Podklady ke kolaudaci od 1.1.2018

Michal
17. úno 2018 11:13 #15516
Zdravím, zatím jsem jen v půlce stavby, ale chtěl jsem už průběžně sbírat dokumenty nutné ke kolaudaci - dokud je vše v živé paměti. Tak jsem se zeptal na stavebním úřadě, co tedy po mě budou chtít, ale jejich odpověď mě poněkud zaskočila. Že prý jim stačí geometrické zaměření + formulář "Ohlášení dokončení stavby" + čestné prohlášení stavebníka (že jsem splnil veškeré povinnosti).

V čem je háček ? Musím mít nadále veškeré revizní zprávy, kdy "je chtěl někdo někdy vidět" ? Pokud ano, co vše je potřeba ?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ing. arch. Martin Veber
26. úno 2018 21:55 #16085
Je Vaše zákonná povinnost revize mít, ale není zákon, který by přikazoval stavebnímu úřadu je zkoumat. Opravdu stačí jen to, k čemu Vás nyní vyzval, nepožaduje-li podle některých specifických okolností ještě něco dalšího. Potřebovat revize ale budete pro pojišťovnu, pro banku, případně také po správce sítí. A hlavně... Za provoz bez revizí Vás v případě průšvihu čeká tragicky vysoká pokuta. Jen stačí, aby něco kikslo v celé síti, Vy byli též mezi zainteresovanými (a třeba i nevinnými poškozenými) a budou se hojit na Vás.

Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Faantoom
28. úno 2018 16:09 #16121
Dobrý den. Chtěl bych se informovat, jestli se změny v zákoníku vztahují i na rekonstrukce domu. Jde mi o užívání stavby "Ohlášení dokončení stavby" + čestné prohlášení stavebníka (že jsem splnil veškeré povinnosti). Zaslechl jsem ze od letošního roku uz nechodi stavební úřad na kontrolu ke kolaudaci a tudíž stačí vyplnit jen formulář? ? Mohl by mi to někdo vysvětlit? Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ing. arch. Martin Veber
28. úno 2018 16:35 #16123
Je to stejné jako ve výše uvedené odpovědi. A nejkompetentněji Vám v tom poradí referent. Dnes je středa, mají úřední dny a tedy i povinnost Vám pomáhat. Využijte toho, telefonní čísla mají na stránkách obce.

Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Eva
09. čvc 2018 10:52 #22336
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Máme dokončený rodinný dům. Zaslali jsme na SÚ Žádost o přidělení ČP a rovněž Čestné prohlášení, že stavba byla provedena v souladu s PD. Existují a jsou zákonem stanové lhůty, do kdy má být vyřízeno?

Děkuji za zprávu od vás EF

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ing. arch. Martin Veber
09. čvc 2018 11:44 #22337
Dobrý den, po tom, co byl dilatanty na MMR ČR nešťastnou náhodou zrušen §120 SZ a nebyla za něj vytvořena odpovídající náhrada, řídí se "kolaudace" pro rodinné domy už jen §121, kde v odstavci (2) se píše, "Pokud stavbou vzniká nová budova, které se přiděluje číslo popisné (...), stavební úřad po předložení podkladů uvedených v odstavci 1 vyzve písemně příslušnou obec o přidělení čísla popisného (...). Odstavec (1) se týká kolaudace v původním smyslu, ale tytéž doklady se předkládají oficiálně také, jedná se o: údaje určující polohu definičního bodu stavby a adresního místa, dokumentaci skutečného provedení stavby, pokud při jejím provádění došlo k nepodstatným odchylkám oproti ověřené dokumentaci nebo ověřené projektové dokumentaci uvedeným v § 118 odst. 7. Jde-li o stavbu technické nebo dopravní infrastruktury, předloží dokumentaci geodetické části skutečného provedení stavby. Pokud je stavba předmětem evidence v katastru nemovitostí nebo její výstavbou dochází k rozdělení pozemku, doloží stavebník též geometrický plán. Pokud se stavba nachází na území obce, která vede technickou mapu obce a pro účely jejího vedení vydala obecně závaznou vyhlášku, stavebník rovněž doloží doklad o tom, že příslušnému obecnímu úřadu byly ohlášeny a doloženy změny týkající se obsahu technické mapy obce.

Jak vidno, lhůty se v zákoně nevyskytují, protože je teď stavební boom, úřady jsou zahlceny a i když se referenti většinou neflákají, tak administrativa dost slušně vázne. Pokud to nepotřebujete, klidně budovu obydlete, za to se hlavy netrhají. Pokud je to kvůli bance, tam Vám pomůže leda škemrání u úředníka, aby Vaši žádost posunul výše v balíku úkolů.

Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Eva
09. čvc 2018 12:44 #22339
Dobrý den,
děkuji za rychlou odpověď. Na pozemku máme starou roubenku, která má čp, rekonstruujeme (přestavujeme) stávající hospodářskou budovu ( původně chlév) na RD. roubenka s hospodářskou budovou nejsou vzájemně propojeny, takže bychom měli dostat čp nové. Je tomu tak? Hospodářská budova je v KN jako stavba uvedena.

Děkuji za zprávu od vás EF

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ing. arch. Martin Veber
09. čvc 2018 12:51 - 09. čvc 2018 15:36 #22340
Dobrý den, mýlíte se. Na jednom pozemku nemůže být více popisných čísel. Budovy mohou být čistě pro účely adresování pošty odlišeny písmenem v čísle popisném (např. 107/I nebo 408a). Pokud chcete samostatné číslo popisné, jedinou oficiálně správnou možností je rozdělení stávající parcely na dva pozemky, s každým rodinným domem na jedné.

Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93
Poslední úprava: 09. čvc 2018 15:36 od Ing. arch. Martin Veber.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petra Ká
08. říj 2019 07:13 #25486
Dobrý den,

ke kolaudaci tedy potřebujeme jen ohlášení o ukončení stavby a žádost o přidělení čp ? Chtěla jsem se také zeptat, zda bude někdo chtít nahlížet do stavebního deníku, zda je nutné jej dokládat nebo mít ? Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
08. říj 2019 08:25 #25487
Tak jednoduché to obvykle není. Vzhledem k neurčitosti právní úpravy to každý stavební úřad dělá trochu jinak, takže je užitečné se zeptat přímo na Vašem stavebním úřadu, co všechno budou chtít. Některým opravdu stačí jen to ohlášení, ty pečlivější (obvykle ty na pověřených obcích) toho ale chtějí daleko víc. Problém je totiž v tom, že stavba musí být zapsána do RÚIAN (to je registr územní identifikace, adres a nemovitostí) a pro ten zápis musí být budova dokončená. S tím souvisí nejen přidělení čísla popisného a zápis stavby do katastru nemovitostí, ale i zápis do evidence obyvatel, atd. Takže není-li budova dokončená, nikam ji nezapíší, nebudete mít číslo popisné, nebude stavba v katastru, nebudete se tam moci přihlásit k trvalému pobytu, atd.
A teď k tomu "dokončení " budovy. Budova (stavba) je dokončená, pokud je provedena podle dokumentace schválené stavebním úřadem. Takže stavební úřad obvykle přijde na tzv. závěrečnou kontrolní prohlídku a prověří, jestli je stavba realizována přesně podle projektu. A některé stavební úřady považují stavbu za dokončenou jen tehdy, má-li stavba i revize. A můžete očekávat i požadavek, abyste předložili potvrzení od dodavatele stavby (pokud nestavíte svépomocí), že je stavba provedena dle projektu.
Ano, je to šaškárna, zrušila se oficiální kolaudace, ale prakticky se nemění skoro nic. Naopak, stavební úřady si to vykládají různě, takže stavebník předem neví, co očekávat. Takže znovu radím, zajděte si na svůj stavební úřad, nejlépe za konkrétním referentem, který má Vaši stavbu na starosti, a domluvte se, co bude požadovat.
Ještě k tomu stavebnímu deníku: Podle stavebního zákona musí být při provádění stavby vyžadující stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu veden stavební deník. Vede ho zhotovitel stavby a po dokončení stavby ho musí předat stavebníkovi. U staveb prováděných svépomocí vede stavební deník sám stavebník. Je obvyklé, že u kontrolních prohlídek ho stavební úřady požadují.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.