Věnec

Příspěvek stavebníka

Původně jsme měli domluvené provedení věnce stavební firmou za cca 60 tis. Kč, ale ti nakonec řekli, že na to nemají čas (oblíbená výmluva při stavění, jak už jsme zjistili), a že si to máme zajistit sami. Tak jsme se do toho pustili.

Zabralo nám to přibližně týden práce po odpoledních po práci a o víkendu. Na obvodové zdivo 38 jsem na pěnu nalepil věncovky z obou stran vyvázeného železa. Kde byli nosné zdi tenčí, tak jsme to obednili.

Třmínky 8 a roxory 12 jsem si nechal nařezat a naohýbat a společně s dřevotřískovými deskami 15mm nechal přivézt. Koupil jsem jeden vazač a 2 tis. drátků na  vyvázání. Já jsem vyvazoval s akuvrtačkou s háčkem, ale s vazačem to bylo trochu jednodušší a lépe se na místa dostávalo. Po vyvázání částí na zemi na kozách, jsme to za pomoci souseda dali na zdi (kde už byla jedna strana z věncovek) a pokračovali ze žebříků nahoře. Pak jsme dozdili druhou část věncovek, případně obednili užší části. Bednění byly hladké dřevotřískové desky 82x250 s pery a drážkami, které jsem nechal podélně rozpůlit. Ke zdi jsem je přivrtal na hmoždinky a seshora na ně po metru nasazoval naohýbané roxory 8 do tvaru U, aby se mi to nerozvalilo do stran. Pak už jsme jen doladili a vypodložkovali, aby se železo nedotýkalo stěn a čekali jsme na objednanou pumpu s betonem. S pumpou to bylo rychlé a jednoduché a se zpomalovacím kolenem to šlo dobře. Za hodinu bylo hotovo a už jsme jen dohladili povrch betonu. Jeden zádrhel ale přeci jenom byl a to ten, že se ke mně nedostala informace, že posledních 500 litrů betonu pumpa nedokáže vytlačit ramenem a já měl rezervu jen 250 litrů. Takže zbytek betonu šel na plachtu a kousek věnce jsme tam museli kýblovat. Nakonec nezbyla ani rezerva a vyšlo to úplně přesně 4 m3. Po nějakém tom kropení ve vedrech a týdnu tvrdnutí jsem odbednil a jsme s výsledkem spokojeni a ještě jsme ušetřili asi 20 tisíc.

Fotogalerie

Věnec
Věnec
Věnec
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Předchozí článek autora
20.07.2018 08:05 9945 zhlédnutí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Základová deska nám do půlky května pěkně vytvrdla a my jsme se tak mohli...
Dokončování hrubé stavby – střecha a příčky
Následujicí článek autora
20.11.2018 08:06 9568 zhlédnutí
Dokončování hrubé stavby – střecha a příčky
Věnec byl připravený pro montáž vazníků už na začátku srpna, ale vazníky byly domluvené až na září...

Stavební etapa: zdění podkroví, betonování věnce a štíty

Název položky Cena
šroubový vazač 600 Kč
vruty a hmoždinky, štípačky 1 000 Kč
naohýbané roxory a třmínky (420kg) 13 000 Kč
bednící desky 3 000 Kč
půjčení lešení 1 100 Kč
beton 4m3 6 600 Kč
pumpa na beton 6 000 Kč
věncovky 10 000 Kč
Celkem 41 300 Kč

3 komentáře

Ráďa a Léňa
napsal(a) Ráďa a Léňa/28. čvc 2018 21:38

Zdravím Patriku, klidně sem pošlete mail já Vám fotky zaslu, pokud to je ještě potřeba.

Odkaz Komentáře
Polabani
napsal(a) Polabani/24. čvc 2018 23:04

Fotek jsem nějak moc bohužel neudělal, tak nemůžu sloužit. Roh jsem vyčetl a následně prováděl takto: vnější obvodové roxory se v rohu svázali za ohybem s vnitřními a vnitřní zase s obvodovým za ohybem. Na to se přivážou dvě elka po obvodu z obou stran rohu.
Nosná se zas přiváže úhlopříčně k průběžné obvodové - tj. z pohledu napojené nosné zdi kolmé na obvodovou - pravá dolní doprava a levá horní doleva přivázat k vnějšímu roxoru obvodové zdi a pravá horní doprava a levá dolní doleva přivázat k vnitřnímu roxoru obvodové zdi.
Bednění bylo po cca 30 cm na hmoždinku přišroubováno ke zdi a v napojeních bednících desek ještě spojeno prkénkem u horní hrany.

Odkaz Komentáře
Patrik_Dolezal
napsal(a) Patrik_Dolezal/23. čvc 2018 21:16

Dobry den, mohl bych piprosit nejake detailnejsi foto bedneni a armatury? Jde mi hlavne o detaily rohu a popripade napojeni na vnitrni nosne zdi .. dekuju moc. A drzim palce pri dalsich etapach!

Odkaz Komentáře