Projektujeme a vybíráme materiál

Příspěvek stavebníka

Jelikož sám sebe považuji celkem za technicky zdatného, rozhodl jsem se nám budoucí hnízdo navrhnout. Tak jak píše nejlepší encyklopedie na světě, začali jsme "ideovým záměrem".

Jelikož máme s mou drahou polovičkou rádi tradice, rozhodli jsme se pro zachování uliční čáry a dodržení architektonického rázu ulice, která ještě má poměrně zachovaný vesnický půvab. Tak jsem si v CADu rýsoval, předělával, konzultoval a znovu předělával. Pak si udělal vizualizaci ve SketchUp a znova dokolečka. Nakonec jsme se dohrabali k nějakému "ideálnímu" rozvržení, takže návrh dostal na stůl můj skvělý brácha, který právě dokončil VUT a jako projektant je nesmírně svědomitý a pečlivý. Opět dal našemu "projektu" použitelnou formu a již v průběhu zpracovnání projektu jsme začali vyřizovat vyjádření všech dotčených orgánů.

Souběžně s vymýšlením dispozic jsme vybírali stavební materiál. Nejprve jsem se zamiloval do dřevostavby, poté jsem přešel plynule k dřevostavbě z Ekopanelu (desky ze slisované slámy). Za nimi jsem zašel na veletrh v Brně, ale jejich jednání mne vůbec nepřesvědčilo, že chtějí, abychom u nich nechali peníze, takže Ekopanel se odsouvá na opláštění podkroví. Po hodinách strávených na diskuzích jsem se postupně dostal na slovenský Durisol a poté na český Izoblok (vyráběný v Tišnově). Cihlu jsem nechtěl, protože mi připadá křehká a při nezateplené stavbě je i poměrně silná stěna, porobetony jsem zavrhl kvůli slabé neprůzvučnosti (dům bude hned u silnice). Dále ještě byla ve hře vápenopísková cihla, ale kvůli tomu, že chceme stavět svépomocí jsme se nakonec naklonili k Izobloku. V Tišnově jsme navštívili i domek postavený z Izobloku, který se nám moc líbil, takže bylo rozhodnuto. 

Ještě co je Izoblok: Izoblok je stavební systém z dřevocementových tvárnic, které se na sucho poskládají a poté po metru vylévají betonem. Obvodová tvárnice mají již integrovaný EPS, takže se staví rovnou zateplená stěna. Pro tento systém mě přesvědčily tyto faktory: úzká stěna (35cm), vysoká neprůzvučnost, vysoká akumulace tepla, dlouhá tepelná setrvačnost a velikost tvárnic. Dále přístup pana Dufka je výborný. Uvídíme jak se z toho bude stavět, zatím máme jeden kamion tvárnic složený vedle pozemku a neustále se mě chodí někdo ptát "co to je".

Projekt máme, materiál taky a můžeme jít na stavební úřad...

Fotogalerie

Projektujeme a vybíráme materiál
Projektujeme a vybíráme materiál
Projektujeme a vybíráme materiál
Projektujeme a vybíráme materiál
Projektujeme a vybíráme materiál
Projektujeme a vybíráme materiál
Starý dům
Předchozí článek autora
20.04.2018 08:02 4200 zhlédnutí
Bouráme
"Jestli chci, tak babička na mě přepíše pozemek i s domem a půjde bydlet do...
Jízda s úředním šimlem
Následujicí článek autora
21.04.2018 09:15 2991 zhlédnutí
Jízda s úředním šimlem
Nadešla část, které jsem se obával nejvíce -...

Stavební etapa: projektová dokumentace stavební řízení

Název položky Cena
Kulatá razítka 5 000 Kč
Celkem 5 000 Kč