Foukaná izolace

Příspěvek stavebníka

Zdravím stavebníky. Dlouhou dobu jsem přemýšlel co dát na stop jako izolaci. Možností je dnes vcelku dost, ale já měl v hlavě defakto 3.

1) Klasická komprimovaná vata v rolích která se na sraz dává k sobě, a přes sebe křížem minimálně ve 2 vrstvách aby se zabránilo průniku tepla ve spojích. 

Výhoda : Cena

Nevýhoda : Pracnost, manipulace, velká pravděpodobnost chyb i přes snahu svépomocného stavebníka, u vazníkového krovu velký prořez, který se teoreticky dá "naházet" na položenou vatu a tím trošku vylepšit pocit, že je tam toho víc. 

2) Stříkaná pěna alias honosně nazvaná "chytrá izolace". 

Výhody: Rychlost aplikace

Nevýhody : Cena, chemie nad hlavou, při natrefení na špatnou firmu a levné pěny velká pravděpodobnost zamoření smradem celého domu (zkušenost kamaráda kdy i po měsíci od aplikace byl v domě cítit puch uměliny), systém který není ověřený léty jen labolatorně. Vznik dutin při přerušeném stříkání a čekání na expanzi pěny.

3) Foukaná čedičová izolace pro kterou jsem se nakonec rozhodl. 

Výhoda : Léty prověřený materiál, rychlost aplikace ( u mě cca 3h celý dům), bez dutin, materiál má relativně velkou objemovou hmostnost (u mě 17.6kg/m2) což je skvělé jak z izolačního tak hlavně z akustického hlediska, deklarované 5% slehnutí ověřeno u známého - sedí, provedení bez tepelných mostů a dutin, vata se slehne tzn i kdyby tam nějaká dutina byla, časem zmizí. 

Nevýhody : Cena, ovšem v porovnání s výhodami je to zanedbatelné, Pokud člověk započte mraky hodin práce se skládáním vaty ručně, teoretické tepelné mosty, nevyplatí se to dělat ručně. Tu energii věnujte činostem kde se ušetří opravdu hodně peněz - hrubá stavba. 

Foukané izolace je také mnoho a mnoho druhů, ale já měl jasno že pokud foukanou, tak jedině klasickou čedičovou, izolace která je léty provřená na milionech staveb po celém světě. Staré noviny nad hlavou nechci (Climatizer) a skelnou také ne, takže z mraky firem které nabízejí foukanou izolaci dopadli v ČR defakto jen 3. Rovnou prozradím že jsem vybral IP Polná. 

s IP Polná jsem měl osobní zkušenost u známého kdy má již cca 6let zafoukáno, nemůže si vynachválit a i po pěti letech má pouze o 1-2cm z 30cm méně než po nafoukání, takže jejich deklarované maximální 5% slehnutí defakto sedí. Jejich obchoďák (p. Kubů) byl jediný který se sám nabídl že zajede na stavbu, prohlédl si strop, doporučil co ještě udělat, pochválil provedení parotěsu že to takhle poctivě už dlouho neviděl, a na místě udělal kalkulaci. 

Dnešní realizace naprosto v pohodě, už dlouho jsem neměl na baráku firmu, se kterou nebyla vůbec žádná potíž. Co bylo domluveno to bylo nafoukáno, přesně tak jak mělo být a dle domluvy.

Žádné "já to takhle dělám 20 let, to je OK šéfe... - klasická hláška řemeslníků"--- To že to dělá 20 let špatně, to je jiná... :)

Ač to po přečtení smrdí reklamním článkem, není, jen jsem v čerstvé euforii z jedné etapy kdy jsem nemusel řešit vůbec žádný problém, a celá realizace byla domluvena, provedena - BEZ VÝHRAD... 

Stavbě ZDAR :)

Fotogalerie

Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Foukaná izolace
Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro
Předchozí článek autora
16.07.2018 14:02 10424 zhlédnutí
Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro
Minule jsme končili článkem o topení a betonových...
Sádrokartony a malování
Následujicí článek autora
12.10.2018 13:05 29190 zhlédnutí
Sádrokartony a malování
Sádrokartony jsem si dělal sám až na finální tmel a broušení, to jsem přenechal profíkovi s...

Stavební etapa: zateplení podkroví

Název položky Cena
Foukaná izolace 95 000 Kč
Celkem 95 000 Kč

2 komentáře

Pavel a Monča
napsal(a) Pavel a Monča/24. zář 2018 09:04

Dobrý den,

netuším přesně kolik m3 protože mi nafoukali více než bylo domluveno. Mám 34-38cm izolace na 115m2 což při průměru 36cm je 41,4m3. Přefoukali mi i obvodovou stěnu na OSB aby tam nedocházelo ke kondenzaci ve styku zdiva-OSB. Rozdíl je ohromný. Předtím bylo v baráku ráno zima, ale teď je tam teplíčko. Neměřil jsem pokles jelikož tam ještě nemám teploměr, ale rozdíl je velmi citelný.

Odkaz Komentáře
SlaMeR
napsal(a) SlaMeR/24. zář 2018 08:44

Dobrý den,
vypadá to zajímavě. Hodně uvažuju o chytré pěně, ale tomuto bych se nebránil.
Když vás to vyšlo na 95tis, tak kolik vám nafoukali m3 ?

Odkaz Komentáře