Zdění a věnec

Příspěvek stavebníka

Tak se vracím k psaní článků po několika letech. Dům už sice stojí a spokojeně v něm bydlíme, ale po delší době jsem si vzpomněl, že jsem vlastně zde skončil dokončením základové desky. Chtěl bych tedy na toto navázat.

Hned po vyzrání betonu jsme se totiž pustili do hydroizolace a následného zdění obvodových a vnitřních nosných zdí. Jelikož nejsem ani trochu zastáncem porobetonového zdiva, byl jsem hned od začátku rozhodnutý pro klasickou pálenou cihlu. Zároveň jsem ale nechtěl zateplovat, takže relativně jasnou volbou byla cihla Porotherm 440 mm Dryfix, tedy zděná na pěnu. Založeno však bylo na cihlu 300 mm, což bylo navrženo přímo z Wienerbergeru, nicméně dnes bych volil spíše 365 mm.
Vzniknul tím odskok a přesah zdi směrem ven, který byl následně dotažen obvodovým zateplením základů v tloušťce 80 mm.

To se provádělo až po dokončení střechy, nicméně zde přiložím také fotky. V té souvislosti totiž došlo i na obkopání celého obvodu minibagrem, nalepil se soklový polysteren 30+50 mm a nakotvil do zdiva. Použito bylo lepidlo a plastové hmoždinky. Zpětně musím říci, že lepidlo nic moc. Škoda, že jsem nepoužil pěnu, ze zkušenosti drží lépe a lépe se dorovnávají nerovnosti na zdivu. Následně se natáhla nopová folie až na úroveň čisté podlahy, tedy po vrch první řady zdiva a udělala se drenáž kolem domů + dešťová kanalizace. Tahle etapa se zvládala nějak souběžně při budování vazby.

Abych se ale vrátil ke zdění. Po cca týdnu kropení desky jsem začal po obvodu natírat penetraci a na druhý den jsme s tchánem natavovali lepenku. Vždy pásy 1 m s přesahem 10 cm přes hranu základovky. Za jedno odpoledne jsme v pohodě zvládli celý obvod a já ještě večer za pomoci nivelačního přístroje začal zkoumat výškové rozdíly rohů a rozměřovat úhly.

V té době jsem zvažoval využít možnosti založení stavby od Wienerbergeru, pak mi ale bylo sděleno, že cena této služby je 2500 Kč a spočívá v podstatě v založení rohů a v žádném případě se za ten den nestihne celý obvod domu, tedy alespoň né v našem případě (obvod cca 64 m). Shodou okolností mi paní ve stavebninách říkala, že k odebranému materiálu si mohu půjčit zakládací sadu zdarma. Nivelační přístroj jsem měl, tak jsem to prostě zkusil. Prošel jsem si technické listy a nějaké postupy na internetu a druhý den povolal bráchu na pomoc.

Den začal v 5:30 ráno, kdy mi ze stavebnin volal řidič, že mi veze první várku cihel + zakládací maltu. Po 6 hodině bylo vše složeno hydraulickou rukou na desku a v 7 hodin už jsme míchali první várku malty. Za pomoci zakládací sady to šlo velice dobře, prvních pár metrů jsme se to učili a pak už to bylo pohoda. Zakládali jsme cihly přímo do zavlhlé malty, což se osvědčilo - jen vychytat správnou konzistenci. A jak se dařilo? V 17 hodin jsme měli obvod hotový.

A jelikož jsem byl nedočkavý, hned druhý den se už pokračovalo zděním dalších řad, tentokrát už v tloušťce 440 mm a na pěnu. To už šlo velmi dobře a hlavně rychle. Zdění na pěnu je krásná práce. Využil jsem všech doplňkových cihel Porotherm, takže se i špalety a rohy dělaly velmi čistě. Navíc jsem měl zdi napočítané přesně na rozměr cihel, takže kromě jednoho rohu se vlastně nikde nic neřezalo. Zdění tedy šlo tak rychle, že jsme asi 2x museli čekat na závoz cihel. Auto přivezlo vždy jen 8 palet.

Vyzdění po věnec trvalo v podstatě týden po práci + víkend. A pak měly následovat překlady. Systém doporučovaný výrobcem, tedy cca 5 ks překladů + polystyren nad každé okno mi připadal dosti nevýhodný a navíc jsem chtěl překlad až v úrovni věnce. Rozhodnutí tedy padlo takové, že se z venkovní a vnitřní strany nainstaluje po jednom kusu systémového překladu, následně polystyren z vnější strany a zbylý prostor se proarmuje a zabetonuje - v podstatě tudy prochází přímo věnec, až na dvě okna a vstupní dveře, které jsou nižší.

Tak trochu jsem ale bojoval s myšlenkou šalování věnce. Z vnější strany to bylo celkem jednoduché, nalepil se jeden šár 8 cm příčkovek, ke kterým se přisadilo 12 cm polystyrenu. Tím zbývalo 24 cm pro věnec, armovací koše jsem tedy svařoval v rozměru 20x20 cm z roxorů průměru 12 mm, v místě překladu i 14 mm.

Dle uvážení byly někde 4 dráty, někde 6. Třmínky byly doma naohýbané v průměru 6 mm. Z vnitřní strany se nakonec udělalo dřevěné šalování, které se zapřelo prkny směrem dolů. Podšalovaly se také všechny překlady a především pak největší překlad v garáži, který měl přes 5 m. Šalování nám zabralo nejvíce času, tuším asi tři dny po práci. Po večerech jsem ještě svářel armovací koše.

Následně v sobotu jsem opět nahnal kamarády a rodinu, aby jsme stihli věnec vybetonovat. Ráno se naházely koše a svařily se na místě ještě mezi sebou a po poledni jsme začali míchat beton. Ten se nahoru zvedal v lopatě traktoru s čelním nakladačem, což velmi ulehčilo práci, ale traktor se dostal jen ke 2/3 domu, zbytek se musel odkýblovat. Ale všechno šlo, kdyby odpoledne nepřišla šílená bouřka, která nás neuvěřitelně vypláchla. Trvala ale jen hodinu, takže i přes déšť se fungovalo dál a věnec se stihl dodělat. Někde tedy šalunk úplně nevydržel hutnění a trochu se vyvalil směrem dovnitř, ale vše se podařilo ukočírovat ke zdárnému cíli.

Následující den jsem začal šalunk demontovat a dozdívaly se ještě vnitřní nosné zdi + se v týdnu ještě dodělal věnec nad nimi. Z obvodového věnce se nechaly koukat kusy košů, takže nosné zdi se s obvodem propojily. Vnitřní zdi se šalovaly už z obou stran a svázaly drátem, takže zde se šalunk ani nehnul. 

Nakonec tedy nezbývalo, než začít postupně rozebírat šalovací desky, porovnat použité pomocné dřevo a na stavbě trochu poklidit. Čekalo se na úzrání betonu, aby bylo možné pokračovat montáží stropních trámů. O tom ale v dalším článku.

A jelikož dnes mohu postup hodnotit tak nějak s odstupem, přičemž jsem za tu dobu byl účastníkem ještě několika staveb a získal nějaké zkušenosti, řešil bych asi vše trochu jinak.

V první řadě bych se asi vyhnul předraženým doplňkovým cihlám, které sice ulehčí práci, ale jejich cena je zbytečně vysoká. Dále bych úplně jinak řešil šalování věnce, které jsem měl kotvit do zdiva, aby se desky nemohly pohnout a hlavně dnes lituji, že jsem v té době nesehnal vibrátor na beton, který kvalitu při zalévání armatury ještě zlepší. Sice jsme hutnili latí co to šlo, ale stejně, vibrátor je vibrátor.

Dovolím si také zmínit zkušenost ze společností Wienerberger a reklamací zdiva. V průběhu celé stavby jsem totiž měl pocit, že cihly jsou sice velmi přesné ve vodorovné ose, ale svislá osa se rozměrově pohybovala různě.  Rozdíly mezi cihlami byly až 5 mm, což mi přišlo dost. Chápu, že jde o pálenou hlínu, tedy "živý" materiál, ale stejně. Pozval jsem si tedy technika přímo od výrobce, aby toto posoudil a výsledkem byla alespoň paleta cihel dle výběru zdarma jako omluva. Což mě potěšilo, takže přístup a především ochota technika řešit věci přímo na místě byla nadstandardní.

Také jsem řešil srovnání kvality cihel různých výrobců. Zvolil jsem Wienerberger, nicméně později jsem měl možnost osahat i cihly Heluz a KMbeta a kvalitu považuji za srovnatelnou. Jednoznačně je to zde především o ceně. Daleko větší rozdíl je spíše vidět v typech cihel P8/10 a P15, kde bych dnes jednoznačně volil P15.

Omlouvám se za délku článku a stavbě zdar!

Fotogalerie

Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Zdění a věnec
Ztracené bednění a základová deska
Předchozí článek autora
23.05.2012 07:08 26221 zhlédnutí
Ztracené bednění a základová deska
V podstatě druhý den po vybetonování základových pásů se mohlo začít pokládat ztracené bednění....
Strop a střecha
Následujicí článek autora
14.03.2016 08:00 11948 zhlédnutí
Strop a střecha
Po dostatečném vytvrdnutí betonu ve věnci jsme se pomalu od zdění přesouvali...

Stavební etapa: hydroizolace zdění obvodových a nosných zdí zdění podkroví, betonování věnce a štíty

5 komentáře

Waska
napsal(a) Waska/05. lis 2019 22:12

Ahoj chtěl bych se zeptat přikrývali jste cihly před litím věnce protože já mam strach s toho jak je beton mokrý tak aby cihly netahly vodu . Diky za odpověď

Odkaz Komentáře
twik
napsal(a) twik/27. zář 2016 19:20

@Matko zdil jsem porotherm T Profi na svem RD na penu dryfix a do seste rady to bylo jaks taks rovne... ale od seste rady uz zacly hlavne rohy litat i o 0,5cm, 1-2mm byly naprosto normalni.... sem tam sem zkousel jak cihly na sebe sedaji a ikdyz Wienerberger hlasa jak maji cihly rovne, tak leda prd! Nekde jsem musel cihly i zbrousit abych dosahl 100% sednuti. Nehlede na to, ze na palete bylo az 5ks cihel kterym chybela vata. Od te doby co se konkretne vatovane cihly vyrabi v CR nedosahuji takove kvality jak puvodni z nemecka. Mel jsem moznost zdit jak z puvodnich nemeckych tak ted z ceskych vatovanych cihel. Na druhou stranu zdeni na penu je daleko pohodlnejsi nez lepidlo. Tot moje zkusenost.

Odkaz Komentáře
Matko Kubko
napsal(a) Matko Kubko/27. zář 2016 07:22

Preji dobry den, Vas clanek je velkou inspiraci jak veci delat, velmi za nej dekuji. Chtel bych se Vas zeptat - zdim z palenych brousenych cihel Porotherm Profi 30 na pnu Dryfix Extra., Prave jsem dokoncil prvni radu, 2.5m lat po prilozeni potvrzuje, ze horni hrany cihel jsou v rovine. Zacal jsem s ukladanim druhe rady - vse v pohode, nibrz pred ulozenim treti rady jsem udelal pokus. Vzal jsem jednu cihlu a zacal ji pokladat na misto styku cihel v druhe rade, abych si tak otestoval, jestli jsou horni hrany druhe rady v rovine stejne, jako tomu bylo i u cihel prvni rady. Tady mne zaskocilo ze se cihla priblizne v 60% delky obvodu po polozeni nad styk cihel pod ni kolebala mirne vlevo/vpravo. To kolebani zpusobuje vzdusni mezera cca 0.5mm, mozna mene. Jak to bylo u Vas? Taky se Vam pri ukladani do peny delo toto? Obavam se nasledku v treti a dalsich radach. Technik z Wienerbergeru rekl, to je v poradku, ze si to casem sedne. Velice rad bych se Vas zeptal na tento detail murovani na penu, o kt. se nikde nepise a jak vidim, Vase zkusenosti by mohli poskytnout bohatsi odpoved nez jakou jsem myslim dostal ja doposud.

Odkaz Komentáře
twik
napsal(a) twik/16. bře 2016 12:35

Cau, pekna prace, otazka proc bys priste volil pricky P15?

Diky

Odkaz Komentáře
Vorgl
napsal(a) Vorgl/10. bře 2016 09:48

Ahoj.
Super článek a už teď se těším na další.
Vždycky je lepší když se to píše s odstupem.Pro nás co se teprve chystáme stavět je vždycky hodnotnější pohled někoho kdo už má postaveno a nějaký čas už bydlí,protože už může porovnávat co je dobře a co by příště udělal jinak nebo jednodušeji.

Odkaz Komentáře