8. Zdravé bydlení

Příspěvek stavebníka

Málem bych zapomněl na jednu důležitou věc, týká se bezpečnosti práce při naší rekonstrukci bytu.

Když jsme začali před třemi měsíci s bouracími pracemi, narazili jsme na panelovou stěnu v původní ložnici, která byla zafoukána jakousi měkkou hmotou, patrně sloužila jako zvuková izolace od chodby a schodiště v panelovém domě. Rovněž kolem odvětrávací šachty ve stoupačce bytu byla kolem plechové konstrukce odsávání tlumící vrstva z blíže neurčeného materiálu.

V minulosti jsem četl o tom, jak se rozvíjela výstavba panelových sídlišť v osmdesátých letech minulého století. Takže jsem měl jakési základní povědomí o používaných materiálech a o tom, že se běžně používaly zdraví škodlivé materiály např. v tzv. boletických panelech vedle okenní konstrukce, kde jako izolant byly použity materiály obsahující nebezpečný azbest.

Napadlo mě, co když je tento izolační materiál s obsahem azbestu?

Přerušili jsme tedy práci v bytě a spojili se s akreditovanou laboratoří ALS, která sídlí v pražské Libni. Doporučili nám odebrat opatrně vzorky a skutečně nepokračovat v bouracích pracech v bytě s podezřením na přítomnost materiálů s obsahem azbestu. Zároveň jsme si zvídavě vyslechli přednášku o škodlivosti azbestu a vlivu na zdraví člověka. Obzvlášť nebezpečné jsou azbestové nástřiky, které plnily funkci tepelné a zvukové izolace a sloužily zároveň jako protipožární ochrana.

Abych to zkrátil, asi po týdnu jsme dostali výsledek laboratorních testů. Materiál na panelové zdi v ložnici a materiál kolem odvětrávací šachty ve stoupačce NEobsahoval azbest, výsledky tedy byly negativní. Laboratorní testy obou vzorků stály celkem 2.420 Kč včetně DPH.

Investice, která v naší situaci nebyla vůbec zbytečná. Naopak, utvrdila nás v tom, že s rekonstrukcí můžeme pokračovat dál s vědomím, že to vše děláme pro příjemné a především zdravé bydlení naší maminky. :)

Fotogalerie

8. Zdravé bydlení
8. Zdravé bydlení
8. Zdravé bydlení
7. Elektrické rozvody
Předchozí článek autora
30.07.2019 07:00 5556 zhlédnutí
7. Elektrické rozvody
Minulý týden jsem si užíval s drážkovací frézou v panelu a teď mě čeká roztažení elektrických...

Stavební etapa: vybourání příček

Název položky Cena
2x vzorek - test azbest 2 420 Kč
Celkem 2 420 Kč