Hydroizolace a zdění nosných zdí

Příspěvek stavebníka

Základová deska nám do půlky května pěkně vytvrdla a my jsme se tak mohli pustit do zdění.

Už v průběhu tvrdnutí desky jsme začali s natavováním hydroizolací pod zdi a také na střechu zakoupeného dřevěného zahradního domku na nářadí (Lora 3x3). Manželka pod vše natřela válečkem asfaltový lak a pak jsme společně natavovali PB hořákem. Dávali jsme pod zdi celé 1m pásy, stačila nám 10kg bomba a ještě zbylo.

Cihly jsem objednával po dlouhých výběrech zavčasu v první půlce března, ale i tak nebylo dodání bez problémů. Původně jsem chtěl objednat materiál u DEKu, jak je propagováno na videích ze svépomocí živě. Ani napočtvrté ale nebyli schopni se přiblížit první indikativní nabídce z 2017 (zvýšení cen Porothermu od té doby do toho nepočítám). Až na popáté, když jsem dodal konkurenční nabídku šlo slevit ještě 30 tisíc a podhodit tak konkurenci. Na to jsem ale pánům řekl, že se měli snažit hned od začátku. Místní Stavmat nabídl mnohem lepší podmínky, i když cenově byl nepatrně nad DEKem, hned napoprvé. Nabídl možnost skladování materiálu v jejich skladu a postupné navážení až bude potřeba, což se nám celkem hodilo. Materiál byl od Porothermu, obvodové zdivo plněné minerální vatou bez dalšího zateplování, garáž v ploše domu oddělená také zdivem s vatou 30. Vnitřní nosné zdivo z AKUsticky izolačních cihel. Obvodové zdivo bylo založeno na soklu z 30 TS Profi, zbytek byly 38 T Profi, Překlady do oken roletové Vario UNI se schránkami. Přestože byla objednávka včas, tak dodání cihel plněných vatou byl velký problém, soklové 30 TS se nakonec do půlky května sehnat podařilo, ale 30 T se nepodařilo do konce května sehnat vůbec, tak je nakonec garáž oddělena standardními broušenými cihlami bez vaty.

Na 1.6. byl domluven technik Porothermu na pomoc se založením. Díky objednávce cihel s vatou nám dal obchoďák porothermu slevu 50% na pomoc se založením. Během 5 hodin byly založeny veškeré nosné a obvodové zdi (cca 70 m zdí). Práce s technikem šla dobře a rychle, i když následně jsme zjistili, že v jedné části obvodové stěny (cca 4m) je založení lehce vykloněno ven z domu. Vše ostatní ale bylo super a ty 4m jsme trochu poladili flexou. Po založení přijeli na týden na výpomoc brácha a bratranec a během tohoto týdne jsme zvládli s manželkou ve čtyřech obvodové a nosné zdi až po překlady + uložení všech překladů a roletových schránek. Překlady jsme dávali z pojízdného lešení z půjčovny a byla to celkem bojovka, zejména 325cm u garáže. Překlady si s námi přišel vychutnat kamarád, abychom na to byli 4 chlapy, manželka nás jistila zespoda a podávala. Zbylé zdění až pod věnec (2 vrstvy) jsme už pak dodělali s manželkou sami.

Vše jsme lepili na pěnu a byla to dobrá volba. Jen to chce velmi pečlivě čistit pistole na pěnu, aby náplně dobře dosedali na šroubení. Občas i po dobrém vypláchnutí čističem bylo třeba kuličku ve šroubení, která dělá protitlak náplně, před našroubováním rozpohybovat hřebíkem. Pěna dávaná ke zdivu zdarma nám ale rozhodně nestačila i když jsme nijak neplýtvali a museli jsme ještě jednou tolik pěny dokoupit.

Zdění broušených cihel šlo dobře, ale celkem stabilní rozměr cihel byl bohužel jen ten broušený. Přesně pravý úhel ve všech rozích cihly měla málokterá, takže pak často nešly buď na doraz k sobě nebo se na doraz daly, ale jeden roh nepatrně vystupuje z plochy zdi a ta pak není bohužel úplně rovná. Na dořezy jsem koupil pilu Alligator DWE398 a byla to dobrá volba – jde to s ní dobře a řeže listem na cihly i dřevo. Po stavbě jí pak pošlu dál. Koupil jsem také dvoje manipulační kleště na cihly a výborně slouží – žádné ohýbání až k zemi pro cihly a žádné odřené a skřípnuté prsty

A ještě jedno doporučení na závěr – nezapomínejte často měřit kolmost stěn zejména okolo dveří. Trochu jsme to podcenily a máme teď jedny terasové dveře do tvaru „A“ asi o 3 cm. Jak ty cihly nejsou v žádném směru zcela pravoúhlé, tak to okem odhalíte, až když je to hotové.

Fotogalerie

Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Základy a základová deska - ne tak úplně svépomocí
Předchozí článek autora
04.05.2018 14:05 6328 zhlédnutí
Základy a základová deska - ne tak úplně svépomocí
Poskočili jsme o další krok - základovou desku. Nechtělo se nám ale...
Věnec
Následujicí článek autora
21.07.2018 09:25 9231 zhlédnutí
Věnec
Původně jsme měli domluvené provedení věnce stavební firmou za cca 60 tis....

Stavební etapa: hydroizolace zdění obvodových a nosných zdí

Název položky Cena
hydroizolace, plyn, lak, válečky 23 000 Kč
cihly a překlady 315 000 Kč
zdící pěna + pistole 4 500 Kč
prkna na podlážky 500 Kč
doprava stavebního materiálu 8 000 Kč
manipulační kleště na cihly 1 000 Kč
služba pomoc se založením 2 500 Kč
půjčení míchačky a lešení 1 500 Kč
pytlovaný beton do překladu Vario 500 Kč
montážní pěny, EPS do překladů 1 000 Kč
Celkem 357 500 Kč

7 komentáře

Pája B.
napsal(a) Pája B./15. kvě 2019 13:33

Dobrý den,
chtěla jsem se optat - cihly jste si nechali spočítat na základě PD přímo u dodavatele Wienerbergeru ?

Dorazilo Vám vše, tak jak mělo? Zajímá mě třeba, jak se řeší cihly pod okny?

Děkuji moc.

Odkaz Komentáře
Polabani
napsal(a) Polabani/05. říj 2018 14:01

Tak manipulační kleště jsou prodány a budou sloužit dál

Odkaz Komentáře
Polabani
napsal(a) Polabani/26. zář 2018 07:55

S manipulačníma kleštěma na cihly jsem měl taky problém - jedny mi horko těžko sehnaly stavebniny za cca ceníkovou cenu od porothermu (něco přes 800Kč) a druhé mi prodal technik od porothermu při pomoci se založením cihel za cenu něco přes 500 Kč.
Každopádně kleště už nepotřebuju, tak je oboje za 1000Kč včetně poštovného na dobírku nabízím. Jestli má někdo zájem, tak napište na clearikzavináčseznam.cz.
Kleště jsem jsou dělané na cihly od šířky 30, ale lehce jsem je upravil a používal jsem je i na 19.
Ohledně překladu Vario UNI jsem také pátral, jak to udělat v bungalovu, kde to není spřažené se stropem. Ve Wienerbergeru mi poradili a poslali rukou udělaný nákres, který jsem vložil do fotek u článku. Udělal jsem to podle něj, vario uni už má už nějakou purenitovou (či co) izolaci v sobě.

Odkaz Komentáře
Kondrej
napsal(a) Kondrej/25. zář 2018 21:40

zdravim, kde si prosim te sehnal ty nositka na ty cihly? ja se ptal v plzenskym DEKu v Cernicich ale to vubec nemaji...

a pak jeste dotaz na preklady Vario UNI - takze koukam dal jsi ten UNI preklad, za to izolaci a za to pak jeste preklad KP7? A nad ten UNI jsi dal pak taky KP7 preklad?

dik

Odkaz Komentáře
Patrik a Marcelka
napsal(a) Patrik a Marcelka/20. čvc 2018 21:00

Mám dvě origo od Wienerbergeru na dryfix a jednu od festy na montážní pěnu, už jsem spotřeboval přez 50 tub a ani jedno proplachování čističem :-) důležitý je, aby byly furt natlakované. Jediný co čistím, tak je špička pistole, seškrábnu nožem a hurá na zdění :-)

Odkaz Komentáře
Polabani
napsal(a) Polabani/20. čvc 2018 20:13

Během jednoho nebo dvou dnů to tak dělat lze, ale po několika dnech a spoustě tub tam vždy přes noc někde něco zatuhne a pak to třetí den tlačí bídně a čtvrtý už vůbec.

Odkaz Komentáře
Patrik a Marcelka
napsal(a) Patrik a Marcelka/20. čvc 2018 19:57

Pekna prace. Za sebe doporucuji pistole vubec necistit. Ja jenom menim tubu za tubu a slapou jak pomasle :-)

Odkaz Komentáře