Nemůžu zkolaudovat dům - není zkolaudovaná příjezdová cesta

Michal J
16. zář 2019 14:00 #25402
Dobrý den,

při dokončování domu jsem náhodně na stavebním úřadě zjistil, že ho nebudu moc zkolaudovat, dokud nebude zkolaudovaná příjezdová cesta. O tom jsem nevěděl a ani nikdo ze sousedů, kteří také dokončují stavbu. Ve stavebním povolení to je a i když jsem si to četl, tak mě to prostě a jednoduše nenapadlo…asi proto, že jsem o tom nikdy neslyšel a také proto, že většina známých zkolaudovala s cestou bez kolaudace.

Chci se dotázat, jestli se s tím dá něco dělat a dům bych mohl bez cesty zkolaudovat? Udělení vyjímky atd.? Dům je v dosahu 50m od veřejné komunikace. K pozemku vede zpevněná cesta ( cca 10-15m od veřejné komunikace ) Cesta se momentálně ani budovat nemůže, jelikož jeden z šesti majitelů pozemku teprve zažádal o vytvoření elektrických síťí, takže se bude příjezdová cesta překopávat - cca. polovina. V bance mi řekli, že zkolaudovaný dům pro banku mít nemusím, že stačí mít ukončenou stavbu na ohlášení, na které dostanu číslo domu atd.

Můžete někdo poradit, jak přesně postupovat? Můžu podat ohlášení o dokončení stavby?

Díky Micha J.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
16. zář 2019 16:54 #25404
Co prosím máte přesně uvedeno ve stavebním povolení? Máte tam, že stavbu můžete začít užívat až po kolaudaci příjezdové komunikace? Máte tam podmínku, že Vaši stavbu je nutno kolaudovat? To jsou podstatné věci, od kterých se odvíjí odpověď na Váš problém.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Michal J
16. zář 2019 17:53 #25405
Ve stavebním povolení je:

11. Před zahájením užívání stavby je nutno zkolaudovat dopravní a technickou infrastrukturu v místě stavby ( stavba komunikace, vodovodu, kanalizace ).

A ohledně podmínky kolaudace to mám upravené na: Podmínku stavební úřad upravil, neboť dle novely stavebního zákona se stavby rodinných domů od 1.1.2018 již nekolaudují. Takže kolaudaci jako takovou dělat nemusím?

Ještě bych doplnil, že nově budovaná komunikace je ve stavebním povolení označená, že je ve výstavbě. Vím, že k ní je hotový projekt.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
16. zář 2019 18:17 #25406
K samotnému procesu neporadím, to je mimo mé znalosti. Jen doplním, že tento požadavek je z mé zkušenosti poměrně běžný. Je to kvůli špatným zkušenostem úřadů z dřívější doby, kdy lidé postavili domy, vesele bydleli, ale cesta bla dalších X let nedokončená a kolikrát už ani nikdy dokončená nebyla a úřad neměl žádné páky, jak vynutit její dokončení. Proto se teď běžně dává tento požadavek na dokončení cesty před oficiálním dokončením stavby domu. I my jsme to tak měli a přesně tento důvod nám řekli právě na stavebním úřadě. A ono to dává smysl...

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
17. zář 2019 10:33 #25410
Takže z toho, co máte ve stavebním povolení, vyplývá, že než bude cesta zkolaudovaná, nesmíte Váš RD užívat. Pokud to porušíte, můžete dostat pokutu od stavebního úřadu za nedodržení podmínek stavebního povolení. Ta pokuta může být dost vysoká (řádově šestimístná), ale předpokládal bych, že když už by pokutovali, že by to mohlo být do 10 tis. To jsou jejich obvyklé sazby.
Pokud budete RD užívat, nemáte nárok na žádné služby z obce, jako např. odvoz odpadu, veřejné osvětlení apod. Taky můžete mít problém při jakékoliv havárii, požáru atd. A dům, který nesmíte užívat, Vám velmi pravděpodobně nepojistí žádná pojišťovna.
Co se týká kolaudace, tak to je správně, od 01/2018 se RD nekolaudují. Ale měl byste stavebnímu úřadu poslat prohlášení o dokončení stavby (formuláře mají na stavebních úřadech) a k tomu bude stavební úřad požadovat nějaké doklady (není to v ČR jednotné, každý stavební úřad to dělá trochu jinak), takže nevylučuji, že po Vás budou chtít vše jako bylo dříve ke kolaudaci, např. revize atd. Obvykle přijde stavební úřad i na tzv. závěrečnou kontrolní prohlídku a protokol z této prohlídky pak slouží jako doklad o tom, že stavba je dokončena. Takže teď jde o to, co Vám stavební úřad do toho protokolu napíše. Správně by měl napsat, že stavba RD je dokončena, ale že stavbu nelze užívat.
Co se týká dokladu pro banku, tak tam můžete narazit. Banky už jsou v obraze a už nepožadují kolaudaci, ale právě ten protokol ze závěrečné kontrolní prohlídky. Takže je možné, že Vám řeknou, že stavbu nemáte řádně dokončenou a neproplatí peníze.
Co se týká čísla popisného, tak to můžete dostat jen na dokončenou stavbu. Takže zase záleží na stavebním úřadu, co Vám napíše do protokolu ze závěrečné kontrolní prohlídky. Když napíše, že stavba není dokončena, nedostanete číslo popisné, nebudete nově zavedeni do evidence obyvatel, nemůžete dostat nový OP ani řidičák, atd.
A řekl bych, že to Vaše "přehlédnutí" ve stavebním povolení nebylo až tak nevědomé. To je totiž současný folklór, hlavně postavit a pak to nějak dopadne. Takže Vám přeji, ať to dopadne co nejlíp.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od
18. zář 2019 10:14 - 18. zář 2019 10:45 #25412
Těch 50m si většina lidí vykládá špatně. Není to 50m vzdušnou čarou od nejbližší silnice. Ale, že 1) Váš pozemek má tzv. kapacitně vyhovující komunikaci a 2) na tomto pozemku nestojí dům dále než 50m od té cesty. Takže pokud mezi stavební parcelou a existující silnicí je ještě nejaká jiná parcela (budoucí cesta), tak podmínku nesplňujete i kdyby to bylo 20m. Pokud byste měli stavební pozemek u silnice, tak dům můžete postavit až 50m na konci zahrady, za předpokladu že tomu nebrání jiná regulativa.

Jinak dle svých zkušeností (pár měsíců staré) bych doplnil, že číslo popisné můžete dostat i před dokončením domu, záleží na obci. U nás stavební úřad vyžadoval popisné už při závěrečné prohlídce. Nicméně toto číslo není zanesené v RÚIAN, ani v mapách do doby než to tam stavební úřad zanese a to je vlastně ta "kolaudace" a teprve pak se s tím může na katastr. Záleží od banky, naše s tím měla problém. Chtěla dům zapsaný v katastru, který má splněné podmínky k užívání a toto potvrzoval ještě odhadce.

U nás sousedi pár let bydleli načerno, než jsme silnici dodělali. Podle mě vám nic jiného nezbyde. A tu cestu budete muset dodělat, přes to vlak bohužel nejede. Buďte rádi, že tu cestu máte jen takhle krátkou a je vás na ni 6, by nemusela být taková raketa. Tipuju 100-200tis na parcelu pokud budete dělat asfalt.
Poslední úprava: 18. zář 2019 10:45 od .

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Kristyna K.
15. led 2020 17:10 #25843
Dobry den, chci se zeptat zda jste situaci nejak nakonec vyresil. Mame naprosto stejny problem ☹️

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Michal J
15. led 2020 18:42 #25844
Dobrý den, nevyřešil, ale přizpůsobil jsem se zatím.

Cestu musíme udělat a přes to nejede vlak. Zkoušel jsem všechno a věřte mi, že opravdu všechno a to že známostí je hodně, ale nikdo s tím nechce mít nic společného a vyjímka nebo něco podobného taky nejde. Myslím si, že by to šlo jen, když budete mít na stavebním úřadě někoho z rodiny, tak možná, když se za Vás zaručí.

V bance to máme v klidu, splácet začneme za dva měsíce, na splácení prohlášení o dokončení stavby nechtějí a to je zatím pro nás důležité. Na obci jsem si zarezervoval číslo popisné a dal na dům, takže pošta atd. nás v klidu najdou, protože jsme na vesnici. U domu máme barevné popelnice, takže třídíme uplně všechno :D Trvalé bydliště tu zatím nepotřebujeme, ale určitě to chceme do budoucna vyřešit, plánujeme se všichni sejít a dát to dohromady. Už mám zjištěno ,že místní firma si účtuje za asfaltovou cestu cca 900-1000kč/m, takže budeme na 900 000,- a je nás na to šest.

Takže si to alepoň tak ulehčujeme, ale musím napsat, že mě nejvíc se.r, že před koupí pozemku, jsem byl na obci, katastru a hlavně stavebním úřádu, jestli je vše v pořádku, není tam věcné břemeno nebo nějaká vyjímka, co si můžu postavit a co ne atd. a NIKDO mi o této věci neřekl, dokonce mám potvrzené emailem od stavebního úřadu, že je vše v pořádku, takže koupím, řeším pojekt, stavební povolení, firmu na postavení atd. a když je vše zařízené, koupené, podepsané, zaplacené atd. a čekám na stavební povolení, tak až tam se mám dozvědět, že to nechci a vše mám zrušit, protože do toho nechci jít, když to nemáme ošetřené a hlavně to jsou peníze navíc a projektant a různé věci před stavbou také. No štve mě to, že na to člověk přijde tak. Já jsem to opravdu nevěděl a i když jsem si stavební povolení četl, tak mě to prostě netrklo a proč by mělo, když mi všichni říkali, že je vše v naprostém pořádku atd. njn

Michal J.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.