Příčky,voda,elektrika.

Příspěvek stavebníka

Po instalaci oken jsme se pustili do montáže příček. Dělali jsme je ze sádrokartonu s vloženou izolací. Provedli jsme montáž rozvodu vody a elektriky než jsme zaklopili sádrokartony.

Vše jsme pováděli sami. S elektrikou byl docela problém, poněvadž v dřevostavbě musí být vše nehořlavé, tak se to trošku prodražilo.

Nejvíc jsme se divili, že čtyři různí elektrikáři a každý měl jiný názor na montáž a co všechno je potřeba. Nakonec až pátý elektrikář, co přijel na revizi, dal všechno do stavu podle posledních norem, tak máme klid. Všechna světla jsme vybavili led žárovkami.

Teplou vodu máme z bojleru Ariston Velis Inox z Itálie. Měl jsem s ním zkušenosti ze zaměstnání, tak to byla jasná volba. Kanalizace je napojena na jímku o velikosti 10m3.

Fotogalerie

Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Příčky,voda,elektrika.
Montáž oken
Předchozí článek autora
22.11.2015 09:30 4903 zhlédnutí
Montáž oken
Na 12.6. jsme se těšili, jak na vánoce. Měli nám přijet montovat okna a vchodové dveře.
Koupelna a kuchyň
Následujicí článek autora
24.11.2015 08:00 10080 zhlédnutí
Koupelna a kuchyň
Po zaklopení sádrokartonu jsme se vrhli na koupelnu a kuchyň. Dlažbu v koupelně se nám podařilo...

Stavební etapa: zdění příček elektroinstalace

13 komentáře

Petr
napsal(a) Petr/29. pro 2015 15:19

CYKYLo je jen do pevného uložení pod omítku, do země beton, do lišty. Volně se tahat nesmí. CYKY kabel má svojí vlastní ochranu, ten se volně tahat může. Někdo to dokonce doporučuje kvůli přehřívání, ale normu z hlavy neznám. Já velké svazky dávám na příchytky do zdi k tomu určené(chlupaté hmoždínky s očkem na stahovací pásku), ze kterých si třeba připravím trasu. Dám delší vázací pásky, nikdy neutahuji a kabel jimi protahuji. Kabel je volně uchycen, lze jej takto potáhnout, případně i vyměnit.

Jinak bys měl dodržet nějaké zásady, jako kabel vézt vždy vodorovně, nebo svisle. NIKDY šikmo. Každý průchod profilem ošetřit kusem chráničky. Zamezit aby nedošlo k nějakému skřípnutí. U dřeva by to skoro jistě znamenalo požár. Když se kabel zasekne, nikdy nepopotahovat silou, aby nedošlo k narušení izolace(dost častý problém). Druhá věc je jestli pak najdete revizáka, který se pod to podepíše. Elektrika je sice poměrně jednoduchá záležitost, ale taky zaviní dost požárů a pokud pak pojišťovna zjistí, že jste si to dělal sám, tak Vám taky nemusí nic zaplatit.

Odkaz Komentáře
Mára a Věra
napsal(a) Mára a Věra/29. pro 2015 15:05

Kabely můžou být volně ložné.Elektrikář doporučil aby byly vedle sebe a měli kolem sebe prostor pro chlazení.Někdo je dává do svazku a pak se moc zahrivaji a hrozí riziko propaleni.

Odkaz Komentáře
Vojtěch a Magdalena
napsal(a) Vojtěch a Magdalena/29. pro 2015 12:10

Zdravím, měl bych dotaz.

Jak sem koukal na ty fotky - elektrika je vedena stropem... Taky bych to chtěl takhle vyřešit... jen mě nejde do hlavy - kabely nemusí být v nějaké chráničce ? Povedu komplet elektro také stropem do místností a právě sem do kalkulace dal chráničky... Je to v pohodě ? V rámci nějakých elektro norem ? Je mě jasný,že to nemůže bejt hozený v příčce nebo jen tak na blind jak číhající kobra, ale kabely musí být nějak zafixovány. Díky moc za odpověď . PS : Máte to moc hezký :-)

Odkaz Komentáře
Jirka a Katka
napsal(a) Jirka a Katka/26. lis 2015 20:57

Není třeba se omlouvat. Jen jsem se bál, aby to opravdu nebyl případ, kdy by info na netu tvrdilo něco a TL něco jiného. Nebylo by to poprvé. Zrovna nedávno jsem to měl tak s jedním strojem v práci...

Díky za tip ohledně těch AFD. Zatím jsem je jen v rychlosti prolétl, ale určitě nastuduji hlouběji. Vypadají velice zajímavě. Je fakt, že by to byla nějaká investice, ale jedna z těch správných. Ne jako to stínítko z papíru s podzimním motivem :) Přesně tohle je důvod, proč jsem použil "96ku" skříň. Je v ní dost místa, abych mohl doplnit třeba právě něco takového.

Odkaz Komentáře
Petr
napsal(a) Petr/25. lis 2015 21:03

Velice se omlouvám, vycházel jsem ze starého katalogu, kde byla uvedena nižší požární odolnost. Podle nového katalogu je vše v pořádku :)

Jinak ano, upevnění rozvaděče lze provést do "kastlíku" z nehořlavého materiálu. Dobré je použít cementové, nebo sádrové protipožární desky. V podstatě stejný případ jako při podkládání světel a krabiček nehořlavým materiálem. Vývody kabelů je dobré oplácat sádrou...rozhodně to ničemu neuškodí.

Jenom pro info, nebo spíš pro zajímavost. Siemens vyrábí přístroje, které dokáží detekovat jiskření a v případě detekce poruchy odpojit obvod. Tedy např, zjistí špatný spoj v zásuvce, navrtaný kabel apod. To nemá jistič, popřípadě chránič možnost zjistit. Je to další možnost ochrany proti požáru. Samozřejmě cenově o úroveň, či dvě výš. Mrkněte na Siemens AFD.

Jinak samozřejmě přeji vše dobré v novém domě ;)

Odkaz Komentáře
Jirka a Katka
napsal(a) Jirka a Katka/25. lis 2015 07:53

Vzhledem k tomu, že mě za chvíli čeká výchozí revize, maličko jste mě znejistěl. Můžete poslat, z čeho vycházíte? Všude po netu, kde jsem koukal a to včetně stránek výrobce, jsem našel třídu reakce na oheň pro LD/1 A1-F. Viz. tady: http://koposkatalog.cz/detail.php?id=42181
Na druhou stranu chápu, stránky jsou stránky. Výrobce se může splést a prodejci jen kopírují. Zkusím se ještě odpoledne doma mrknout po technickém listu.
Co se preferencí týče, mám okolo sebe zrovna teď dost svépomocných stavitelů a diskuze o jednotlivých systémech jsou zajímavé. Každé má svoje pro i proti. Já jsem volil panel ne kvůli "eko" a s volbou jsem zatím spokojený. Ale tuto diskuzi bych odložil na později. Brzy budu mít dům k nastěhování, takže sepíšu pár článků a doufám, že moje spokojenost bude po nastěhování pokračovat. :)
Tady bych rád zůstal u té elektriky. Třeba to pár lidem do budoucna pomůže se trošku zorientovat. Na posledním školení vyhl 50 jsem se o tom bavil s několika eletrikáři a dost mě překvapilo, kolik par 8ček v elektroinstalacích v dřevostavbách poměrně dost tápe.
Například ten rozvaděč - ano příslušná reakce na oheň. Jenže skříň, která půjde dát třeba zrovna na ekopanel na 96 modulů - nejlevnější jsem našel, tuším, od OEZ za nějakých 12k.
Takže druhá možnost - obložení z "A" materiálu - použil jsem nějaký sádrokarton se zvýšenou odolností o tloušťce 1.5cm (ne růžový, ale ještě vyšší odolnost). Stačila jedna deska za 1000, udělal jsem z ní kapsu a pak už jsem osadil standardní plechovou skříň za 3.5k Řešení potvrzeno dvěma revizními techniky. Ušetření 7,5 tisíce.

Odkaz Komentáře
Petr
napsal(a) Petr/24. lis 2015 22:12

Pozor na to, KU-68 LD/1 má stupeň hořlavosti jenom A - C2, což odpovídá třídě D. Ekopanel má E. Problém "foukání skrz zásuvky" bývá i u pálencýh cihel (klasická dutinka), pokud nejsou pořádně obsádrovány a ještě není fasáda.

No, měl jsem namysli toto video: https://youtu.be/1MvCc_UkAyM?t=3m10s a informace na stránke "Hoří Ekopanel? Nehoří!". Ano panel je ze slisované slámy, že i vyvrtat díru je celkem problém, ale rozhodně to není něco, co by bylo nehořlavé. Alespoň podle ČSN. A co je na papíře, to platí...

---
Osobně proti ekopanelu nic nemám (já radši zděný stavby, případně masivní dřevostavbu). Již jsem v tom elektriku dělal. Dřevostavba obecně, to je zlej sen elektrikáře :D Pak když to lehne popelem, tak byl "problém v elektroinstalaci". Ale že si majitel, spíš většinou majitelka koupí/vyrobí třeba lampičku s papírovým stínítkem s dekorem podzimních listů, nebo podobnou kravinu, tak to už nikdo asi moc neřeší... Mě osobně se třeba na ekopanelu nelíbí nutnost lepení papírové izolepy do každej škvíry a lepení všeho montážní pěnou. Tam pak trošku to "eko" ztrácí smysl...

Odkaz Komentáře
Jirka a Katka
napsal(a) Jirka a Katka/24. lis 2015 20:41

Ceny šly hodně dolů. Asi nejlevnější je KU-68 LD/1 - reakce na oheň A1-F, cena dnes na netu pod 20Kč/ks + výhoda membránového krytí prostupu kabelu. Obzvlášť u sendvičových konstrukcí je ta krabice hodně znát. Kolega z práce chodil nějakou dobu s neustálou rýmou do práce, než zjistil, že v novém OSB sendivč přístavku mu táhne kolem postele právě ze zásuvky. Dočasné řešení byla prázdná prodlužka do zásuvky a pak následná výměna právě za tuhle krabici.
Nevím jak ve videu, ale mě nikdy nikdo z ekopanelů netvrdil, že je nehořlavý. Spíš to bylo z jejich strany srovnáváno s pokusem zapálit telefoní seznám. Zkoušel jsem upálit schválně nějaké zbytky benzinovou letlampou. Papír na povrchu není takový problém, ale té slámě se nechce. Takže tu hromadu odřezků, kterou mám vedle domu, budu muset nechat odvézt... ;)

Odkaz Komentáře
Petr
napsal(a) Petr/24. lis 2015 18:23

Nejpodstatnější rozdíl je použití rozdílných elektroinstalačních krabic - nejlépe např. dvouplášťové KI 68L, nebo KU68 (první cca o 50Kč a druhá cca o 10Kč dražší než běžná KU68). Použitá krabice záleží na třídě hořlavosti podkladu. Např. známý "nehořlavý" ekopanel je podle výrobce a videí v podstatě nehořlavý... Ale výrobce uvádí třídu reakce na oheň "E", to znamená že by zde mohla být použita pouze první z jmenovaných krabic.

Dále pak použití centrálního proudového chrániče, do 300 mA (a chráničů do 30 mA na všechny okruhy, ale to ej stejné jako u ostatních staveb). Centrální chránič se dá použít místo hlavního vypínače, takže se tím cena instalace o moc nezvýší.
Rozvaděč samozřejmě musí být určen do prostředí s příslušnou třídou reakce na oheň.

Kabel CYKY-Lo bych nepoužil zejména z důvodu nízké mechanické odolnosti. A není určen na holou instalaci do sádroše...Cenově jsou oba kabely v podstatě na stejné úrovni. Dřív byl o trochu levnější CYKY-Lo, proto ho elektrikáři "ze starej školy" používali. Zcela běžný kabel CYKY v pohodě postačuje (i bez další ohrany např. chráničkou).

Odkaz Komentáře
Petr
napsal(a) Petr/23. lis 2015 23:40

černý nehořlavý kabel je zřejmě nějaká novinka a nebo Vás tahají za fusekli. V dřevostavbách není podmínkou aby kabel byl nehořlavý ale samo-zhášecí což cyky je. Můžete být tedy v klidu nic špatného neudělali, ale určitě bych se podíval co Vám účtovali a pokud nehořlavý tak bych si nechal vrátit peníze a nebo ať to předělají ;)

Odkaz Komentáře