Anhydrit a topenařina

Příspěvek stavebníka

Lít, či nelít, toť otázka... A také další dilema v životě svépomocného stavebníka.

Po přečtení kilometrů článků na internetu jsem byl ještě zmatenější než na začátku. Ti, co dělají anhydrit, samozřejmě obhajují anhydrit. Ti co dělají beton, obhajují beton. Nechal jsem si proto nacenit obě varianty od několika firem. Kupodivu rozdíly byly minimální. Ušetřit by šlo snad jen tím, že bych si to míchal sám v míchačce, ale nad touto variantou jsem ani neuvažoval. Po konzultaci s instalatéry jsem se rozhodl pro anhydrit. Následovalo rozhodování, jestli Transmix (kamion, co si to sám rozmíchá na místě), nebo to dovézt v mixu. Toto dilema za mne částečně rozhodl soused, který si vydláždil přístupovou cestu, takže nebylo kam kamion postavit, a částečně nedostatečný zdroj vody. Volba tedy padla na mix a firmu Podlahy Blažek z Břeclavi. 

Po rozhovoru s jejich technikem: "No buď vás stihneme do konce března, nebo až v červnu", začalo hektické období, aby se vše stihlo nachystat. Sami jsme si položili podlahový polystyren, jelikož podklad byl rovný, tak jsme žádný podsyp neřešili, mezery u trubek jsme zasypali Lipaporem. Instalatéři (Josef Košťál a jeho parta) nám vyšli vstříc a odvedli skvělou práci v termínu. Prakticky v celém domě je teplovodní podlahové topení (Kermi - dodavatel Richter + Frenzel), které bude napojeno na kondenzační kotel Wolf. Vše jsme stihli nachystat a ještě nám zbyl jeden den k dobru.

Borci od pana Blažka dorazili v 7:30 a v 10:00 už bylo uklizeno. Jediným menším zádrhelem byla přejetá předzahrádka u sousedů, ale stávají se i horší věci. Po třech týdnech dojeli podlahu přebrousit a provedla se topná zkouška. Na jednom místě sice anhydrit praskl, ale na zavolání ochotně pánové dojeli a prasklinu opravili pryskyřicí. A další tři měsíce trvalo, než vlhkost klesla na přijatelnou úroveň a mohlo se pokračovat sádrokartonem. Mezičas byl využit k připojení na kanál a vodovod (a k polním pracím).

Shrnutí - zatím máme obrovské štestí na řemeslníky, nemuseli jsme řešit žádné zásadní problémy. Co se týká anhydritu, tak obrovská spokojenost. Na jednom místě jsem potřeboval zaseknout kousek ocelové futro a překvapila mě odolnost a tvrdost materiálu. Podařilo se mi i vylít kbelík vody na podlahu, místo vyschlo a nebylo poznat, že by tam kdy byla voda. Samozřejmě, než materiál pořádně vyzrál, tak moc odolný nebyl, ale všechno chce svůj čas. A se zapnutou podlahovkou je to jedna báseň.

PS: Proč první podlaha a poté omítky? Protože sádrokarton. Pokračování příště...

Fotogalerie

Anhydrit a topenařina
Anhydrit a topenařina<br />Rozvody podlahovky
Anhydrit a topenařina<br />Univerzální cirkulárka
Anhydrit a topenařina<br />Položený polystyren
Anhydrit a topenařina<br />Hotový anhydrit
Anhydrit a topenařina<br />Podlahovka
Anhydrit a topenařina<br />Hotový anhydrit
Anhydrit a topenařina<br />Čerstvý andhydrit
Anhydrit a topenařina<br />Už to teče
Anhydrit a topenařina<br />Rozdělovač
Anhydrit a topenařina<br />Příprava
Anhydrit a topenařina<br />Přijela nám podlaha
Anhydrit a topenařina<br />Už to teče
Anhydrit a topenařina<br />Podlahovka
Vata
Předchozí článek autora
03.09.2019 07:00 3732 zhlédnutí
Jsme ve vatě
Co dělat, když teploty na stavbě klesnou pod zdící limit? Zateplovat!
Nalepeno
Následujicí článek autora
12.01.2020 07:00 5931 zhlédnutí
VIDEO: Lepená omítka a zavěšené podhledy
Jelikož mám rád nekonvenční řešení, rozhodl jsem se, že omítku nebudu ani nahazovat, ani...

Stavební etapa: betonování, lití podlahy podlahové topení a radiátory

Název položky Cena
Anhydrit 92 000 Kč
Celkem 92 000 Kč