Stropy 1.NP - Předpjaté panely

Příspěvek stavebníka

A už mám výhled :). Tak už jsem zase o kousek výš a konečně jsem spočinul na místě, odkud se budu koukat z ložnice, pracovny a pokojíku do krajiny. 

,, Mám stropy nad přízemím. "  :) :D

V projektu bylo jasně počítáno se stropními panely. Součástí projektu byl i jasný kladečský plán na panely, na kterém jsme se s projektantem dohodli.

Po založení stavby jsem začal poptávat téměř všechny firmy, které jsem "vygůůůglil" na internetu. Většina firem zareagovala, tak jsem jim poslal výkresy domu, včetně zmíněného kladečského plánu. Na základě tohoto jsem dostal nabídky v rozsahu: 90.000 - 110.000 Kč,  včetně uložení panelů. Na tuto částku jsem byl připraven a znělo to dobře. 

Když jsem pak však začal komunikovat dále, firmy začaly odpadat jako hrušky na podzim.


1. zádrhel byl, v čem budou panely uloženy na středové zdi. V původním projektu byl dlouhý překlad (průvlak, který by dělal niku). Pouze tři firmy mi dokázali navrhnout jiný kladečský plán, ve kterém byl osazen profil Hea - tedy takové velké Ičko, do kterého se zasunou panely z jedné a z druhé strany. 

Z asi 10 firem tedy zůstaly tři. Tyto téměř podobně změnili kladečský plán + otočili orientaci panelů nad garáží, což sice lehce zvýšilo tepelný most mezi garáží a domem (ale vzhledem k tomu, že nad garáží bude izolace a stěny jsou z 38 cihly a garáž bude temperovaná, přechod chladu celkem nehrozí - tedy, pokud by se nestavěl pasivní dům, já mám nízkoenergetický).  

Zároveň se mohly panely nad garáží zůžit z 20 cm na 15 cm (díky krátké délce) a já si pak mohu dovolit lepší svažitější izolaci.


2. zádrhel byla montáž.  A to pořádný!!!! Pozor na to!! Montáž a šéf montáž je rozdíl.. Na této vypadly dvě předposlední, a též by na ní vypadli i všechny předchozí.

Všichni totiž umí jen koupit panely z panelárny (jak jsem zjistil, berou jen od dvou a to Spiroll a Hanz Prefa). Jenže já tohle nikdy nedělal a chtěl jsem to komplet a dobře jsme udělal, jinak by se to prodražilo.

Tedy zaměřit, přivézt, osadit, dorovnat, zalít mezery a věnec kolem a dát záruku na celek. Z výsledku tedy zůstala jedna jediná firma a to Conders, která za tuto cenu + něco (opravdu maličko) do ruky provedla práci úplně kompletně.

 

No, a jak to probíhalo?

Když jsem byl asi u 4 šáry obvodového zdiva, přijel přímo majitel firmy a kompletně si zaměřil dům. Vysvětlil mi celý princip panelu a řekli jsme si nějaké drobné změny. 

Mezi ně patřili například tyto:

- jednu nosnou pomocnou zeď změnit z 20ky na 25ku pro lepší rozložení HEA profilu

- řadu pomocného bednění, s vylitím pro nosník HEA profilu, nahradit cihlama s vyšší tvrdostí, tedy 15


Poté odjel a poslal mi znovu cenovou nabídku s rozkresem v ruce, jak budou panely ležet.

Ještě jsme udělali drobnou změnu v rozložení (kvůli věnci) a přišla mi poštou smlouva o dílo, kterou jsem podepsal a poslal zálohu 50.000 Kč (původně chtěli celých 110.000 Kč předem, s čímž jsem nesouhlasil). 

Asi po týdnu jsem dostal konečný kladečský plán od statika z Hanz Prefi s rozložením panelů, provedli jsme ještě jednu malou drobnou změnu v panelu nad stříškou vchodu a šlo to do výroby.


Čekal jsem, že budu čekat, ale ani jsem nečekal a panely byly hotový :). No a jelo se ke mě na stavbu. Dá se říct, že čas tlačil spíše mě, protože jsem teprve začal dělat věnce pod panely.


Dodám, že skladba věnců pod panely je na 44kové zdi Heluz Sračkofamily, 8 cm vysypaná věncovka polystyrenem, 12 cm šedý polystyren a 22 cm věnec s košem - 4x roxor, 12x třmínek a 30 cm.

Celé koše jsem si nechal udělat v Autostav Mix Říčany. Mají skvělé ceny na železo a ještě lepší ceny na práci, cca 60 m košů do věnců + spojovací Lka + další koše za panely a Lka mezi panely, včetně práce a dovozu 10.000 Kč  - železo samotné 8000 Kč, práce 1500 Kč, dovoz 500 Kč a práce obsahuje i ohýbání třmínků.  

Věnce samotné se zalívaly betonem B20 a hutnily tak nějak pěstí, protože vibrátor nevlastním.


A zpět k panelům.

Firma dorazila dle dohody v 8 hod. ráno, včetně jeřábu a Badie (nádoby na beton).

Osadili se 2 kusy HEA profilů, protože věnce nebyly úplně rovné, tak se podmázly zakládací maltou Trend (stejná jako pod zdivo). Pak se chvíli čekalo a moklo než dorazil kamion s panely (profily dorazili o týden dříve přímo z Ferony).  

Vyskládaly se panely, které se podsypávaly samotnou suchou maltovou směsí trend, aby se dalo s panely ještě hnout, ale nebylo téměř potřeba, protože vše bylo zaměřeno naprosto dokonale. 

V 11 hodin panely ležely na stropě, teda spíš na věncích. 

Měl jsem již připravené šalování kolem panelů (použité věncovky byly 15 a 20 cm, prvních 15 bylo již zalito věncem dalších 20 dělalo vanu pro panely). Do mezery za panely se umístil jednoduchý koš (jen dva spojené roxory nad sebou a mezi panely se vložily též navázané roxory).

Objednali jsme mix s betonem, který musel být z jiné betonárky, protože do mezer bylo potřeba kamenivo 4/8 a betonárka za rohem má jen 8/16 a 16/32. Mix dorazil s lehkým... hodinovým zpožděním.

Vždy se nalilo 0,5 m3 do nádoby a zní se přímo z jeřábu zalévaly mezery. Spotřebovalo se 4 m3 betonu za necelých 10.000 Kč. Beton rovnou vibrovali, uhladili, uleštili a bylo ve 3 hodiny odpoledne hotovo :). 

Já pak spáry ještě 2x pokropil konvemi, protože bylo docela teplo - no a je hotovo.

Byla to první práce, kde jsem prostě nic nedělal. Vše udělali sami a jsem za to rád.

Neumím si představit, jak jen položí panely a já pak bez schodů tahám 4m3 betonu na zalití spár. To, co jsem dal navíc za vylití, by mě stál mix s čerpadlem a i tak bych si ještě musel půjčovat vibrátor a platit brigádníka.

Tedy tato verze vyšla dokonce levněji, než když bych vzal nejlevnější nabídku za 90.000 Kč.

 

Závěr:  

Co bych udělal lépe?

Nic, prostě to bylo super :). Možná bych si půjčil vibrátor, abych měl rovnější věnce pod panely a nemuselo se to podsýpat.

Mé osobní porovnání stropů:

Již při projektu jsme zvažovali, jestli Miako od Heluzu nebo panely. Poptal jsem už při studii obě ceny a Miako vycházelo kupodivu ještě dráž, tedy rozhodnutí na panely padlo dobře.

Proč si osobně myslím, že je panel lepší?

1.  Dostanu přímo rozkres, který viděl statik, tedy se ví, co se dělá.

2. Panely mají cca poloviční hmotnost, tedy méně zatěžují dům.

3. Rychlost položení je neskutečná - položí se, dobetonuje a je to.

4. Nepotřebuju žádné podpěry, složité vymýšlení předpětí uprostřed.

5. Zalévají se jen okraje, tedy betonu je potřeba cca 1/3 o proti miaku.

6. Díky HEA profilům se dají dělat větší prostory bez nutnosti podepírání zdí (větší otevřené prostory).

7. Jsou užší pro dům 20 cm. Pro garáž, kde nebude patro jen 15 cm.

8. Povrch je hezky rovný, tedy se bude i lépe pokládat polystyren a izolace nad garáž.

9. Dutiny v panelech se dají krásně využít na vedení kabelů a dokonale odlehčují panely.

10. Pokud najdete firmu jako já. Vše je hotovo za 5 hodin a ušetří se velké peníze za práci.

11. Panely v garáži nechám bez omítky a jen je natřu. Líbí se mi ten technicistní vzhled a ušetřím na omítce.

12. Myšlenky o praskající omítce mezi panely mi byly ihned zamítnuty a sám jsem si to ověřil, když jsem z panelu škrábal zatvrdlý beton... kladivem:). Na spáry se použil velice kvalitní beton B25, který se vibroval a panely se předtím namáčely (nemuselo se konví, mrholilo), tedy se beton dokonale přilnul.

 

Tento krok stavby se mi fakt líbil. 

4x jsem si nandal a sundal rukavice, že něco půjdu dělat, ale nebylo co. Chlapy byli tak sladění, že bych je akorát zdržoval.

Nechci tu dělat nějakou reklamu, ale já bych rozhodně znovu volil panely a znovu volil firmu Conders.

 

Fotogalerie

Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Stropy 1.NP - Předpjaté panely
Odvoz matroše z DEKu
Předchozí článek autora
18.05.2016 08:00 10724 zhlédnutí
Vodorovná (trošku svislá :)) kanalizace
Abych nemusel chodit ven na písek, a užil si romantické cákání...
Izolace soklu základové desky
Následujicí článek autora
31.01.2019 13:26 8707 zhlédnutí
Izolace soklu
Deska ZB a první řada zdiva je o 6 cm užší než-li řady další.. Přes základovou desku byla...

Stavební etapa: příprava a betonování stropu

Název položky Cena
Kompletní systém panelů Hanz Prefa (Conders) 95 200 Kč
Hea profily s přívozem Ferona (conders 14 800 Kč
Kompletní uložení, obetonávka a jeřáb na půl dne 5 900 Kč
Armatura mezi panely a do věnce kolem panelů (né do věnce pod panely) 2 500 Kč
Beton v mixu B25 kamenivo 4/8 + dovoz a čekání 9 800 Kč
Celkem 128 200 Kč

6 komentáře

Pavel
napsal(a) Pavel /03. pro 2017 11:20

To bude muset posoudit projektat/nekdo od panelu, zda vymena lze ci nelze. Asi lze udelat vse, zalezi za jake naklady. ALe predbezne bych pocital s vylezem z venku.

Odkaz Komentáře
Michal
napsal(a) Michal/01. pro 2017 21:09

Dobrý den mám jen takový dotaz firma nám dělá hrubou stavbu a teď nam pokládali stropy spiroll 250 mm a zopomnely na půdní vilez nad garáží a věnec už mají hotový tak se chci zeptat jestli je možné dodělat ocelovou výměnu děkuji za odpověď

Odkaz Komentáře
Juraj
napsal(a) Juraj/18. čvc 2016 14:49

Ahoj, diky za odpoved. K bodum:
1) 4x tezsi mi prijde mremrstene. Priklad naseho domu: stropni panely mi Prefa navrhla vysku 250mm, zatimco lity ZB nam dle statickeho vypoctu vysel 180mm (a za techto parametru v nasem pripade ZB strop vychazel s nosnosti o dost lepe nez panely). Pokud vychazim z informaci od vyrobce, tak panely vc. zalivky vychazely na 370kg/m2 a lity ZB 450kg/m2, coz uz takovy rozdil neni. Co se rychlosti tyka, tak ve 3 lidech podsalovani bylo na 1 den, armovani 2 dny a 7dnu po zaliti jsme uz mohli stavet obvodove zdivo horniho patra (sice jsme nestaveli z jinych duvodu, ale s tim ze se strop nechava podsalovany cca mesic to je unosne dostatecne). Financne mas pravdu ze to vyjde cca na stejno (naopak, pokud nepocitas s podhledama, tak lity ZB v mojem pripade vysel o kousicek draz). Stropni konstrukce jsem studoval velmi dlouho a peclive a nakonec jsem dosel k ZB prave kvuli tomu ze vysledne reseni jsou si velmi podobne, miaka jsou velmi pracne a malo variabilni a vyhody jednotlivych reseni jsou velmi casto jen "sliby od vyrobce" a to hlavni v cem ZB strop v mojich ocich predcil vsechny ostatni je, jednoduchost, homogenost vysledne konstrukce a ztuzeni stavby.
6) betonarka typicky doveze beton velmi husty a doredi se primo na stavbe, ikdyz mas vibrator, tak je dobry to alespon trochu doredit (predpokladam ze jste to delali - mix ma primo v sobe nadrz s vodou, takze se s nim staci domluvit jak moc husty to chces). A pokud by clovek mel strach z vysledne pevnosti, tak se to resi tak, ze se vezme o 1 tridu lepsi beton (coz obecne doporucuju, protoze treba mezi tridama 16/20 a 20/25 je rozdil v pevnosti 25% a rozdil v cene 10%).

Odkaz Komentáře
Pavel
napsal(a) Pavel /18. čvc 2016 14:33

Vibrator stoji 2500 (nebo kolik). Mam neco od berlanu a uz mi uvibroval cele vence na sklepech, cast stropu nad garazi (neco jako Miako) a ted vibruje vence v prizemi. Zatim na nem odesla privodni snura a vypinac, ale to jsem vymenil a pohoda. Kdyz ale michate doma, doporucuju jestd plastifikator. Mam zatim na stavbe umichano cca 60 kubiku a vse v michacce :-).

Odkaz Komentáře
Sintom
napsal(a) Sintom/18. čvc 2016 11:55

Ahoj Jirko.
1. Betonový litý strop nebyl v projektu, tedy se ani nemohl dělat, protože jeho hmotnost by byla cca 4 násbná a na to nebyly ani dimenzovány středové pomocné zdi. Dále si neumím vůbec představit to šílené bednění před litím stropů půjčení stojek a podobně. Beton sám by vyšel na nějakých 50 tis. půjčení stojek odhaduju na 10 samozřejmě pumpu 10, kari sítě 10. Takže finančně by to bylo asi téměř stejné Ale hlavně problém časový. Tedy ne ani bych to neuvažoval. Pro svépomocníka je to myslím naprosto časově náročný obzvláště pro mě, co dělám vše jen o víkendech. (určitě další dům už nebude patrový :)))

2. Praskání holt uvidím. když to bude praskat moc, udělají se podhledy. Stejně na ně možná dojde když mě výjde dotace na rekuperaci. Jinak to před omítkou určitě přejedu lepidlem s perlinkou, přesně jak říkáš ta by to mohla lehce ochránit.
Taky si myslím, že rozložení váhy už lehce udělá litá podlaha, ta je na polystyrenu, takže se to roznese na víc těch panelů.. prostě se uvidí :)

3. Nejdelší panel mám 4 metry tady je průhyb 1,5 Cm nahoře mi je to jedno tam to srovná litá podlaha, dole bude strojová omítka tak se to srovná taky. Jediné kde je rozdíl jsou hupy po obvodu. Věncovka vyšla o 1 cm nižší pak vylejzá polystyren a tam kde je průhyb panelu je tedy o 2 cm výš než je věncovka. Holt bude větší makačka při založení patra dole se dával 1- 2 cm tady to budou 3 cm

4. Jsou tam vyloženě dírky kde se smí vrtat. je to v místech kde je materiál tenký. Na velké díry bych určitě zase volal Conders, aby až pojedou kolem mi udělali dle zkušeností otvory.

5. No nevím jak bych uhladil vyčnívající kamenivo 8/16 mě to nešlo násilím natož hladítkem. Ten beton co přivezli na věnce bylo víc kamení než beton :/ Příště už jedině malý kamenivo Když jsem viděl práci s vibrátorem kamenivo se do sebe krásně zaklínilo a navrch vystoupala malta a to teprve šlo krásně uhladit. Tedy už jedině vibrátor :) Potvrdí 9 žen z 10ti :) Takže ano půjčovné je pakatel na to jakou to odvede práci. Škoda, že ne školení svépomocí se učí vše možné ale nějaké základy jak na beton atd. ne. Ale teď už to snad umím :) Další dům bude lepší :)
6. Důvěřuji v projektanta a statika kteří tento dům takto navrhli. Když jsem počítal hmotnosti domu já, dostal jsem se dle míst na 0,3 čistá zeď -0,6 Kg zeď pod překlady rohy domu atd. na cm2 (bodová zátěž na pasy základů)

Díky Tom

Odkaz Komentáře
Jirka
napsal(a) Jirka/18. čvc 2016 08:34

1) zkouseli jste se koukat i po litych ZB stropech? Prijde mi ze kazdy se jich v posledni dobe boji, ale je to varianta pracnosti a casove srovnatelna s panelama (kvuli tomu ze nemusis delat venec, cekat az venec zatvrdne, a pak jeste salovat a armovat okolo panelu a delat dobetonavku).
2) co se praskani tyka, tak problem to byt muze, ale pokud se projevi, tak nejspis az casem - na vyrobci zalezi tvat betonoveho panelu a tim padem jak mezi ne beton zatece a spoji panely = jak bude pri zatizeni jednoho panelu roznasen tlak na sousedni panely. Zezacatku to problem nebude, protoze po dozdeni pricek se panely "usadi" a dokud se nezmeni jejich zatizeni, tak se hybat nebudou, ale ve chvili kdy si do horniho patra pridas treba 500l akvarium, ubouras zed, atp, tak se prasklina objevit muze. Osobne bych si to pojistil alespon perlinkou, ktera stoji par korun.
3) zajimalo by me jak moc panely jsou opravdu rovne - predpate panely jsou vdycku trochu "do oblouku" a nekteri vtyrobci tvrdi ze je v norme ze panely v prostred budou mit mezi sebou schodek (v zavyslosti na delce a tloustce panelu) az 1.5cm.
4) co se tyka rozvodu tazenych v dutinach, podivej se co specifikuje vyrobce - vetsina vyrobcu udava presne za jakych podminek se jak smi do panelu vrtat. Panely byvaji z tech nejpevnejsich betonu (C75 a vys), takze na vrtani do nich jsou specialni pristroje. Nekteri vyrobci navic dokonce zakazuji dodatecne vrtani po polozeni.
5) beton do vence se zavibrovava ne proto, aby byl rovnejsi - na to je nejlepsi hladitko - ale proto, ze nezavibrovany beton ma sam o sobe cca o 20% mensi pevnost nej ze deklarovana a je to dano obsahem vzduchu a spatnym usazenim kameniva a mimo pevnost betonu samotneho se tim snizuje efektivita vyztuze, ktera bez zavibrovani neni zalita tak, jak by mela byt, coz snizuje tuhost zelezobetonove konstrukce z vyse zmineneho nejvic. Strach mit nemusis, spravne jsi to sice neudelal, ale zcela urcite to za celou dobu zivota stavby ani nepoznas, protoze venec se na Heluz Family musi davat jen proto, ze je to zdivo P8 a vyrobci panelu vetsinou chcou alespon P10 na prime ulozeni bez vence (takze venec ti slouzi jen k tomu, aby se roznesla vaha panelu a aby se predeslo pripadnemu bodovemu zatizeni cihel). Kazdopadne za zapujceni vibratoru das cca 500kc za den, coz je docela pakatel vzhledem k tomu co ti to dokaze prinest.
6) co se tyka zatizeni domu a pripadneho spojeni zdiva a stropu, tak je to sporna otazka o ktere se da dohadovat cele dlouhe nocni vecery a ve vysledku clovek dojde jedine k zaveru ze je to dobre "jak kdy" a zalezi na zakladech, na terenu, na zdivu, na tvaru domu a jeho nosnych zdech, na seismicke aktivite v dane oblasti atd. Obecne ale mene zatizeny dum = mene tuhy dum (tuhy dum nemusi vzdycky znamenat lepsi dum). Taky zalezi treba na strese, protoze kdyz si das na strecu betonove tasky, tak vsechno co jsi na tom zase stejne.

Odkaz Komentáře