníka
Před začátkem rozvodů vody bylo potřeba zjistit podle dokumentace, kde přívod vody povede po...

Stavební etapa: zdění příček

Název položky Cena
hydroizolace 5ks 5 000 Kč
příčky ytong 6 palet 36 000 Kč
ocelové zárubně 8x 6 000 Kč
lepidla 5 000 Kč
termomalta baumit 3x 1 000 Kč
ruční pila na ytong, kotvy, nářadí, klínky, pěny, ostatní 15 000 Kč
hořák plyn 350 Kč
3 basy birellu 800 Kč
cementový potěr 400 Kč
turbošrouby, hmoždinky, šrouby 2 000 Kč
Celkem 71 550 Kč
12.10.2019 07:00 3892 zhlédnutí
Dokončení stavby
Podlahy - pokládání polystyrenu, podlahovka a betonování - část 22.
Podlahy - pokládání polystyrenu, podlahovka a betonování - část 22.

Podlahy jsou pro mě dalším vrcholem stavby. Ale bez práce nejsou koláče, a tak i tohle stálo...

01.10.2019 07:00 2238 zhlédnutí
Hrubá stavba
Venkovní betonové schody ze ZB - část 21.
Venkovní betonové schody ze ZB - část 21.

Vnitřních detailních prací jsem už měl docela dost, a tak jsem se pustil v mezičase do venkovních schodů do...

22.09.2019 07:00 2921 zhlédnutí
Dokončení stavby
Sádro-vápenné omítky - část 20.
Sádro-vápenné omítky - část 20.

Zdravíčko stavebníci, už je tomu nějaký den, co připravujeme vyvrcholení vnitřních prací v podobě...

31.08.2019 07:00 1591 zhlédnutí
Dokončení stavby
Osazování mramorových parapetů - část 19.
Osazování mramorových parapetů - část 19.

Jedna z dalších prerekvizit pro omítky bylo osazení vnitřních parapetů. Objednal jsem je hned, jak...

14.08.2019 15:00 1406 zhlédnutí
Dokončení stavby
Osazování JAP pouzder - část 18.
Osazování JAP pouzder - část 18.

Taaak, konečně taky nějakej suchej proces. Relativně. Protože příčkování a obezdívání záchodu bylo...

08.07.2019 14:15 2788 zhlédnutí
Dokončení stavby
Obezdívání WC - geberitů - část 17.
Obezdívání WC - geberitů - část 17.

Na obezdívání geberitů jsem se těšil, protože mě čekalo zdění v sedě/kleče na jednom místě a...

26.06.2019 09:12 2249 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Střešní vývody zdravotechniky, TV a topení - část 16.
Střešní vývody zdravotechniky, TV a topení - část 16.

Před omítkami bylo udělat spoustu věcí viz předchozí a další čánky. Jedna z dalších věcí bylo...

16.06.2019 08:32 5238 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Rozvody elektřiny - část 15.
Rozvody elektřiny - část 15.

Elektřinu jsem se rozhodl vyřešit víceméně na klíč. Na začátku jsem uvažoval o tom, že si nakoupím...

05.06.2019 07:11 5721 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Rozvody vody - část 14.
Rozvody vody - část 14.

Před začátkem rozvodů vody bylo potřeba zjistit podle dokumentace, kde přívod vody povede po...

02.06.2019 12:06 3271 zhlédnutí
Hrubá stavba
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.

Po dokončení hrubé stavby (začátek ledna 2019) a osazení oken (půlka února 2019) jsem již měl před stavbou...

03.04.2019 16:05 4650 zhlédnutí
Dokončení stavby
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.

Okna jsem poptával již na jaře 2018 před samotnou stavbou. V úvahu připadaly Vekra okna, Okna eu a...

20.03.2019 08:50 4620 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zastřešení domu - část 11.
Zastřešení domu - část 11.

Zabednění krovu byla etapa, na kterou jsem se moc těšil, protože znáte to. Takové to pršení do...

07.03.2019 08:45 5776 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Krov, dozdívání štítů - část 10.
VIDEO: Krov, dozdívání štítů - část 10.

Zdravíčko, dneska to bude o střeše a jak jsme se k ní dopracovali. Máme klasickou sedlovou, nic...

25.02.2019 13:25 3278 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zdění štítů: příprava pro krov - část 9.
Zdění štítů: příprava pro krov - část 9.

Článek o tom, jak se zdily štíty pro přípravu pro krov, nebude moc dlouhý ani pozitivní.

27.01.2019 12:38 6668 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Zdění nahoře, věnec a začátek štítů - část 8.
VIDEO: Zdění nahoře, věnec a začátek štítů - část 8.

Po vylití stropu přišla na řadu tahle etapa - příprava pro krov. Beton na stropu jsem nechal týden a...

27.12.2018 07:27 5529 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Strop Porotherm a prefabrikované schodiště - část 7.
VIDEO: Strop Porotherm a prefabrikované schodiště - část 7.

Hola stavebníci! Náš dům dostal Porotherm skládaný strop s nadbetonávkou a prefabrikované...

25.12.2018 09:08 5950 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
VIDEO: Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.

Před zděním spodního patra z Porotherm T 44 Profi Dry Fix jsme se kvůli střednímu radonu rozhodli položit...

08.10.2018 12:55 24807 zhlédnutí
Základy a deska
VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.
VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.

Deska ve svahu byla výzva, a tak bych se rád podělil o report a nabyté zkušenosti :-). Bagrování základů...

09.06.2018 09:01 8492 zhlédnutí
Přípojky
Přípojka na vodu a revizní šachty - provizorní elektřina část 4.
Přípojka na vodu a revizní šachty - provizorní elektřina část 4.

Zdravíčko stavebníci. Na stavbu, jak víte, je potřeba voda a elektřina. To jsme se rozhodli udělat po...

26.05.2018 09:12 7964 zhlédnutí
Příprava stavby
Provizorní plot, instalace stavební boudy část 3.
Provizorní plot, instalace stavební boudy část 3.

Zdravíme všechny stavebníky. Náš pozemek dostal provizorní plot a stavební boudu. Pořadí bylo, že...

28.04.2018 08:35 6412 zhlédnutí
Příprava stavby
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.

Zdravíme všechny svépomocníky. Nastala u nás fáze terénních úprav a stavby provizorního plotu.

21.02.2018 15:00 5381 zhlédnutí
Příprava stavby
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.

Tak je to tady. Už máme taky pozemek. A představu, jak to +- bude vypadat. Jinak respekt tady svépomocníkům, máte náš obdiv, co tady někteří předvádí je...

2 komentáře

Kondrej
napsal(a) Kondrej/04. čvn 2019 20:34

Nepovazuju to za dulezite v pomeru cena/vykon. A taky se domnivam, ze to bude vypada docela dobre, kdyz bude omitka dohozena rovne k nim a ocelove zarubne natreme pote na bilou taky. Dnes jsou in ty zapustene zarubne, ale ty stoji jedny 15 tisic nebo kolik... nejsem milionar :-)

Odkaz Komentáře
pavel
napsal(a) pavel/03. čvn 2019 22:41

proč jste se rozhodli pro ocelové zárubně? když dneska všichni dávají obložky? taky se zabývám možností použít ocelové zárubně, ale prý to dneska není in.

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Vybavení domu
První zařízená místnost v naší novostavbě
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Dřevěná podlaha v podkroví
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Podlahy, obklady, elektrika
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Základy kadibudka

Související články