6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě

Příspěvek stavebníka

Když jsme dokončili rastr sádrokartonových podhledů prakticky v celém bytě včetně chodby, koupelny i WC, na řadu přišly rozvody el. kabelů.

Tomu předcházela asi nejnudnější část - drážkování. Do pórobetonových příček šlo vše jako po másle obyčejnou elektrikářskou škrabkou za pár korun. S ohledem na tloušťku stěn pouhých 75 mm jsme vyškrábli opravdu jen nezbytně nutnou drážku pro 1, 2, 3, případně 4 kabely. Rovněž jsme počítali s tím, že využijeme SDK podhledy a nad konstrukční rastr umístíme většinu elektrických kabelů.

Do cesty se nám připletly panelové stěny. Stáli jsme před rozhodnutím, jak vyřešit rozvody v místě panelových stěn. Nabízela se otázka zalištování nad omítkou, což není příliš vzhledné, nebo zahloubení pod omítku, tedy vyfrézování do panelu. Když jsme si spočítali celkovou dráhu kabelů v panelových stěnách (asi 11 metrů délky), nabyli jsme dojmu, že zvládneme zafrézovat kabely pod omítku do panelových stěn svépomocí.

Zapůjčení drážkovací frézy s průmyslovým vysavačem je dnes již celkem běžná záležitost, takže jsme navštívili místní firmu, která náčiní půjčuje, a pustili se do díla. Využili jsme prázdninových teplých dnů, kdy v panelovém domě většina obyvatel v pracovní den není doma, a zapůjčili si na jeden den potřebné náčiní. Nezanedbal jsem ani pracovní ochranné pomůcky jako roušku, ochranné brýle, sluchátka a mou oblíbenou čepici s infantilním nápisem Take It Easy.

Nastavil jsem na dvojitém kotouči frézy hloubku řezu asi 20 mm a poprvé zařízl do panelu v 10:00. Práce šla doslova jako po másle, jen pravidelným oklepáním filtru vysavače byl přerušován monotónní zvuk frézy. Po pár minutách a vyřezaných asi 2 metrech délky jsem odhazoval čepici, sluchátka a zanedlouho i roušku. Za 2,5 hodiny jsem měl téměř všechny hlavní drážky vyřezané. To už v celém holobytě nebylo vidět ani na krok. Myslím tím, že jsem třeba docela zapomněl, že stojím na štaflích těsně pod stropem. Nebylo totiž vidět ani na frézu, kterou jsem měl celou dobu před očima zaříznutou ve stěně a chtěl jsem přitom popojít o dva kroky do strany.

Půlhodinka pauzy přišla vhod pro potřebný odpočinek, vyvětrání bytu a promyšlení, kde je ještě třeba něco "doříznout". Přeci jen, kvůli pár centimetrům zapomenuté drážky z nepozornosti by bylo znovuzapůjčení náčiní na celý den docela zbytečné.

Obě drážky se v panelu velmi dobře vysekávaly vrtacím kladivem s plochým sekáčem. Vznikla tak drážka pro položení 2 kabelů CYKY o průměru 2,5 mm2. Tam, kde v panelu byly otvory pro zapuštění elektrikářských krabic, jsem využil toto místo, aniž by se musela sekat velká díra pro el. krabici. Ve dvou případech jsem musel zaříznout obdélník do větší hloubky, aby se po vyseknutí do otvoru vešla alespoň mělká krabice. 

Ještě mě čekalo pár začišťovacích řezů i výseků a nakonec kompletní vyčištění stěn a celé podlahy průmyslovým vysavačem. Celá akce trvala asi do 15:00, přerušovaná jen mým občasným odpočinkem a doplněná sídlištní árií z protějšího domu, kde se cosi ničilo bouracími kladivy. Výsledkem tohoto jednodenního zápolení byla kompletní příprava pro natažení elektrických rozvodů v panelových příčkách a mě čekaly dva nekonečné dny odpočinku s pískotem v uších. :)

Následující týden plánuji natažení elektrických kabelů, takže se zanedlouho ozvu s postupem a výsledem práce.

Fotogalerie

6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě
6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě
6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě
6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě
6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě
6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě
6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě
6. Příprava pro elektrické rozvody v bytě
5. Montáž stropních SDK panelů - část druhá
Předchozí článek autora
22.07.2019 15:00 3083 zhlédnutí
5. Montáž stropních SDK panelů - část druhá
Na finální zakrytí SDK deskou jsme si ještě museli docela dlouho počkat.
7. Elektrické rozvody
Následujicí článek autora
30.07.2019 07:00 5556 zhlédnutí
7. Elektrické rozvody
Minulý týden jsem si užíval s drážkovací frézou v panelu a teď mě čeká roztažení elektrických...

Stavební etapa: elektroinstalace

Název položky Cena
1 den - zapůjčení drážkovací fréza + vysavač 700 Kč
Celkem 700 Kč

1 komentář

travas
napsal(a) travas/06. srp 2019 07:49

Jen malé doplnění. Do nosných panelů nelze frézovat vodorovné drážky. Je nutný statický posudek.

Odkaz Komentáře