Studna

kalinkab
21. led 2019 09:13 #24165
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné se připojit na studnu sousedů nebo jestli musíme mít svou studnu? Připojit se na vodovodní řád bohužel nepřipadá v úvahu. Sousedé jsou rodiče manžela, tak nám nabídli, že se máme připojit než vyřešíme svou studnu. Děkuji za odpovědi

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ing. arch. Martin Veber
23. led 2019 21:12 #24182
Zákon to v principu nezakazuje, jde jen o to opatřit to dobrou smlouvou, stanovit odpovědnost za udržení nezávadnosti vody, spolupodílení se na nákladech na údržbu a podobně. Myslím, že by bylo vhodné stát se spoluprovozovateli toho vodního díla, protože by nebylo rozhodně snadné učinit z Vašeho souseda správce vodárenské sítě. Také bude potřebný hydrologický průzkum, který posoudí využitelnost jednoho zdroje pro více domácností a zpětný dopad intenzivnějšího odběru na podloží.

Navštivte odbor životního prostředí, oddělení vody, konzultujte to pak i se stavebním úřadem, aby byli připraveni a nezaskočili jste je. Úřady mohou být dost konzervativní a budou vyžadovat ledasjaká lejstra, tedy to může být složitější, ale nic Vám nebrání zkusit je udolat :-)

Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od kalinkab
18. čvn 2019 08:02 #25014
Jak jsme pokročili se studnou, prvotně, když jsme se byli ptát na SÚ, tak úřednice, která nám bude vydávat stavební povolení, řekla, že nám studnu od sousedů nepovolí. Nicméně na to jsem oslovila životní prostředí i krajský úřad, ať se mi vyjádří, vysvětlila jsem jim naši situaci a oni jednoznačně řekli ANO, stavební zákon to nezakazuje, dokonce nemusíte mít ani pitnou vodu, ale pokud chcete odebírat vodu od sousedů, tak musíte mít Smlouvu o Služebnosti na vodu zanesenou v katastru. Máme. Včera jsme byli opět na SÚ a rovnou jsem šla za vedoucím odboru, ať mi řekne, jaký má na to pohled a on (asi viděl, že se nedám), řekl, že máme pravdu a oni nám to zakázat nemůžou. Úřednice hlásá, že každý dům má mít svou přípojku a já na to, my svou přípojku budeme mít, jen je cizí zdroj vody (což, kdo je napojený na VAK, tak má pouze přípojku). No, nic méně asi pochopila, že se nedáme a že bychom to postoupili na kraj, tak nám odsouhlasila, že nám to povolení vydá. Je pravdou, že nám spadl kámen ze srdce, ale je to o tom, aby se člověk nedal.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.