Střecha jako na dva domy

Příspěvek stavebníka

Bylo těsně před vinobraním a nás začala tlačit střecha, která byla asi jedinou částí stavby, u které jsem měl již od začátku jasno.

Jelikož mám rád jednoduchá řešení, tak střecha je klasická sedlová se sklonem 42°, pokrytá režnou Brněnkou (jednak je to v ulici prakticky jediná používaná krytina, dále se nám to líbí a jako bonus je, že je nejlevnější).

Štíty jsem měl nachystané, takže tesaři si objednali dřevo, vyladil se termín a mohli jsme se pustit do střechy. Tesaři se nechali slyšet, že je to materiálu jako na dvě "normální" střechy, takže nyní používáme hlášku z Lotranda: "Ty budeš mít tři střecha nad sebou." Dřevo nám dovezli z blízké pily (Avia se točila 3x) a dolů jsme to dávali manipulátorem.

Půjčil jsem si stříkací pistoli na kompresor a zkoušel trámy namořit tím, ale kompresor měl slabý výkon, takže nakonec jsem téměř vše namořil zádovým postříkovačem. Spotřeboval jsem 3 kanystry mořidla. Hrubý krov nám trval 3 dny a dělali jsme v 5 lidech. Já s tchánem a tři tesaři. Podle mého názoru je střecha trochu předimenzovaná, ale radši budeme mít jístotu a nebudeme řešit případné problémy. Na závěr jsme dům korunovali vrbovou májkou ozdobenou podprsenkou.

Deset dní jsem po odpoledních dorovnával štíty, aby byla souvislá šikmina. Opět jsem využil toho, že tchán je stolař, a nechal si uděl na řezání šablonu V ve sklonu střechy. Chvíli trvalo, než jsem vymyslel postup, ale pak už šla práce od ruky. Co zpomalovalo postup, byl déšť (od té doby nepršelo, takže zaplať pánbůh za něj) a zkracující se den na začátku září. Do toho se muselo začít s přípravou na vinobraní. 

Laťování s folií nám trvalo dva dny. Folii jsme použili Tondach tuning fol mono, dle pokrývačů by to mělo být to nejlepší, co je na trhu. Na folii jsou samolepící pásky, takže nakonec vytvoří jednu souvislou velkou plachtu.

Další práce už šly velmi rychle - klempíř strýc Karel udělal za dva dny oplechování střechy a pokrývači celou střechu za tři dny kompletně položili včetně dořezů atd. Svody jsme provedli provizorně z husích krků, aby ty lakované plechové nedošly k úhoně. 

Dům je pod střechou a podzim může začít.

 

Fotogalerie

Střecha jako na dva domy
Střecha jako na dva domy<br />Hotovo
Střecha jako na dva domy<br />Poslední štítová tvárnice položena
Střecha jako na dva domy<br />Dokončovací práce
Střecha jako na dva domy<br />Rozestavěná šiknina - tzv. "cimbuří"
Střecha jako na dva domy<br />Pokrývači řádí
Střecha jako na dva domy<br />Laťujeme
Střecha jako na dva domy<br />Krov v procesu
Střecha jako na dva domy<br />Mořící centrum
Střecha jako na dva domy<br />Složené dřevo
VIDEO: Podkroví z betonu
Předchozí článek autora
19.09.2018 14:52 4162 zhlédnutí
VIDEO: Podkroví z betonu
Celou dobu, co jsme stavěli přízemí, jsem přemýšlel, jak budeme...
Dům uzavřen
Následujicí článek autora
28.11.2018 08:05 4644 zhlédnutí
Okenní odysea
Volný trh nabízí mnoho výrobků, přehršel dodavatelů a ještě více možností. Zvláště patrné je to u...

Stavební etapa: střešní krytina střešní okna a klempířské prvky

1 komentář

Skrabi
napsal(a) Skrabi/07. srp 2019 19:14

podle fotek me prijde ten komin kratky nad strechou, ale muze to byt jed dojem z fotky

Odkaz Komentáře