Okenní odysea

Příspěvek stavebníka

Volný trh nabízí mnoho výrobků, přehršel dodavatelů a ještě více možností. Zvláště patrné je to u oken. Svépomocný stavebník se v tomto bludišti ztrácí a velmi dlouho a komplikovaně hledá to správné řešení.

Nejdříve jsme byli přesvědčeni pro dřevěná okna, nechali jsme si je nacenit a zjistili jsme, že cenový rozdíl je i 100% oproti plastovým. Když jsme přežvýkali cenu, tak jsem začal zjišťovat, co obnáší údržba dřevěných oken. Nakonec jsme si začali všímat, jaká okna mají truhláři v našem okolí - ve většině případů plastová. Jelikož se nechceme stát otroky svého domu, tak jsme zvolili okna plastová. Ovšem to nic nemění na tom, že dřevěná vypadají lépe.

Když bylo jasno, z jakého materiálu okna budou bylo třeba vybrat výrobce. Následoval kolotoč poptávek a návštěv showroomů, kde samozřejmě byla vždy ta nejlepší okna. Desítky hodin jsem strávil na diskuzích, abych následně zjistil, že tam se ničeho nedopátrám. Jak chodily nabídky, tak jsem je pečlivě studoval - žádný dodavatel nenabízel Illbruckové pásky v základu - vždy byla pouze zmínka, že taková možnost je. To stejné u třetího těsnění. Takže následovalo další kolo upřesňujících poptávek, které s pořadím pořádně zamíchalo - při docenění všech "doplňkových položek" byla cena hodně rozdílná. Z některých nejmenovaných společností pak obchodníci volali a nabízeli při zaslání konkurenčních nabídek snížení ceny pod konkurenci. Na tuto nabídku jsem nepřistoupil. Někteří se uchylovali k nátlaku, že pokud neobjednáme do konce týdne, tak do konce roku mít okna nebudeme (byla polovina srpna). Ok, tak je mít od Vás nebudeme...

V závěru jsme rozhodovali mezi dvěma dodavateli - Okna Ševčík a Polyplast Boleradice. Od Ševčiků mají okna rodiče a jsou nadmíru spokojeni, od Polyplastu zase kamarádi, co staví souběžně s námi a též jsou nadšeni. Přístup obou firem byl výborný, ale nakonec vyhrál Polyplast cenou (rozdíl byl poměrně významný). Objednali jsme nakonec plastová okna s trojsklem v oboustranném dřevodekoru a probarveném profilu. Montáž s Illbruckovou páskou. Profil Rehau Synego s U 0,6 W/m2.K se středovým těsněním.

Při zaměření jsme se domluvili, že olepím okna XPS polystyrenem o síle 2cm. Olepení všech oken mi zabralo cca 3 odpoledne. Lepil jsem na Illbruck pěnu na ETICS. Desky bylo třeba zatížit a u horní podepřít, aby se přilepily po celé délce. Polystyren jsme řezali na normální cirkulárce, takže všechy desky byly stejné.

Cca za šest týdnů dojeli montážníci okna nainstalovat. I když dost silně foukal vítr, tak jim šla práce velmi rychle od ruky. V 9 dojeli a ve 13 hodin byli pryč. Z aerodynamického tunelu se konečně stalo místo vhodné pro práci.

Fotogalerie

Okenní odysea
Okenní odysea
Okenní odysea<br />Okna zevnitř
Okenní odysea<br />Lepení XPS
Okenní odysea
Okenní odysea<br />Aplikace pěny
Okenní odysea
Okenní odysea<br />Detail okna
Okenní odysea
Okenní odysea<br />Orámované otvory XPS
Hotová střecha
Předchozí článek autora
07.08.2019 15:00 1499 zhlédnutí
Střecha jako na dva domy
Bylo těsně před vinobraním a nás začala tlačit střecha, která byla asi jedinou částí stavby, u...
Příčky - nekonečný příběh
Následujicí článek autora
06.02.2019 09:35 5849 zhlédnutí
Příčky - nekonečný příběh
Jakmile pokrývači dokončili svou práci, tak jsem se celý nadšený vrhl do stavby příček. Na tuto...

Stavební etapa: okna a dveře

Název položky Cena
Okna vč. montáže 154 500 Kč
XPS 2cm 1 700 Kč
Montážní pěny 850 Kč
Celkem 157 050 Kč

3 komentáře

Jiří
napsal(a) Jiří/03. pro 2018 19:39

Super, díky moc za tipy, ať se daří!

Odkaz Komentáře
Magda a Martin
napsal(a) Magda a Martin/03. pro 2018 14:31

Taktéž zdravím, nakonec jsme vybrali Rehau Synego se středovým těsněním a trojsklem. Máme oboustranný dekor Oregon a probarvený profil, montáž včetně těsnících pásek. Co se týká ceny, tak je to spíš na individuálním nacenění, než na srovnání. Kamarád mi doporučoval firmu, že jim dodávali okna a poměr cena/výkon byl výborný a u nás byli při srovnání parametrů jedni z nejdražších. Hlavně je potřeba si zadat přesnou specifikaci (montáž s těsnící páskou, třetí těsnění atd.) - po dopočítání to s žebříčkem řádně zamávalo. Jinak prodejců jsme obešli několik a zjistili jsme, že na plastových oknech toho člověk moc nevykouká. Dekor co nám padl do oka jsme vybrali u konkurence a pak jen zkontrolovali podle vzorníku. Co se týká přístupu k zákazníkovi můžu doporučit kromě Polyplastu i brněnské Oknostudio, nebo Okna Ševčík.

Odkaz Komentáře
Jiří
napsal(a) Jiří/29. lis 2018 12:32

Zdravím. Vybrat okna je boj, řeknete mi které jste tedy nakonec přesně vybral? Na stránkách mají asi 4 typy a moc se v tom neorientuji. Mají i nějaký showroom, nebo jste vybíral jen přes internet? Případně kdyby šel poslat alespoň výcuc z nabídky pro srovnán na email (13ruza13@gmail.com), tak bych byl vděčný. Obcházím prodejce a je to fakt náročné něco vybrat :-)
Ať se dílo daří!

Odkaz Komentáře