Projekt kompletní rekonstrukce

Příspěvek stavebníka

V minulém článku jsem se snažil popsat, co nás vedlo k rozhodnutí starý dům nezbourat, ale vrhnout se do kompletní rekonstrukce. V začátku jsme oslovili architekta a před rokem a půl jsme tedy měli studii a posudek statika.

Se studií od architektů jsme šli za projektantem. Najít projektanta, který zodpovědně udělá projekt přestavby, není úplně legrace. A pracnosti odpovídá pak také cena, která je samozřejmě jinde, než u katalogových novostaveb. Náš projektant navíc od začátku věděl, že dům budeme přestavovat svépomocí, takže tomu odpovídal i rozsah projektu, na kterém jsme se domluvili.

Projekt nejen pro dům

Zároveň jsme ještě před projektantem oslovili zahradní architektku (kamarádku kamarádky), která nám během několika měsíců udělala luxusní projekt zahrady. To všem stavebníkům doporučuji. Projekt zahrady nás stál skoro stejně jako třeba jen obnovení přívodu vody do domu. Ale už jsme v této době díky němu mohli ladit vzájemně zahradu, dům, terasu, cesty, plot, branku atd. Měli jsme i společné schůzky nejen architektů domu a projektanta, abychom doladili různé detaily, ale i architektů domu s architektkou zahrady, což třeba moc prospělo finální podobě terasy. A pro nás má projekt zahrady v tuto chvíli už tu výhodu, že jsme mohli pořezat, co hodnotu nemá, prořezat, co hodnotu má a zasadit (tam, kde to nebude stavbě vadit) stromy nebo keře, které jako sazeničky stojí pár korun. A až dostavíme dům, budou už pěkně vzrostlé, příp. plodit.

Tvorba projektu domu trvala několik dost měsíců, takže až na jaře 2019 jsme měli podobu projektu pro konzultaci na stavebním úřadě a získávání vyjádření dotčených orgánů, sousedů a síťařů.

Vzhledem k tomu, že jsme nakonec sloučili projekt domu s uličním oplocením a hřeben domu se o něco zvedne, bylo v našem případě potřeba pro stavební úřad (ohlášení stavby s územním souhlasem) celkem 27 vyjádření od různých úřadů a firem, plus čtyři souhlasy sousedů. Seznam jsem naštěstí od naší referentky na stavebním úřadě dostal, ale ještě vyžaduje radonové měření (kvůli přístavbě) a hydrogeologický posudek (kvůli nádrži na dešťovou vodu). Měl jsem s projektantem dohodu, že mi bude zpracovávat připomínky, ale oběhával jsem si vše sám. Je to mraky času, které jsem na tom strávil a kdybych měl zaměstnání, kde bych musel být každý všední den v pracovní době, neumím si to představit a určitě bych doporučil nechat si vše vyřídit od projektanta. Ale máte-li na to čas, není to žádná věda, ušetříte peníze a je to zase o fous víc svépomocí :-)

K čemu nám pomohlo energetické hodnocení

Přes léto jsme podali žádost o dotaci Nová zelená úsporám, která byla extrémně rychle akceptována. Výrazně mi s přípravou pomohl energetický specialista, kterého jsme stejně potřebovali kvůli energetickému štítku. U něj bych chtěl ještě zmínit dvě věci, ve kterých mi otevřel oči.

I když je náš dům rekonstrukce, tak s elektrickým podlahovým topením, pro které jsme se v průběhu tvorby projektu rozhodli, bychom nejen neměli získat žádnou dotaci, ale ani by náš projekt správně neměl být schválen stavebním úřadem. Jde o to, že u nás v ČR je většina elektřiny vyráběna z uhlí, takže nic moc ekologického, a proto má elektřina jako zdroj špatný koeficient. Jedinou možností pro nás, jak se z toho vykroutit, je instalace obnovitelného zdroje, tedy fotovoltaických panelů. Chtěli jsme si původně nechat udělat jen přípravu, ale takhle jsme je rovnou museli zahrnout do projektu.

Druhá věc, na kterou mě energetický specialista navedl, se může hodit každému, kdo má vazníkovou střechu nad plnohodnotnotným podlažím bez betonového stropu, končící věncem (ať už bungalov nebo vícepatro). Asi ještě stále nejrozšířenější narvhované řešení je instalace parotěsné fólie pod vodorovnou izolací stropu pod střechou. To má ale zvlášť při stavbě svépomocí nemalá úskalí. Ale existuje i řešení bez parotěsné fólie, která je nahrazena OSB deskami (z borovicového dřeva, smrk není vhodný), které vytvoří zcela dostatečnou parobrzdu. Rozdíl v náročnosti na detaily nesrovnatelný. Konzultoval jsem to i v Centru pasivního domu, jejich odpověď je zde. Výhodnost tohoto řešení nakonec uznal i náš projektant a rovnou v projektu už to tedy máme bez parotěsu.

Kromě zmíněné fotovoltaiky, centrálního vysavače a rekuperace, kterou s novými okny dnes považuji v domě za samozřejmost, budeme mít ještě jednu vychytávku. Tou je čistírna šedých vod. Vody ze sprchy, umyvadla a pračky nepůjdou rovnou do odpadu, ale přečistí se a budeme s nimi splachovat. K tomu se nám velmi hodí sklep, protože čistírna šedých vod musí být umístěna pod zdrojem (sprcha, umyvadlo), nebo musí být voda přečerpávána, a to už může být problém. Takže je ideální, když je možné čistírnu umístit do sklepa.

Nakládání s odpadem

Jak rychle byla schválena dotace NZÚ, o to déle trvá schválení stavebním úřadem. Podávali jsme na začátku října a stále čekáme.

Během doby tvorby studie a projektu jsem samozřejmě dům vyklidil, vyřezal rozvody a topení, zboural příčky, sundal omítky a stropy, vyboural podlahy a udělal hromadu práce kolem domu na zahradě, která ještě před pár lety vypadala jako džungle. Ve sběrném dvoře a výkupu kovů jsem byl častěji než v hospodě. Byla i trocha tvořivé práce, něco z toho je vidět na fotkách.

Jen bych se chtěl ještě podělit o zkušenosti s odvozem odpadu. Asfalt je nebezpečný odpad, za který se platí, to je asi známo. Ale největší problém jsem měl s heraklitem, ze kterého byla většina příček v podkroví. Není to ani suť, ani dřevo, ani nebezpečný odpad a ještě jsou to desky.

A pak byl problém se škvárou (nebo lépe řečeno s násypem v podlaze, z čehož je část škvára a spíš nikdo neví, co přesně tam naši předkové nasypali). Mně se vyplatilo obvolat různé odvozy odpadu a na rovinu říct, co všechno mám a jestli mi to odvezou. Divil jsem se, jak moc se podmínky v jednom městě liší. A vybral jsem díky tomu pána, který mi od té doby vozí kontejnery a naprosto bez problému.

Fotogalerie

Projekt kompletní rekonstrukce
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Vyrovnání podlahy garáže Liaporem
Projekt kompletní rekonstrukce<br />OSB desky na Liaporu ve dvou vrstvách proloženy netkanou textilií - provizorní podlaha garáže
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Sonda v podlaze podkroví pod koupelnou, abychom zjistili stav trámů
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Sonda v podlaze podkroví pod koupelnou, abychom zjistili stav trámů
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Sonda v podlaze přízemí, abychom zjistili skladbu podlahy a možnou výšku budoucí podlahy
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Sonda v podlaze přízemí, abychom zjistili skladbu podlahy a možnou výšku budoucí podlahy
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Bourání příčky ve sklepě
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Bourání příčky v podkroví
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Bourání podlahy podkroví
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Bourání podlahy podkroví
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Vymístění HUPu z domu na zahradu
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Stavební připojení elektřiny
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Elektřinu jsem v chráničce zavedl do domu otvorem po vedení plynu
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Takhle vypadá naše elektrická rozvodna
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Trochu jsem ho potřeboval a trochu chtěl - koupil jsem si na stavbu minibagr
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Stavba betonového plotu se sousedem
Projekt kompletní rekonstrukce<br />V prostoru horních dvou betonových polí bude dřevo
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Místo, kde bude kompost jsme srovnali pomocí opěrných betonových L-zídek
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Místo, kde bude kompost jsme srovnali pomocí opěrných betonových L-zídek
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Umístěný kompostér tam, kde bude i v budoucnu
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Přesazovali jsme desetiletý dub, potřebovali jsme ho dostat dál od domu
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Přesazovali jsme desetiletý dub, potřebovali jsme ho dostat dál od domu
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Snad to přežije, nebyla to úplně legrace
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Po podlaze v garáži jsem si udělal ještě betonovou podlahu v jedné místnosti sklepa
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Po podlaze v garáži jsem si udělal ještě betonovou podlahu v jedné místnosti sklepa
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Na mě dobrý :-)
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Ale ještě jsem to pro lepší výsledek zbrousil (bez odsávání to určitě nedělejte)
Projekt kompletní rekonstrukce<br />Koncept zahrady od zahradní architektky
Rozhodnutí (ne)stavět
Předchozí článek autora
16.02.2020 07:00 3565 zhlédnutí
Rozhodnutí (ne)stavět
Zdravím svépomocné stavebníky a chci v první řadě poděkovat všem z vás, kteří jsou tady pro mě už...

Stavební etapa: projektová dokumentace stavební řízení vyklízecí a domoliční práce

Název položky Cena
Projekt zahrady 10 000 Kč
Geodetické zaměření 4 000 Kč
Obnovení přívodu vody 8 500 Kč
Zřízení stavebního odběru elektřiny 16 000 Kč
Vymístění HUP z domu na pozemek 9 000 Kč
Energetické hodnocení (vč. podkladů pro NZÚ) 27 000 Kč
Projekt domu (vč. pomoci s DO a dotačních programů) 195 000 Kč
Celkem 269 500 Kč

3 komentáře

Olaf, Síja a Róza
napsal(a) Olaf, Síja a Róza/12. kvě 2020 14:11

Ahoj
mám prosbu. Od koho jste si koupil ten bagřík? Jsem tak pár měsíců práce za vámi.

Odkaz Komentáře
Ondra a Dáša
napsal(a) Ondra a Dáša/29. úno 2020 08:40

Díky :-) Podlaha v garáži byl nápad - pokus -omyl za běhu... Jedna vrstva OSB na Liaporu "plave", dvě vrstvy bez separační vrsty "vržou". Těžko se lze dostat na absolutní čistotu a vzhledem k podsypu tam (alespoň na začátku) minipohyby budou. A textilie byla nejlevnější varianta separační vrstvy, co jsem vymyslel. Po skoro dvou letech musím říct, že to funguje lépe, než jsem myslel.

Odkaz Komentáře
Véna a Péťa
napsal(a) Véna a Péťa/27. úno 2020 10:53

Držím palce,
těším se na výsledek. Rád bych se zeptal na důvod umístění textilie mezi osb desky? Sám budu řešit něco podobného.
Děkuji za odpověď

Odkaz Komentáře