Zateplení stěny vikýřů

Aneta a Marek
29. lis 2019 12:17 #25694
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jakým způsobem nejlépe zateplit stěny vikýřů. Je správně postup (od vnitřní strany) -> SKD -> parozábrana -> minerální vata 30cm -> dřevěné latě -> oplechování. Neměla by být mezi vatou a dřevěnými latěmi také nějaká fólie?

Děkuji za odpověď, hezký víkend Aneta

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
29. lis 2019 13:20 #25696
Dobrý den, možností je více, záleží z jakých materiálů to chcete dělat a na celkové síle stěny vikýře. Podle toho, co píšete, to bude ve formě dřevostavby a s oplechováním z venkovní strany. Ten plech na venkovní straně konstrukce je difúzně nepropustný, proto je nutné pod ním udělat odvětrávanou mezeru. Pak se nabízí to složení SDK, parozábrana, minerální vata, latě a oplechování. Bylo by ale v tom případě nejlepší, aby parozábrana byla provrtána co nejmenším počtem vrutů, tedy byla ještě vytvořena instalační mezera, a taky za minerální izolaci patří pojistná difúzní kontaktní fólie, která slouží jako ochrana minerálu a k zavětrování. Kompletně to ale znamená dost silnou stěnu vikýře, navíc ještě ta izolace musí přijít mezi nějaké hranoly, které tvoří tepelné mosty, takže část izolace by měla přijít i do nějakého třeba roštu přes hranoly.

Mně se pro stěny arkýřů velice osvědčily PIR desky obalené z bou stran ALU fólií. Přes tyto desky se vám nedostane žádná vlhkost a není proto nutné dělat z venkovní strany ani odvětrávanou mezeru, ani se nemusíte dělat s žádnou parozábranou, a díky lepší lambdě vám stačí menší síla izolace, tedy u stěna vikýře má pak menší sílu. Desky mají ale dvě nevýhody, jednou je vyšší cena, ale když je koupíte jen na vikýře, tak vás to nějak trápit nemusí, druhou jsou horší akustické vlastnosti, ale to se dá vyřešit kombinací s minerálem, skladba stěny vikýře by pak mohla být třeba takováto: SDK desky přímo přichycené vruty přes PIR desky do hranolů, PIR desky s ALU fólií celoplošně přes hranoly, přichycené vruty do hranolů (používají se vruty s většími kovovými podložkami, toto místo se pak přelepí kvalitní páskou na parozábrany), za PIR deskami následují hranoly vyplněné minerálem, pak už by se to dalo rovnou oplechovat, ale i bez latí a odvětrávané mezery bych asi ještě dal mezi plech a hranoly s minerálem pojistnou kontaktní difúzní fólii, teoreticky můžete dát na hranoly i latě a udělat odvětrávanou mezeru, ale není to podle mne při použití těch PIR desek nutné. V tomto případě by vám stačily třeba 15 cm široké hranoly vyplněné tím minerálem a síla PIR desek by byla cca 8 cm. Nebo, když vám nebude vadit o trošku horší akustika, můžete dát PIR desky i mezi hranoly, potom by vám stačilo dát z vnitřní strany přes hranoly PIR desky o síle 3-4 cm, a z venkovní strany by nebyla potřeba žádná pojistná fólie a zcela určitě by se to obešlo bez odvětrávané mezery, plech by přišel rovnou na hranoly s PIR deskami. Takže buď jen z minerálu, ale celkově silnější a komplikovanější, nebo kombinace PIR desek a minerálu, nebo to můžete udělat jen z PIR desek (nejméně komplikované, rychlé na provedené, nejmenší síla stěny vikýře, jen o trochu horší akustika), výběr je na vás.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.