Zahájení stavby bez ohlášení a termín dokončení

Aigor
13. srp 2019 09:17 #25245
Dobrý den, k rekonstrukci RD mi bylo vydáno platné povolení pro zateplení. Po půlročních průtazích konečně přijela firma udělat fasádu a výměnu oken. Teď když je hotovo a opadl stavební stres, pročítám papíry a zjišťuju, že jsem neinformoval o zahájení stavby. Předtím než půjdu na SÚ, jak se toto obvykle řeší - nerad bych aby mě potkala nějaká likvidační pokuta..

A druhá otázka, mojí hloupostí jsem si nechal do projektu zapracovat kromě zateplení i změnu dispozice bytu (přesun koupelny, jedna příčka zbourat, jedna postavit). Což z pohledu financí aktuálně už musím o nějaký rok odložit. Stavební povolení mi končí za měsíc. Má smysl zaplatit prodloužení s tím, že to možná během 2 dalších let ani nestihnu, nebo je pak lepší požádat o nové povolení - se stávajícím projektem?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
13. srp 2019 12:58 #25249
Vycházím z toho, co píšete, tj. že máte stavební povolení na rekonstrukci RD - zateplení a další stavební úpravy.

Neinformovat stavební úřad o zahájení stavby je podle stavebního zákona přestupkem se sankcí do výše 200 tis. Kč. Za své praxe jsem se ale doposud nesetkal s tím, že by některý stavební úřad toto sankcionoval. Už jen proto, že se jedná o čistě pořádkovou lhůtu, z jejíhož porušení nevyplývá nikomu žádná újma. Může se ale stát, že čirou náhodou narazíte na ojedinělého blbce, který bude chtít pokutu uložit. Takže moje rada:
1. Nikam to nechoďte hlásit. Dá se na 99 % předpokládat, že se o termín zahájení stavby nikdo zajímat nebude.
2. Pokud bude, ptám se: Neměl jste termín zahájení (obvykle se píše měsíc/rok) uveden v žádosti o stavební povolení? Standardně se vyplňuje. Pokud tedy ano, splnil jste svoji povinnost a termín oznámil. Pokud jste fakticky začal později, trvejte na svém, že jste stavbu zahájil v termínu. Zákon nedefinuje, co je to "zahájení stavby", v podstatě jsou to nějaké stavební práce, vedoucí k požadovanému výsledku. Tvrdil bych třeba, že jsem v termínu vysadil první okno a s dalšími čekal na firmu. To je už nepochybně zahájení stavby, termín byl dodržen.
3. Pokud byste měl (což ale nepředpokládám) další potíže, ozvěte se na tomto vláknu, najdeme řešení.

Ke druhé otázce: Co Vám končí za měsíc? Platnost stavebního povolení, nebo ve stavebním povolení stanovený termín dokončení stavby?
1. Pokud platnost, tak jste v pohodě. Protože pokud byla stavba zahájena do dvou roků ode dne nabytí právní moci stavebního povolení, jedná se o stavbu řádně zahájenou a stavební povolení je stále v platnosti.
2. Pokud Vám končí termín dokončení, určitě bych požádal o prodloužení. Řeší to institut tzv. "změna stavby před dokončením". O tuto změnu požádáte na stavebním úřadu a za změnu označíte pouze prodloužení termínu na dokončení stavby. Stavební úřady to běžně prodlužují, protože se jedná o úplnou banalitu. Některé to dokonce vůbec neřeší a jenom odepisují, že berou na vědomí.
3. Určitě bych nežádal po nějaké době o nové stavební povolení. Bylo by to nejen dražší co do správního poplatku, ale především by se mezitím mohly změnit předpisy (ty se mění vždy k horšímu pro stavebníky) a musel byste třeba dělat nový projekt a navrhovat dražší opatření.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Aigor
13. srp 2019 13:49 #25252
Děkuji za vyčerpávající popis. U mě bude problém, že žádost o stavební povolení mi podával projektant a vlastně jsem ho ani neviděl, tak netuším zda datum zahájení vyplnil.

Za měsíc mi právě končí termín na dokončení. Proto mám obavu, aby na mě nekoukali s tím, že jsem podle nich ještě nezačal stavět.
Dle ceníku poplatků SÚ je "Vydání rozhodnutí o prodloužení platnosti stavebního povolení" za 1.000,- což snad správně chápu je pro případ, že nebyl stavba zahájena.
Naproti tomu "Vydání souhlasu se změnou stavby před jejím dokončením" za 500,- je pro zahájenou stavbu.
Doufám tedy, že nenarazím na úředního šimla a vše projde v pořádku.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.