opěrná zídka

21. bře 2012 09:07 #1288
Dobrý den potřebuji udělat 1m vysokou opěrnou zídku ze ztraceného bednění - bude na to tlačit hlína- mám dotaz jak silnou armaturu svislou a vodorovnou mam koupi?A jak udělat aby mi to nasáknutá hlína až v zimě zmrzne nevyvalila?Jak se správně ztracené bednění zakládá - myslím první řada - na suchý betonový pás nebo do živého? Děkuji moc za odpověd.

Šindelář

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od M
21. bře 2012 12:41 #1289
Zdravím.

Já bych udělal základ pod zídku minimálně 80 cm hluboko. Dále bych základ neudělal jako jeden základový pás, ale doplnil bych krátké opěrné pásy kolmo ke směru hlavní zídky. Určitě do rohů a případně podle délky i doprostřed zídky. Tyto dodatečné "patky" budou schované pod terénem (třeba 20 cm). Bude to vypadat jako zapuštěné "hrábě". To určitě zajistí, že se stěna nevyloní.

Armování bude stačit 1 x R12 svisle každých 50 cm a 2 x R8 horizontálně(pokud nahoře nebudou jezdit náklaďáky).

Pokládání do mokrého/suchého je celkem jedno. Hlavně ten beton musí být dost suchý na to, aby to ztracené bednění unesl.

Mezi zídku a hlínu bych dal nopovou fólii.

Je to celkem pracné a nákladné. Jednodušší řešení je položit betonové tvárnice do prudkého svahu. Ty se v podstatě pokládají na hlínu. Výrobce je myslím KB blok. Nevýhoda je, že sklon není přesně 90 st.

Odpověď od Šindelář František
21. bře 2012 16:16 #1290
Dobrý den - chci se zeptat ještě kolik ty zapuštěné hrábě udělat stačí na 1 cihlu ztraceného bednění t.j. 50cm - nebo na dvě? A ještě prosím o radu mám před tu nopovou folii sypat štěrk na odvodnění a dolů pod štěrk tu žlutou děrovanou hadici na odvod vody? Díky za odpověd Šindelář

Odpověď od martin
22. bře 2012 18:06 #1293
Opěrnou zídku jsem taky řešil, chtěl jsem taky dělat úhlovou opěrnou zídku, pak jsem si spočítal objemy betonu, železa, práce a místo toho koupil svahovky se zubem, ty pak nemají kam ujet. Osází se to kytkama a hotovo. Drenáž taky řešit nemusím.
Kupoval jsem zde www.beton-t.cz

Další varianta byla gabiony, ale ty klece jsou šíleně drahý...

Odpověď od Tom a Míša
22. bře 2012 20:08 #1294
Na opěrnou zídku nám kamarád statik dělal projekt, máme ji ale vysokou 2,75m. Základ celkem 80cm hluboký, 60 široký, ZB40, v základu armování vyvedené vzhůru, 1. řada ZB ponořená do betonu 5-10cm kvůli posunu, vodorovná (2 pruty) a svislá výstuž (2 pruty na dutinku), provázáno drátky, beton B25...
V případě zájmu můžu poslat.

Odpověď od M
23. bře 2012 09:34 #1296
Určitě bude stačit jedna cihla - 50 cm. Jestliže můžete dešťovou vodu někam svést, tak má smysl dávat žlutou perforovanou hadici - okolo a nad hadici dát štěřk.

Odpověď od Šindelář František
23. bře 2012 16:30 #1298
ok zkuste poslat moc děkuji předem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Odpověď od Jan Fojtl
29. bře 2012 20:57 #1328
Metr není moc. Jak je skloněný terén nad zdí (jde do kopce nebo je v rovině) a jaký provoz se očekává nad zdí? Pěší nebo tanky? :)

Odpověď od Luboš
06. zář 2015 13:08 #7403
Dobrý den,
přemýšlím také o opěrné zídce, jestliže můžete, tak mi prosím na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. dokumentaci zašlete.¨
Děkuji,
LJ

Odpověď od Miroslav Krištof
07. říj 2015 15:29 #7654
Prosím o zaslání vašeho projektu.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Díky

Odpověď od RCipis
17. dub 2016 19:35 #9131
Zdravím,

právě mě čeká stavba opěrné zdi výška cca 2,5 metru a délka 4,5, jak jsem si četl Váš postup tak je podobný tomu jak to zamýšlíme i my, bohužel nemáme žádné výpočty od statika jak to nadimenzovat. Pokud by jste byl Tak hodný a poslal mi ten Váš projekt k nahlédnutí byl bych Vám opravdu zavázán. děkuji s Pozdravem Vašíček Radovan

Kontakt Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Odpověď od Martin
02. čvc 2016 00:05 - 02. čvc 2016 00:07 #9608
Zdravim vás

Můžete mi prosím poslat fotku popřípadě samotný projekt na opěrnou zídku? Řeším něco podobného ale u opěrné zdi dílny která bude jednou stranou opřena cca 150cm do zeminy

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
děkuji Dokoupil
Poslední úprava: 02. čvc 2016 00:07 od Martin.

Odpověď od Kamilaczek
20. lis 2016 15:22 #10256
Dobrý den,
řeším úplně stejný problém.
Mohl bych poprosit o zaslání projektu k zídce? email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Rád se s vámi za projekt vyrovnám. Předem děkuji.
S pozdravem Kamil

Odpověď od mitaka
15. kvě 2017 07:54 #11481
Dobrý den, potřebujeme vybudovat také opěrnou zídku vpodstatě stejné výšky, mohl by jste prosím zaslat váš projekt na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
moc děkuji MT

Odpověď od radecek.st
19. čvc 2017 21:26 - 19. čvc 2017 21:26 #11761
Pokud máte ještě ten projekt a mohl by jste jej přeposlat, tak prosím na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Děkuji za ochotu.

Šťastný Radek
Poslední úprava: 19. čvc 2017 21:26 od radecek.st.