Renovace koupelny za 3.637 Kč

Příspěvek stavebníka

Po renovaci WC, o které jsem psala minule, logicky následovala renovace koupelny. Tentokrát v celkové částce 3.637 Kč. 

Také ona proběhla svépomocí a cena je tak pouze za materiál.

Koupelna se nachází v jednom obyčejném panelovém bytě s nevyzděným jádrem, které za předchozích majitelů již prošlo rekonstrukcí. Velká škoda je, že ta tehdy nezahrnovala vyzdění jádra, ale pouze změnu vnitřní dispozice (zatarasení dveří z WC do koupelny, změnu umístění vany a obložení stávajícího umakartového jádra ze strany koupelny kachličkami).

A právě obklad, který byl proveden lepením na nevyrovnaný umakart a nerovnou podlahu, byl důvodem současné renovace. Některé dlaždičky vystupovaly ze zdi tam, kde dříve bývaly dveře na WC (nyní za vanou). Spáry mezi nimi se drolily a několik dlaždic na podlaze bylo naprasklých. Světlý obklad s mramorovým žíháním vybraný předchozími majiteli koupelnu sice prosvětlil, spolu se zmíněnými vadami působil ale omšele a fádně. Rozhodli jsme se proto odít stěnu za vanou a podlahu včetně boku vany do efektního hávu v dekoru tmavého buku. 

Oproti zmíněné rekonstrukci WC byla proměna koupelny procházka růžovou zahradou.

Z vanou a před vanou - co to je?

Špetku pomyslného luxusu dodala koupelně PVC podlahová krytina v dekoru prken z tmavého buku zakoupená v Hornbachu. Právě tu jsme umístili nejen na podlahu a bok vany, ale i za vanu. Proč? Hledali jsme řešení, které okachličkovanou stěnu "vyhladí" a překryje, ustojí nápor vody i působení běžných čisticích prostředků. Když jsme vyloučili nákladná a komplikovaná řešení spočívající v odstranění starého obkladu nebo v připevnění méně dostupných, plně omyvatelných tapet určených do sprchových koutů, logicky se nabídla možnost využít 3 mm tlusté PVC, použité při renovaci sousedního WC. Díky němu obě místnosti dostaly i dřívě chybějící jednotící prvěk.

Postup prací

 1. Nejprve jsme se zbavili lišt kolem stěny za vanou. Polystyrenové lišty u stropu jsme očistili a zachovali pro pozdější znovupřipevnění.
 2. Odstanili jsme vodovodní baterii, větrací mřížku nad vanou a staré chromové držáky toaletních potřeb.
 3. Stěnu jsme pokud možno očistili a připravili si novou tubu Mamuta. Díky tomuhle lepidlu s okamžitou přídržností 500 kg/m2 proběhlo lepení PVC bez větších problémů.
 4. PVC jsme před nalepením ořízli do tvaru velikostně blízkému stěně, s přesahem cca 1-5 cm z každé strany. Nanesli jsme lepidlo na kachličky (vzhledem k tíze PVC ve smyslu čím více, tím lépe) a PVC začali lepit směrem od spodu nahoru.
 5. Po nalepení PVC, jeho uhlazení a rozmačkání hrbolků lepidla bříšky prstů (pozor na nehty!) nastal čas k vyříznut otvoru do větrací šachty.
  Tip: Před lepením těžkého PVC na umakartovou stěnu se přesvědčte o dostatečné únosnosti stěny. PVC v dekoru prken ořízněte háčkovým břitem na PVC tak, aby v pohledově zajímavém místě začínala ceou deskou (v našem případě to byla celá deska nad krajem vany).
 6. Po ožíznutí PVC po bocích stěn následovalo zalištování. Den po přilepení lišt jsme všechny škvíry zasilikonovali.
 7. Do otvoru větrací šachty jsme umístili nově pořízenou větrací mřížku v hnědé barvě (díky přesnému oříznutí PVC jsme ji nemuseli lepit, při případné revizi šachty tak nehrozí problém s jejím odstraněním). 
  Tip: Než se pustíte do práce, zajděte si do kovomatu a nakupte vodovodní těsnění pro strýčka Příhodu. My jsme při manipulaci s vodovodní baterií zjistili, že těsnění v ní je staré a nepoužitelné. Blížila se půlnoc, voda v bytě vyla vypnutá a nové těsnění jsme neměli.
 8. Před pokládkou PVC na bok vany a podlahu bylo nutné odstranit pračku a skříňku pod umyvadlem.
 9. Celý prostor jsme důkladně uklidili.
 10. Nyní byl čas na souběžnou renovaci skříňky pod umyvadlem, jejíž čelní spodní kryt byl silně poničený vodou. Vyměnili jsme ho za nově zakoupenou dřevěnou laťku do plaňkového plotu, kterou jsme opatřili několika ochrannými nátěry. 
 11. Pro lepení PVC k boku vany jsme opět využili Mamut. Vzhledem k tíze PVC, prohnutí z boku vany na podlahu (nechtěla jsem mít v těchto místech lištu) a přesahu PVC po bocích pro pozdější ořez, šlo tohle lepení o dost hůř než to ke stěně. Nakonec jsem musela PVC po bocích okamžitě zařezávat, aby přilnulo a drželo na místě.
 12. Po pokládce následovalo opět zalištování a silikonování.
 13. Na pravé straně vany jsme do PVC udělali "dvířka" pro vstup do technického zázemí. Díky jejich přesnému vyříznutí a připevnění kapkou lepidla, které by šlo lehce odstranit, nejsou v dekoru prken k rozpoznání.
 14. Ke stěně nad vanou jsme přilepili úchytky pro nově zakoupenou drátěnou poličku na toaletní potřeby.
 15. Nakonec jsme na původní místo vrátili pračku i zrenovovanou skříňku.

 Koupelna po proměně

Kombinace bílé a tmavé dala místnosti nový rozměr. Říká se, že tmavá barva do malých prostor není vhodná, protože je opticky zmenšuje. V kombinaci se světlou tomu tak být ale nemusí. Stejně tak se říká, že tmavá podlaha se hůř udržuje - je na ní vidět každá šmouha a chlup. Pokud je to chlup světlý, pak určitě. Ty tmavé na tmavé vidět nejsou. Stejně tak je to i s vlasy. Na světlé podlaze byly vypadané dlouhé tmavé vlasy jasně zřetelné. Na tmavé nikoliv.

Tip: K dojmu většího prostoru vám dopomohou zrcadla. Nebojte se je do své proměny proto zahrnout.

Náklady

Veškeré práce proběhly svépomocí, cena je tak pouze za materiál:

 • PVC tmavý buk, 2x4 m: 2.712 Kč
 • větrací mřížka: 99 Kč
 • chromovaná rohová polička: 329 Kč
 • lišty, lepidlo, těsnění, ostatní: 497 Kč

Celkem: 3.637 Kč

Více článků najdete na našem blogu bydlimeulesa.cz

Fotogalerie

Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace koupelny za 3.637 Kč
Renovace WC v panelovém bytě
Předchozí článek autora
13.08.2019 07:00 2814 zhlédnutí
Renovace WC v panelovém bytě
Dnes vám napíšu něco o jedné z rekonstrukcí svépomocí, kterých jsem se účastnila. Konkrétně o...
Jaké vybrat zdivo pro stavbu rodinného domu - část první
Následujicí článek autora
08.09.2019 07:00 3489 zhlédnutí
Jaké vybrat zdivo pro stavbu rodinného domu - část první
U každé stavby rodinného domu musíme rozhodnout, z čeho postavíme zdivo (pokud tedy...

Stavební etapa: malování, tapety zařízení koupelny a WC