VIDEO: Rekonstrukce bytu 3. díl: Montáž sádrokartonové příčky a podhledu

22.03.2018 11:02 6621 zhlédnutí 2 komentáře
Redakční

V bytě výherkyně Rekonstrukční výzvy Aleny je na řadě stavba sádrokartonových příček a příprava podhledů. Podíváme se na postup realizace obou konstrukcí a odborník Robert Hošek prozradí zásady pro kotvení profilů i rozmístění přímých závěsů v případě stropu.

07:30

V Aleny bytě bude použita vysokopevnostní sádrokartonová deska HABITO. Sádrokarton i profily spočítala Alena pomocí kalkulátoru RIGIPS a následně jej měla připraven k odběru v nedalekých stavebninách. Nejhorší část představovala přesun materiálu do sedmého patra.

„Byla to docela bojovka. Když nám materiál nanosili před dveře, jeli jsme asi 35krát výtahem nahoru a dolů. Za čtyři hodiny bylo vše nahoře,“ popisuje stěhování materiálu majitelka bytu.

Stavba sádrokartonových příček

Prvním krokem po bourání, kterému jsme se věnovali v předchozím článku, byla stavba nových sádrokartonových příček. Na vodorovné UW profily se aplikuje napojovací těsnění a první profil se připevní k podlaze. Stejný profil s těsněním se připevní také ke stropu. První natloukací hmoždinka je vzdálena od rohu stěny 15 cm. Ostatní šrouby aplikujeme po vzdálenosti 80 cm.

oplasteni mini

K bočním stěnám se připevní svislé CW profily. Rozteč hmoždinek pro kotvení svislých profilů je stejná. Následně do konstrukce vložíme další CW profily. Všechny otevřenou stranou ve stejném směru. Tyto CW profily musí být uloženy volně. K hornímu a dolnímu UW profilu je tedy nijak nekotvíme. V bytě nejsou rovné podlahy, tato skutečnost, jak nás ujistil odborník Robert Hošek ze společnosti Rigips při stavbě příček ze sádrokartonu nevadí.

Opláštění deskami HABITO

Připravené ocelové konstrukce se následně opláští z jedné strany deskami vysokopevnostního sádrokartonu Habito. Poté je možné provést elektroinstalace i rozvody vody a odpadů. Na tuto etapu se detailně podíváme v příštím videu. Řemeslníci si v Alenině bytě připravili opláštění tak, aby se mohli v některých místnostech vrhnout na realizaci podhledu, mezi tím co budou elektrikáři a instalatéři provádět rozvody.

Realizace podhledů

Jak se postupuje při realizaci podhledů přesně popsal Robert Hošek: „Prvním krokem je vyměření. U podhledů je to takzvaný vágrys, potom následuje vyměření závěsů. Zde potřebujeme vědět, kde a k čemu budeme podhledy kotvit, tedy jaké jsou rozteče a rozpory jednotlivých profilů.

Následně se montuje obvodový profil UD, takzvané „údéčko“, poté si připravíme třmeny nebo závěsy, ke kterým budeme připevňovat CD profily podhledu.

strop mini

Poté přichází na řadu samotná montáž profilů. Zde záleží, jestli jde o jednoúrovňový nebo dvojúrovňový rošt. Když máme hotový rošt, následuje kompletace dutiny, elektro kabely nebo minerální izolace. Další etapou je opláštění a následné tmelení.“

Kotvení závěsů

Přímé závěsy pro přichycení CD profilů se kotví do stropu ve vzdálenosti 1 m ve směru profilu CD a 50 cm v kolmém směru. Nakonec tedy vznikne takzvaná síť závěsů o rozměru 0,5x1 m. Sádrokartonové desky připevňujeme vždy délkou kolmo k CD profilům. Aby nedošlo ke vzniku křížové spáry, je nutné sousední desku posunout minimálně o 1 CD profil, tedy přesadit ve vzdálenosti 50 cm.

vata mini

Volba desky na stropy

„U slečny Aleny jsme se rozhodli dát do podhledů desku Active Air, protože zde není plánováno žádné zatížení. Příčky budou opláštěny deskami Habito, do kterých lze snadno kotvit například horní skříňky kuchyňské linky“ popsal výběr desek Rober Hošek.

„Sladit časový harmonogram a řemeslníky je více než náročné. Na poslední chvíli jsme museli řešit někoho, kdo nám bude dělat sádrokarton, protože původně domluvený dodavatel onemocněl. S novým jsme ale více než spokojeni,“ uzavřela Martina třetí díl rekonstrukce svého bytu, který se již krásně proměňuje.

V dalším díle se budeme věnovat rozvodům v příčkách.

 

Rekonstrukce bytu 1. díl: Proč jsem se rozhodla pro rekonstrukci

Rekonstrukce bytu 2. díl: Projektová dokumentace

VIDEO: Rekonstrukce bytu 2. díl: Projektová dokumentace
Předchozí redakční článek
15.03.2018 11:00 3915 zhlédnutí
VIDEO: Rekonstrukce bytu 2. díl: Projektová dokumentace
Redakční
Výherkyně Rekonstrukční výzvy Alena si projekt vytvořila sama....
ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: Na stavbu druhého domu mám méně času
Následujicí redakční článek
24.03.2018 12:00 7444 zhlédnutí
ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: Na stavbu druhého domu mám méně času
Redakční
Svépomocník Pavel staví jíž druhý rodinný dům....

2 komentáře

Loken
napsal(a) Loken
22. led 2020 10:23 / Odkaz Komentáře

My jsme si zase vybrali půjčku na https://www.jirkovapujcka.cz/pujcky-bez-registru/ a díky tomu jsme také byli spokojení :-)

Mirka744
napsal(a) Mirka744
10. dub 2018 20:12 / Odkaz Komentáře

To vypadá fakt pěkně, dobrá práce. Podhledy a sádroš jsme dokončili zrovna minulý měsíc, takže už nás čeká jen pár úprav a budeme mít taky hotovo. Jen jsme trochu nepropočítali finance a museli si na nějaké věci vzít nebankovní půjčku - https://www.hyperfinance.cz/pujcky/pujcky-bez-registru/ - tak ale hlavně, že už to bude za námi a budeme se moct konečně nastěhovat do svého :-)

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Základy a deska
Práce s aku vazačem armatur
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Interiérové dveře z masivu
Příspěvek stavebníka
Zahradní stavby
Stavba ohniště a zahradního posezení svépomocí

Související články