Okna a okenní folie - část 12.

Příspěvek stavebníka

Okna jsem poptával již na jaře 2018 před samotnou stavbou. V úvahu připadaly Vekra okna, Okna eu a německý Braun. Nakonec z finančních důvodů padlo rozhodnutí na okna.eu, protože byly jednou tak levnější než Braun a asi o 40 tisíc levnější než Vekra.

Na okna jsme se byli podívat v showroomu a vybrali jsme vnější dekor asi dub nebo co je to a vnitřní bílá klasicky. Okna byla v půlce prosince 2018 zaměřena pánem z okna.eu, já jen tak přikoukával a zjišťoval, co je vše nutné mít připraveno. Při zaměřování jsme ladili směry otevírání a i to jestli se okna budou jen vyklápět na větračku nebo celá. V zásadě příprava nebyla nutná skoro žádná. Akorát izolace pod 3 francouzskými okny dole a to jsem již měl hotové. 

Osazení proběhlo koncem února 2019 v mé nepřítomnosti a až na dvě údajné "nedoklepnuté zasklívačky" v pohodě. Okna se nekotvili na turbošrouby, protože prý se tím kazí tepelné vlastnosti. Kotvili se na ocelové pásky do cihel viz fotky. Pod francouzská okna samozřejmě dali purenit a přikotvili po domluvě se mnou jenom jednou kotvou zvenčí, aby případný beton neprohnul purenit. Tahle díra v izolaci se pak přelepí kusem lepenky zase, ale až bude tepleji společně s doděláním izolace venku - zpětného spoje.

Dveře jsem měl již namontované svoje staré stavební, aby se nové dveře neodřely. Ty finální se dodají až po vypříčkování. Ony provizorní dvěře jsme s tátou namontovali za 2 hoďky s tím, že jsme koupili 80cm ocelové zárubně, zhruba vyvážili, nařezali tránky na zbytek otvoru - celý stavební otvor dveří má něco kolem 1,1mx2,4m. Trámky narazili, zaklínkovali a futra vypěnili bohatě pěnou, že cákala všude okolo a visela dolů a vypadalo to náramně :-) pak jsme dali moje staré dveře, původně průhledné a tak jsem již předtím na zemi nalepil polystyren na sklo.

Byli jsme domluveni na nalepení parotěsné folie zevnitř a paropropustné folii zvenčí všech oken. Chtěl jsem obě, přičemž pán říkal, že je důležitější ta vnitřní - parotěsná. A že se mají do pár týdnů zamazat lepidlem, aby je UV záření nerozebralo. Nojo, nalepit lepidlem se lehce řekne ale jak? Obě pásky (vnější i vnitřní) měly na sobě napojenou perlinku, asi 3cm viz foto. Ale to pořád neřešilo otázku jak. A tak jsem bez přesných instrukcí delegoval kamaráda, aby ty okna zadělal. On to vzal z gruntu a špalety nějakých oken nejdříve pořádně zamaltoval a poté lepil lepidlem ony folie. No, stavební dozor to zkritizoval.

Takže jak na to správněji - vnitřní folie: přebytečnou pěnu opatrně oříznout (já samozřemě asi dvakrát proříz). Malta by se neměla dávat, jenom lepidlo, ikdyž mezera mezi oknem a špaletou byla trochu větší. Folie se měla jenom trochu podmazat asi tak 1-2mm lepidla pod celou folii, pak ohnout ke špaletě a přemáznout opět 1-2mm lepidla a klidně jenom přes perlinku. Prostě jenom aby to drželo. Takže zbytek jsem dodělal/předělal já. Lepidlem nezalepená mezera mezi oknem a páskou se nechává v šířce ca 0,5cm kvůli následné instalaci APU lajsniček při omítkách. Takže všechny okna dole špatně a musím to nožem opatrně těch 0,5cm oškrábat, jak řekl omítkář.

Vnější folie: tam je příhodné je zamazat kompletně, aby vlivem UV nevyprchaly, takže to tam nějak napatlat :-) Při obojím jsme používali penetraci Sokrata, mokrý smetáček nebo rozprašovací sprej. 

Lepidlem jsem okna dělaly na několikrát současně se zděním příček a vždy když už se končilo, použilo se zbytek lepidla třeba na dodělání jednoho okna.

A konečně o příčkování v dalším článku. Hodně zdaru.

Fotogalerie

Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.<br />kotvící pásky
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.<br />skoro dobře
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.
Okna a okenní folie - část 12.
Zastřešení domu - část 11.
Předchozí článek autora
20.03.2019 08:50 6635 zhlédnutí
Zastřešení domu - část 11.
Zabednění krovu byla etapa, na kterou jsem se moc těšil, protože znáte to. Takové to pršení do...
Příčky a zárubně - část 13.
Následujicí článek autora
02.06.2019 12:06 5595 zhlédnutí
Příčky a zárubně - část 13.
Po dokončení hrubé stavby (začátek ledna 2019) a osazení oken (půlka února 2019) jsem již měl před...

Stavební etapa: okna a dveře

Název položky Cena
okna 125 000 Kč
vstupní dveře 49 000 Kč
folie parotěsná a paropropustná u všech oken 9 000 Kč
Celkem 183 000 Kč

2 komentáře

ML
napsal(a) ML/17. čvn 2019 00:52

Dobrý den,
když si chci dorovnat špaletu, tak si ji mohu zaházet maltou, poté vyrovnat lepidlem a teprve nalepit pásku?

Diky

Odkaz Komentáře
Kondrej
napsal(a) Kondrej/09. dub 2019 10:19

Jeste jedna vec, na kterou jsem daval pozor pri zadelavani folii u oken. A sice to, aby se parapet vesel / dal pekne zasoupnout pod okno. U oken je na to dedikovane misto, takze nenandat si moc malty/lepidla na spodni cast oken. Parapety z mramoru, ktere chci osadit, maji vysku 1,7cm, a tak se doufam bohate vejdu:-)

Odkaz Komentáře