VIDEO: Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.

25.12.2018 09:08 5966 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Před zděním spodního patra z Porotherm T 44 Profi Dry Fix jsme se kvůli střednímu radonu rozhodli položit hydroizolaci glastek 40 special mineral ve dvou vrstvách.

01:06

Pro položení izolace bylo potřeba ale zčeknout základovou desku na ostré výstupky a tak jsem zednickým kladívkem osekával neostré kousky kačírku v betonu, které čouhaly ven i jiné kusy, které by mohly poškodit hydroizolaci. Přítelkyně rovněž prováděla nájezdy s rovnou lopatou, aby kousky betonu odstranila. Já poté ještě provedl menší stěrku, protože lokálně na pár místech byla deska nerovná, kvůli tomu, jak jsme v horku čekali než se mix s betonem otočí.

Před položením jsme desku kompletně napenetrovali penetračním nátěrem, ale jeden kýbl byl na 8x10 desku a strany málo, tak jsme pak ještě dokoupili na zbytek asfaltový penetrační lak, který ale příšerně zapáchal i venku za větru a bolela z toho hlava. Po zaschnutí po nějakých 30 hodinách jsme začali s izolací. Hydroizolaci jsem mezitím přivez naloženou v autě. Pěkně po 6-7 rolích v kufru, každá role ca 40kg, no mělo auto co dělat v kufru:-) První vrstva hydroizolace šla kompletně po celé desce s přesahy 10-15cm a druhá vrstva jenom pod nosné zdi s přesahem ca 10cm. Navařování šlo dobře po počátečním zaškolení se a celé umění je  v tom najít opitmum mezi tím jak izolaci neroztavit hořákem moc, ale zase ji nenahřát málo aby držela. Po položene nahřáté izolaci jsme v žádném případě nechodili, protože bylo poměrně teplo (25 stupňů) a tak jsme ji buď vůbec neuplácávali nebo jenom tak v rukavicích poplácali. Jinak doporučuju na tuhle práci s plamenem čistě textilní rukavice :-) To byly 3 neúplné pracovní dny, nebylo kam chvátat. Cihly byly na čekandě.

Místa kolem prostupů jsme vynechávali čtverec ca 20x20cm. Prostupy trvaly déle, protože jsem si dával náležitě záležet: vyřezal jsem vždy 50x50cm čtverec z hydroizolace a v něj podle víčka obkreslil kruh. Pak vyřezal vysouvacím nožem a položil kolem prostupu. Pak jsem vyrobil "sluníčko" z pruhu izolace ca 5x40cm a natavil na prostup. Zbytek mezer pokud nějaké byly jsem zalil rozžhaveným tekutým asflatem co jsem si k železným kýbli mimo desku roztavil. Děsně to čoudilo a bál jsem se, aby někdo nezavolal hasiče :-) Byla to piplačka a strávil jsem tam asi tak 5 neúplných pracovních dní behem tří týdnů.

No a potom konečně cihly (a handrkování se s cenou se nebudu rozepisovat, jenom ve stručnosti řeknu, že stavebniny tam mají samozřejmě jistý buffer a tak se vyplatí mít víc nabídek a s jednou jít do druhých a pak zpátky a ejhle - co předtím nešlo, teď šlo a slevili ca 50 tisíc).

Cihly jsme tedy měli - porotherm T44 profi dry fix, zdění na pěnu. Založení první řady z Porotherm T38 vaotevek (nesoklový - asi by se vyplatilo je mít, aby voda v desce pak po zapršení nebyla nasátá cihlama, ale jsou na objednávku a já už nechtěl čekat) a zbytek už jenom T44 vatovky. Založení první řady cihel jsme provedli 30. září 2018 se známým zedníkem v sobotu ráno, kdy jsme začali něco kolem půl sedmý. Jinak doporučuju si nakreslit úhlopříčky křídou nebo sprejem a nedávat si tam palety nebo něco, jinak se s tím kvuli měření člověk pak musí poponést. Dávali jsme termomaltu od Baumitu a rohy rovnali podle niveláku. Míchačku jsem si půjčil ze sousední stavby za flašku. Jak sem s míchačkou neměl žádný zkušenosti (akorát z mládí kdy mi bylo asi 6 a pomáhal jsem na stavbě domu našich:)) tak jsem pořádně neodhad na začátku kolik vody a kolik malty. Takže se stalo že sem první míchačku přelil a potom jsem pořád dosypával maltu z pytle a dosypával, až to míchačka nevydržela a zastavila se. A když sem nějakou maltu odebral a míchačku roztočil, tak mi zase vyjela z tý pojistky, jak ji drží a vyklopila se mi skoro všechna malta na boty a trávník:)) Odpoledne ca v 15h bylo ale založeno, čili celý obvod a jedna vnitřní 8m zeď celá s vynecháním na průchod a ca 5m zeď součástí pro podestu schodistě.

Desku jsme vylili asi o 2 cm ve středu výše, takže jsem cihly uprostřed o nějaký ty 2cm seříznul (bylo jich vesměs asi 5, takže s Aligátorem od DeWaltu to šlo hladce). Samozřejmě zedník dělal bez zakládací sady, to by se mi vysmál kdybych to tam měl. No ale při následným zdění druhé řady později jsem viděl, že jedna strana není úplně rovná a vykláněla se ven trochu. Takže termomaltu a lehce jsem cihly pak podmazal a vyrovnal to. Moje první zdění maltou a po pár zkažených a opravených cihlách jsem byl právem hrdý na svůj ajťácký výkon.

Druhý den po založení první řady tedy v neděli jsme se zedníkem zakládali rohy, teď už z cihel 44tek. Teda on zakládal a nepustil mě k tomu a když jsem se při pozorování vyptával na co si dát pozor, tak se akorát nasí*al, že tady nemusí bejt když to chci dělat sám. Inu, zedník. Inu založil mi všechny rohy do pátého šáru. Na schéma rohů jsem se díval jak se dělá pro 38 i 44 na stránkách Wienerbergeru, mají to docela dobře nakreslený. Jinak pro ty co to zajímá - rohy se zakládají podle vodováhy. My používali půlmetrovou, 1m a 2m vodováhu a měřili šikmo, svisle i vodorovně jestli je vše v rovině.  

Na zdění rohů jsem už pozval Páju na pomoc s nočením cihel, kdy jsme zapli UK režim a nosili jako diví. Přes týden a  následující víkend jsem zdil sám a trochu s tátou. Čili napnout provázek pěkně přes koníky (viz video) a pěkně ho našponovat a jede se. Šlo to víceméně dobře, dokud jsem se nepodíval z dálky a viděl že moje první řada nemá úplně vazbu půl cihly, ale tak nějak 5 cm. Ale co, už je tam a v dalších řadách už jsem si dával pozor. 

Zdění na pěnu od porothermu si jenom vychvaluju. Je to rychlý a pohodlný. Jenom ty kalhoty vypadají jako z karnevalu. Pistole na pěnu jsem koupil jednu lepší z teflonu a jednu úplně obyč za 280 Kč na normální nízkoexpanzní pěnu. Ta nejlevnější pistole se ukázala jako nejlepší. A nějakej čistič pěny na pistole se ukázal jako úplná zbytečnost, prootže stačí pistole po práci uzavřít tim uzávěrem a při práci další den je otevřít a oškrábnout nožem tu pěnu na špičce a jede se. Dozdil jsem cihly mezi rohama tedy sám a vnitřek, který se btw dělal z Porotherm Profi Dry fix 30 a 24 jsem nezdil, akorát jsem dával nerez kotvy do každé druhé a někdy i první řady obvodového zdiva. Předtím jsem je zbrousil pilníkem jak jsem tady viděl ve videu na svépomocí živě, ale musím říct že to je moc práce a spíš se mi osvědčilo použít flexu s brusným kotoučem na ... hm asi beton nebo nevim na co ale brousilo to rychle a bez práce.

Další rohy až do 11. šáru jsme zakládali taky se zedníkem Víkend po. Lešení už bylo potřeba ale já nechtěl žádný motovaný dovážet, takže jsme si pomohli následovně: štos palet asi 8 na sebe, případně na první dát 4 cihly a na ně zase palety a z každé strany tadytoho štostu jsme dali dvě dřevěné kozy a na každou z nich paletu a přibili je hřebíkama ke kozám a tomu štosu palet, aby se nám nerozjeli. No a když jsme vyzdili jendu stranu, přesunuli jsme tento důmyslný systém na druhou stranu. Někde ani ne a vršek zedník dozdil i tak, že chodil přímo po zdi. My všechno podávali, takže to šlo po másle. To byly tedy další dva víkendy, kdy jsme zdili ve 4 lidech. Pája, Christian a zedník. V 11. šáru jsme vynechávali na překlady trochu víc místa, ca 25-30cm aby se nám tam bez problémů vešly. Dokončení přízemí kolem 15. října 2018.

Ještě při zakládání první řady jsme založili i dvě cihly pro budoucí schodišťovou podestu, mezi vnitřními obvodovými zdmi. Betonový základ pod nimi přímo (trochu tedy jo, z širšího základu pro tu 30 a 24 zeď) není, ale paní z Goldbecku mě sdělila, že to pro schodiště není potřeba. Že je to nějako jako příčka:-) a že ta hlavní část schodiště bude sedět na tom betonovém základu v desce (první schod) a vršek na nosné zdi. O schodišti a o překladech a Miako stropu příště.

Díky moc všem zúčastněným pivem placeným pomocníkům @Pája, Christian, Evča a táta.

Stavbě zdar a ať se daří.

Fotogalerie

Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />čistíme desku
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />všichni čistí
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />porotherm T 38 - roh se dělá bez prořezů
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />čouhající vatu jsem pak odřezal vysouvacím nožem
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />místo na francouzská okna
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />aligator od dewalta - bez něj by to nešlo
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />nanošeno
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />přikryto
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />lešení
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />lajna :-)
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.<br />hotovo
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.
Předchozí článek autora
08.10.2018 12:55 24854 zhlédnutí
VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.
Příspěvek stavebníka
Deska ve svahu byla výzva, a tak bych se rád podělil o report a nabyté zkušenosti :-). Bagrování...
VIDEO: Strop Porotherm a prefabrikované schodiště - část 7.
Následujicí článek autora
27.12.2018 07:27 5546 zhlédnutí
VIDEO: Strop Porotherm a prefabrikované schodiště - část 7.
Příspěvek stavebníka
Hola stavebníci! Náš dům dostal Porotherm skládaný strop s nadbetonávkou a prefabrikované...

Stavební etapa: zdění obvodových a nosných zdí videa

Název položky Cena
dekprimer penetrace, penetracni lak 1 200 Kč
Hydroizolace glastek 40 special mineral 12 000 Kč
ostatni (plyn, lepenka, pistole na penu, pena, nerez, kotvy, ...) 8 000 Kč
aligator pila 12 000 Kč
zednik prace zalozeni prvniho saru a rohu, dalsi zdeni 10 000 Kč
cihly porotherm T profi 38 114ks 12 760 Kč
cihly porotherm T profi 44 ca 880 ks 115 000 Kč
cihly porotherm T 1/2 profi 44 ca 240 ks 18 000 Kč
zakladaci malta baumit ca 12 pytlů 2 500 Kč
Celkem 191 460 Kč
12.10.2019 07:00 3983 zhlédnutí
Dokončení stavby
Podlahy - pokládání polystyrenu, podlahovka a betonování - část 22.
Podlahy - pokládání polystyrenu, podlahovka a betonování - část 22.

Podlahy jsou pro mě dalším vrcholem stavby. Ale bez práce nejsou koláče, a tak i tohle stálo...

01.10.2019 07:00 2269 zhlédnutí
Hrubá stavba
Venkovní betonové schody ze ZB - část 21.
Venkovní betonové schody ze ZB - část 21.

Vnitřních detailních prací jsem už měl docela dost, a tak jsem se pustil v mezičase do venkovních schodů do...

22.09.2019 07:00 2947 zhlédnutí
Dokončení stavby
Sádro-vápenné omítky - část 20.
Sádro-vápenné omítky - část 20.

Zdravíčko stavebníci, už je tomu nějaký den, co připravujeme vyvrcholení vnitřních prací v podobě...

31.08.2019 07:00 1604 zhlédnutí
Dokončení stavby
Osazování mramorových parapetů - část 19.
Osazování mramorových parapetů - část 19.

Jedna z dalších prerekvizit pro omítky bylo osazení vnitřních parapetů. Objednal jsem je hned, jak...

14.08.2019 15:00 1420 zhlédnutí
Dokončení stavby
Osazování JAP pouzder - část 18.
Osazování JAP pouzder - část 18.

Taaak, konečně taky nějakej suchej proces. Relativně. Protože příčkování a obezdívání záchodu bylo...

08.07.2019 14:15 2819 zhlédnutí
Dokončení stavby
Obezdívání WC - geberitů - část 17.
Obezdívání WC - geberitů - část 17.

Na obezdívání geberitů jsem se těšil, protože mě čekalo zdění v sedě/kleče na jednom místě a...

26.06.2019 09:12 2263 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Střešní vývody zdravotechniky, TV a topení - část 16.
Střešní vývody zdravotechniky, TV a topení - část 16.

Před omítkami bylo udělat spoustu věcí viz předchozí a další čánky. Jedna z dalších věcí bylo...

16.06.2019 08:32 5286 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Rozvody elektřiny - část 15.
Rozvody elektřiny - část 15.

Elektřinu jsem se rozhodl vyřešit víceméně na klíč. Na začátku jsem uvažoval o tom, že si nakoupím...

05.06.2019 07:11 5763 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Rozvody vody - část 14.
Rozvody vody - část 14.

Před začátkem rozvodů vody bylo potřeba zjistit podle dokumentace, kde přívod vody povede po...

02.06.2019 12:06 3294 zhlédnutí
Hrubá stavba
Příčky a zárubně - část 13.
Příčky a zárubně - část 13.

Po dokončení hrubé stavby (začátek ledna 2019) a osazení oken (půlka února 2019) jsem již měl před stavbou...

03.04.2019 16:05 4681 zhlédnutí
Dokončení stavby
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.

Okna jsem poptával již na jaře 2018 před samotnou stavbou. V úvahu připadaly Vekra okna, Okna eu a...

20.03.2019 08:50 4643 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zastřešení domu - část 11.
Zastřešení domu - část 11.

Zabednění krovu byla etapa, na kterou jsem se moc těšil, protože znáte to. Takové to pršení do...

07.03.2019 08:45 5812 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Krov, dozdívání štítů - část 10.
VIDEO: Krov, dozdívání štítů - část 10.

Zdravíčko, dneska to bude o střeše a jak jsme se k ní dopracovali. Máme klasickou sedlovou, nic...

25.02.2019 13:25 3293 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zdění štítů: příprava pro krov - část 9.
Zdění štítů: příprava pro krov - část 9.

Článek o tom, jak se zdily štíty pro přípravu pro krov, nebude moc dlouhý ani pozitivní.

27.01.2019 12:38 6702 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Zdění nahoře, věnec a začátek štítů - část 8.
VIDEO: Zdění nahoře, věnec a začátek štítů - část 8.

Po vylití stropu přišla na řadu tahle etapa - příprava pro krov. Beton na stropu jsem nechal týden a...

27.12.2018 07:27 5546 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Strop Porotherm a prefabrikované schodiště - část 7.
VIDEO: Strop Porotherm a prefabrikované schodiště - část 7.

Hola stavebníci! Náš dům dostal Porotherm skládaný strop s nadbetonávkou a prefabrikované...

25.12.2018 09:08 5967 zhlédnutí
Hrubá stavba
VIDEO: Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.
VIDEO: Spodní patro zdění z cihel Porotherm a radon-hydroizolace: část 6.

Před zděním spodního patra z Porotherm T 44 Profi Dry Fix jsme se kvůli střednímu radonu rozhodli položit...

08.10.2018 12:55 24854 zhlédnutí
Základy a deska
VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.
VIDEO: Základová deska ve svahu: část 5.

Deska ve svahu byla výzva, a tak bych se rád podělil o report a nabyté zkušenosti :-). Bagrování základů...

09.06.2018 09:01 8512 zhlédnutí
Přípojky
Přípojka na vodu a revizní šachty - provizorní elektřina část 4.
Přípojka na vodu a revizní šachty - provizorní elektřina část 4.

Zdravíčko stavebníci. Na stavbu, jak víte, je potřeba voda a elektřina. To jsme se rozhodli udělat po...

26.05.2018 09:12 7990 zhlédnutí
Příprava stavby
Provizorní plot, instalace stavební boudy část 3.
Provizorní plot, instalace stavební boudy část 3.

Zdravíme všechny stavebníky. Náš pozemek dostal provizorní plot a stavební boudu. Pořadí bylo, že...

28.04.2018 08:35 6427 zhlédnutí
Příprava stavby
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.

Zdravíme všechny svépomocníky. Nastala u nás fáze terénních úprav a stavby provizorního plotu.

21.02.2018 15:00 5392 zhlédnutí
Příprava stavby
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.

Tak je to tady. Už máme taky pozemek. A představu, jak to +- bude vypadat. Jinak respekt tady svépomocníkům, máte náš obdiv, co tady někteří předvádí je...

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Úplný začátek
Příspěvek stavebníka
Vybavení domu
První zařízená místnost v naší novostavbě
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Dřevěná podlaha v podkroví

Související články