Vytápění a zdroje tepla - NZU dotace získána!

Příspěvek stavebníka

Zdravím všechny stavebníky, jak jsem psal v článku Vytápění a zdroj tepla, šel jsem cestou TČ, abych mohl zažátat o dotaci NZU na celý dům v B1 oblasti tedy 300tis kč plus 35tis za projekční práce.

Nakonec se nám povedlo stavbu zpracovat a specialistovi spočítat tak, že mi před podáním dotace doporučil, ať ještě zakoupím FV systém na uhřev TUV, a tím bude šance dostat se do kategorie B2 a dosáhnout na 450tis kč. Bylo to relativně narychlo, a také se jednalo o cca 100tis kč, které bych do FV ohřevu TUV museli zainvestovat. Ale nakonec jsme do toho šli.

Výhodou bylo, že u TČ jsem již měl 300l nádobu na TUV, avšak nebylo nijak připraveno na připojení externího ohřevu. Acond jako dodavatel TČ a Sunpi, jako dodavatel FV se byli schopni dohodnout a dohromady vyřešit. (a věřím, že moc dodavatelů by takto ochotných nebylo). Realizace se povedla.

Teď už jen zbývalo vyplnit a odeslat elektronicky žádost na SFŽP, dát dohromady veškeré požadované podklady a odnést či zaslat a čekat.  Bylo mi vráceno asi s 15 připomínkami, opravil jsem (trochu nervů a úsilí to stálo, ale moje chyby) a pak zase čekat. 

A co mě minulý týden velmi překvapilo, že se mi na účtu objevily peníze, stav žádosti na webu se změnil na vyplaceno a nikdo nenapsal, nechtěl nic podepsat např jako u dešťovky, kde přiška smlouva z ministerstva, kterou člověk podepsal, ješťě jednou uvedl číslo účtu a pak až 30 dní čekal.

Co bych udělal lépe/jinak:

Na veškerých fakturách / dodácích či smlouvách si nechte uvádět místo dodání, tj PARCELNÍ ČÍSLO!!,  několik faktur a smluv od dodavatelú jsem musel zpětně takto vyžádat.

Nachystejte si na střechu pořádný prostup pro kabely (ne pitomej hubenej husí krk), nebudete muset vrtat novou díru.

Nezapomeňte, veškeré instalace technologií musí být prováděny dodavatelsky, tj mějte na to smlouvu a faktury. Je to napsáno v pokynech, teď nově je to méně přísné, ale myslím že TČ, FOTOVOLTAIKA, REKUPERACE, TOPENÍ musí být stále dodavatelsky.

Schovávejte všechny faktury a párujte si rovnou k výpisům z účtu. (Vše co je požadováno k NZU plaťte převodem, je to pak jednodušší dokládat). Pro všechny platby souvisejíci se stavbou používejte jeden účet  - zjednodušíte si dohledávání. (Ne jako já 3 účty a pak po 2 letech dohledávat k fakturám výpisy, to bylo hodin... :( ).

Vyplatí se jít cestou NZU?

Ano, teď jsme v domě druhým rokem,  a už mám i komplet roční vyúčtování elektřiny (ještě před zapojením FV), které je cca 18 000,-  plus cca 2500,- za vodu (60 m3) a cca 2000,- za dřevo(lisované brikety, je to pohodlné). Takže roční provoz domu je pro nás cca 23-24tis kč, což je přijatelné.

Jsem zvědav na úsporu za TUV počítám tak 3000,- kč, doplním až budu plakat nad vyúčtováním ČEZu :).

Dává Fotovoltaika smysl?

Pro nás ano, dotace se navýšila o 150 a 100 nás to stálo a pár hodin mojí práce.  Bez dotace je to na pováženou, to nedovedu poradit.

A také jsem nevěděl jsem, že zde je rozdíl oproti výrobě elektřiny, tj pokud energii dáváte jen přímo do topné spirály (do vody) je to efektivnější, než když se vyrábí 230V elektřina.  

FV jsme nainstalovali jsme v září 2018 , do půlky října TČ ani jednou neseplo, pak listopad až únor 2019 FV skoro nic nedala a teď od konce března jsme zase bez TČ a nahřáto na 60 - 75st.  

Fotogalerie

Vytápění a zdroje tepla - NZU dotace získána!
Vytápění a zdroje tepla - NZU dotace získána!<br />Srpen 2018, panely na střeše
Vytápění a zdroje tepla - NZU dotace získána!
Vytápění a zdroje tepla
Předchozí článek autora
14.05.2018 08:10 4513 zhlédnutí
Vytápění a zdroje tepla
O zdroji vytápění jsem měl jasno, tepelné čerpadlo. A to...

Stavební etapa: solární systémy

Název položky Cena
FV panely 8 ks, PPMP převodník, jističe, kabeláž, pripojení k elektrokotli 85 000 Kč
Projektová dokumentace na FV pro potřeby NZU 3 600 Kč
Úprava otopné soustavy TČ - přídavný elektrokotel, elektroa vodoinstalační práce materiál 8 600 Kč
Celkem 97 200 Kč

4 komentáře

Strom
napsal(a) Strom/05. kvě 2020 17:48

Dobrý den, máte pěkný dům.
Měl bych dotaz: jak se Vám podařilo dosáhnout na B2 při tak nepříznivém faktoru A/V (8*20) a přízemním domu? Čím byl tento nepříznivý faktor vykompenzovám tak silně, že se podařilo uvedené hodnoty dosáhnout?
Tedy dosáhnout parametru Měrná roční potřeba tepla na vytápění = 15.

Děkuji.

Odkaz Komentáře
Jiřka a Radek
napsal(a) Jiřka a Radek/10. dub 2019 10:01

Dobrý den, mám dotaz ohledně dotací, kdy má smysl o ně žádat, popř. jak "došperkovat" dům, abychom na dotaci dosáhli. Máme rozestavěný bungalov zast. plocha 140 m2, plocha užitková cca 120 m2, výpočet TZ 5,4 kW, ener. náročnost B, v průkazu en. náročnosti budovy máme větu, že "budova je téměř s nulovou spotřebou energie ve smyslu vyhlášky č.......", podlahové topení, TČ vzduch/voda.
Prosím tedy o informaci, jestli jste Váš dům stavěl hned od začátku jako pasivní, jaké máte TZ, jaké věci kolem jste musel na domě doladit, aby jste na dotace dostal - (zateplení stropu - my máme v plánu dávat 30 cm, podlahy - my máme 15 cm, zateplení - chceme dávat 15 cm polystyrén, ..)
Fotovoltaiku dávat nechceme, uvažujeme o rekuperaci. Podlahové topení si chceme položit sami.
Děkuji za odpověď.
J.

Odkaz Komentáře
tadamec
napsal(a) tadamec/01. dub 2019 10:21

Dobrý den, jaký prostup na FV doporučujete? My tam dali husí krk a bojím se. že to bude málo.

Odkaz Komentáře
petr
napsal(a) petr/01. dub 2019 08:50

Já vím, že je to kvůli dotacím, ale přijde mi opravdu zbytečné v pasivním domě mít kromě TČ ještě fotovoltaiku.. to je jak používat tank na sněhuláka.

Odkaz Komentáře