VIDEO: Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše

Redakční

Udělat správně balkon není zrovna jednoduché ani levné. Ovšem díky systému bez použití dlažby je vše výrazně snazší. Můžete se do toho pustit sami. Jak na to jsme si povídali s panem Tomášem Brožkem, technikem ze společnosti Mapei.

Pro koho je tento systém vhodný?

 1. Stávající panelové domy s lodžiemi a balkony. Problémem bývají protispády, což může mít za následek vlhkost stěn a následné riziko vzniku plísní.
 2. Rodinné domy s balkonem či terasou, kde je potřeba prodloužit životnost bez nutnosti bourat.
 3. Novostavby bytových domů, s moderními prvky a materiály konstrukce balkonů, lodžií, kde obvykle není použití dlažby architektonicky vhodné.

Tomáš Brožek
Použití systému je finančně výhodnější, protože to zvládnete svépomocí. Materiál vás vyjde cenově zhruba stejně. Ale položit správně dlažbu je náročné a obkladačů je málo. Tohle zvládnete sami.

Jak postupovat se systémem bez dlažby? Podíváme se na postup krok za krokem.

 1. Alfa a omega všeho je zjistit, jak jsme na tom se spády,“ říká pan Brožek. „Pro zajištění spolehlivého odtoku vody je nutný minimální spád 1,5%. Když spád není, musí se vytvořit.”
 2. Dále se aplikuje vyrovnávací opravná malta. Tím se zrealizuje, případně lokálně vyspraví, spád.
 3. Jestliže máme hladký povrch, například panel, obtížně brousitelný, použijeme jednosložkovou penetraci s křemičitým plnivem. Vytvoříme tím mechanickou kotvu, pro zvýšení přídržnosti opravné malty. Pokud povrch tvoří soudržný a hrubý beton, lze vyrovnávací maltu nanášet přímo na podklad.
 4. Následně osadíme těsnicí pásy, tzv. bandáže, v místech styku balkonu a stěny, kde jsou ostatní koutové spoje, detaily napojení na výplně otvorů a klempířské prvky.
 5. U varianty s keramickou dlažbou bychom nyní prováděli hydroizolaci a následně lepili a spárovali. „U našeho systému na bandáž i na zpenetrovanou plochu aplikujeme hydroizolační emulzi ve dvou vrstvách. Tím nám vznikne hydroizolační a zároveň protiskluzový povrch terasy/balkonu,“ vysvětluje rozdíl v postupu pan Brožek.

Pro zajištění spolehlivého odtoku vody je nutný minimální spád 1,5%. Když spád není, musí se vytvořit.

 priprava podkladu penetrace

Obr.: Příprava penetrace podkladu

aplikace prvni vrstvy

Obr.: Aplikace první vrstvy

aplikace druhe vrstvy

Obr.: Aplikace druhé vrstvy

Jak řešit nestandardní situace? Může se stát, že u domů nebude všechno úplně ideálně řešeno. Jak v takových situacích postupovat?

První situace:

Balkon (předsazená konstrukce), svislá stěna je zateplená, ale nejsme si jisti, zda bylo provedeno napojení hydroizolace pod zateplením. Budu bandáž lepit na finální silikonovou omítku na zateplení a spojovat s panelem?

Systém umožňuje napojení na zateplovací systém přes samolepicí bandáž. Vytvoříme si sokl. Povrch upravíme do roviny a ohraničíme ho zakrývací páskou cca 10-15 cm. Opatrně přebrousíme omítku, přilepíme bandáž a zažehlíme do podkladu. Následně naneseme pružnou membránou asi 1 cm přes horní hranu soklu.“

Druhá situace:

Jak postupovat u čela balkonu?

Máme 2 možnosti:

 1. Systémový prvek (panel) je proveden tak, že nevyžaduje osazení klempířského prvku, tzn. sražené hrany a odkapový nos na spodním líci. Provedeme penetraci a následně aplikujeme hydroizolační membránu. Materiál díky své konzistenci můžeme nanášet i na svislé plochy. 
 2. Musíme osadit odkapový klempířský prvek. Při realizaci spádové vrstvy necháme cca 6-7 cm volných na osazení klempířského prvku. Ten koupíme běžně ve stavebninách. Vytvoříme osazení asi 3 mm po obvodu a vlepíme ho přímo na konstrukci do jedno- nebo dvousložkového PU tmele, celoplošně na
  konstrukci. Tmel přesypeme křemičitým pískem a přelepíme bandáží. Na závěr přetřeme pružnou emulzí do roviny.

Třetí situace:

Jak ukotvit zábradlí?

Ideální je kotvit zábradlí do konstrukce balkonu zepředu nebo zespodu, tkz. “C” detail. Pokud je shora, oblepíme prostup bandáží a tu pak přetřeme. Bandáž vždy musí být přetřená izolační emulzí.”

Bodovky do koupelny. Které použít, a jak je vybrat?
Předchozí článek autora
13.03.2019 07:45 4896 zhlédnutí
Bodovky do koupelny. Které použít, a jak je vybrat?
Nejčastějším řešením stropu v koupelně je sádrokartonový podhled. Při použití správného...
VIDEO: Rovnání zahrady smykovým nakladačem s kultivátorem vs. rovnání zahrady s benzinovým kultivátorem
Následujicí článek autora
28.03.2019 11:30 5388 zhlédnutí
VIDEO: Rovnání zahrady smykovým nakladačem s kultivátorem vs. rovnání zahrady s benzinovým kultivátorem
Tentokrát jsme vyzkoušeli, co je lepší k rovnání zahrady. Soupeřili spolu malý benzinový...