Zahrada na balkóně

19.06.2019 08:45 662 zhlédnutí
Redakční

Také každé léto obdivujete rozkvetlé balkóny vašich sousedů, ale sami si netroufáte na víc, než kaktus v obýváku? Seberte letos kuráž a vyrazte do nejbližšího květinářství. Popadněte sazeničky vašich oblíbených bylinek, zeleniny a barevných pelargonií. Popusťte uzdu fantazii a nechte váš balkon rozkvést. Čas vyndat truhlíky a trochu si „zašpinit“ ruce je právě tady!

Optické hrátky s prostorem

Rádi byste otevřeli dveře na balkon a kochali se pohledem na nejrůznější barevné květy, avšak nemáte tolik prostoru, abyste nechali pracovat svou fantazii? Využijte každého koutku, který vám balkon nabízí a umístěte do něj vzestupný stojan. Zeleninu, květiny nebo bylinky potom vyskládejte v těsné blízkosti vedle a nad sebe. Pokud navíc fandíte zero waste, můžete si vytvořit vlastní květináče ze spousty věcí, které doma najdete. Zkoušeli jste už zasadit květiny např. do zrecyklovaných PET lahví nebo zničených hrnečků?

Věděli jste, že jako stojan může hezky posloužit i starý stolek, nebo třeba nefunkční šicí stroj?

Výhled jako v Tyrolsku 

Pelargonie neboli muškáty, zná snad každý z nás. Převislé kaskády těchto květů jsou symbolické především pro Rakousko, kde zdobí typické dřevěné chaloupky. Čím dál tím častěji se však začínají objevovat i u nás. Muškáty vynikají nejen obrovským počtem barevných kombinací a tvarů, ale fungují dokonce i jako přírodní repelent. S muškáty za okny totiž spolehlivě odeženete obtěžující hmyz.

Jejich údržba je navíc poměrně snadná. Stačí vám umístit truhlíky na jižní stranu a ráno nebo večer zalít přímo do hlíny.

K jejich výsadbě použijte přírodní hnojivo Wolf-Garten Natura Bio pro balkonové a truhlíkové rostliny, které dodá vaším květinám potřebnou sílu během celého vegetačního období, speciální složky v hnojivu podpoří růst a tvorbu květů. Nezapomeňte také čas od času odstranit usychající listy, čímž udržíte květy v dobré kondici.

Pro údržbu muškátů je důležité průběžné přihnojování, a to zejména během léta, kdy muškáty bohatě rozkvétají.

Balkón k zakousnutí

Znáte ten pocit, kdy si z truhlíku utrhnete vlastní rajčátko? Na výsev semínek pro předpěstování sazenic je už sice trochu pozdě, ale ještě pořád si můžete koupit sazeničky, z jejichž květů vypěstujete chutné plody. Odrůd je hned několik a vy tak můžete vybírat mezi barvou, chutí, tvarem i velikostí plodů. Rajčata vysázejte do truhlíku a postavte jej na slunné místo, které je zároveň dobře chráněné před případným deštěm.

Pokud dáte sazeničkám teplo a bezpečí, nebudete se o ně muset nijak zvlášť starat. Jen pozor na zaštipování – zálistky ubírají rostlině energii, a proto je nutné je pravidelně kontrolovat. 

 

Čtěte také:

Izolace balkónů a teras

VIDEO: Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše

Neodborné zasklení balkonu či lodžie může ohrozit obyvatele bytu i celého domu

 

Podle čeho vybírat obklady do interiéru? A jaký materiál zvolit?
Předchozí redakční článek
07.08.2019 07:25 1056 zhlédnutí
Podle čeho vybírat obklady do interiéru? A jaký materiál zvolit?
Redakční
Čeká vás výběr obkladů a nevíte, kde začít a na co si dát pozor? Zeptali jsme se Roberta Adama,...
75 fotografií ze stavby  e4 domu!
Následujicí redakční článek
25.06.2019 10:30 2306 zhlédnutí
75 fotografií ze stavby e4 domu!
Redakční
Stavba e4 domu pokračuje a my vám přinášíme spoustu fotografií z jednotlivých etap. Podívejte se...

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Základy a deska
Práce s aku vazačem armatur
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Interiérové dveře z masivu
Příspěvek stavebníka
Zahradní stavby
Stavba ohniště a zahradního posezení svépomocí

Související články