Skladba podlahy v podkroví

Adam
04. srp 2019 21:53 - 05. srp 2019 23:14 #25185
Ahoj svépomocníci,

právě řeším jak udělat skladbu podlahy v podkroví a rád bych se zeptal jestli je můj návrh v pohodě, nebo jestli jsou nutné úpravy.

Hlavně nevím zda pokládat rovnou kročejovku na betonové panely, jelikož nejsou rovné.

Výšku podlah jsem nahodil někde okolo 8-9cm.

Vrstvy:
Betonové panely spiroll 250mm cca

A dále:

kročejová izolace 3-4cm
2x18mm OSB desek s perodrážkou
Mirelon 3mm
Vinyl 4-6mm

Samozřejmě na strany dám dilatační pásky.

Je to takto v pořádku?

Jediné co bude jinak je malé WC, to si zaliju betonem a následně jen dlažba.

Díky za každou radu, názor a tip :)
Poslední úprava: 05. srp 2019 23:14 od Adam.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
08. srp 2019 02:04 #25207
Dobrý den, váš návrh je prakticky správný, kročejovou izolaci bych doporučil nějakou minerální nebo dřevovláknitou, aby vám vylepšila vzduchovou neprůzvučnost. U těch nerovností záleží na tom, jak jsou velké, kdyby kročejovka dobře na podlaze neseděla, je nutné podlahu nejdříve vyrovnat (pomocí liaporu nebo lehčeného betonu nebo nivelačního potěru). Jinak i na tom WC byste měl udělat plovoucí roznášecí vrstvu s kročejovkou, ale je to na vás.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Adam
08. srp 2019 12:37 #25211
Dobrý den, no nerovnosti na panelech nějaké jsou v milimetrech (spíš takové hodně nepravidelné), mezi panely jsou ještě spáry cca 3-4cm široké a jsou trošku zapadlé, ale to se dá vyrovnat maltou.

Takže navrhujete nejdřív vyzkoušet kročejovou izolaci,pokud nebude v nějaké snesitelné rovině, tak to mám řešit stěrkou.

Kročejovou izolaci mám v plánu tu od Isoveru nebo podobnou značku a k tomu typ určený.

Příbuzný, který mi na domku pomáhá, je zedník, třeba nivelační stěrku zvládne, to se ho musím ale zeptat.

S tím WC máte asi pravdu, sice je to místnost v rozměrech 1x1,8m, ale asi to nebude na škodu.

Pokud bych vyrovnával liaporem, musím nanést opravdu malou vrstvu, jelikož se tak vejdu do norem výšky stropu, resp. spíše normu asi poruším.

To je důvod proč tolik řeším skladbu podlahy v podkroví abych nepřestřelil.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Adam
13. srp 2019 11:01 #25246
Dobrý den pane Kubíček,

Mám na Vás dotaz - v projektu mám uvedenou skladbu podlah v podkroví - EPS polystyren 30mm, betonová mazanina 60mm (u firmy jsem poptal 50mm), Mirelon a podlaha.

Skladbu podlah, kterou jsem zmínil předtím jsem chtěl zvolit z důvodu jednoduchosti prací a suchých podlah.

Je ta projektovaná skladba v pořádku?

Děkuji za případné opdovědi, rady atd. :-)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
13. srp 2019 12:21 - 13. srp 2019 12:21 #25248
Dobrý den, předpokládám, že se jedná o konstrukci mezi dvěma vytápěnými a obývanými prostory, takže by bylo dobré uvést celou skladbu konstrukce. Taková konstrukce by se měla především řešit po stránce akustické (řešení vzduchové neprůzvučnosti a útlumu kročejového hluku). Jednak nevím, zda je někde v konstrukci dostatečná síla minerálu, která by řešila vzduchovou neprůzvučnost, ale je jasné, že váš projektant vůbec neřeší útlum kročejového hluku (nepočítám nějaký slabý mirelon pod závěrečnou krytinou, což je jen hodně chabá náhražka kročejovky). Takže na pevné a rovné podkladní vrstvě by měla být nejdříve kročejové izolace, což zcela určitě není obyčejný EPS, a na tom plovoucí roznášecí vrstva s dilatací kolem stěn. Jako kročejovku lze použít třeba hobru nebo minerální kročejovou izolaci, ale též kročejový elastifikovaný polystyren, ten má ale tu nevýhodu, že vám navíc nevylepší vzduchovou neprůzvučnost. Pak následuje buď těžká plovoucí roznášecí vrstva oddělená od kročejovky separační fólií, nebo lehká plovoucí roznášecí vrstva třeba ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek. V případě lehké podlahy lze použít vylepšený systém Akufloor.
Poslední úprava: 13. srp 2019 12:21 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Adam
13. srp 2019 13:06 #25250
Dobrý den,

ano jedná. Skladba dle projektu je v podkroví od podlahy (resp. stropů přízemí) následující:

Spiroll duté Panely 250mm
Polystyren EPS 100 - 30mm
Betonová mazanina (na označení tvrdosti atd. si nevzpomenu, jsem v práci) tl. 60mm (dle mého stačí 50mm).
Protikročejovka (ta základní)
Laminát (já chci vinyl)

Mám to tedy řešit, že místo EPS polystyrenu položím třeba 40mm kročejové izolace, poté separační fólii a dilatační pásky a poté mi to firma zaleje např. těmi 50mm betonu?

Mně totiž strašně tlačí bota, že nechci překročit 10cm výšku podlah (už tak nesplním normu výšku stropu asi o 3-4cm, protože ti co stavěli hrubou stavbu se střechou byli diletanti.
A také řeším to, že na zemi je kabeláž v docela velkých svazcích a také měděné trubky obalené mirelonem, které povedou do radiátorů, ty mají výšku od 3 do 4,5cm. Polytyren např. 40mm by si s těmi trubkami a kabely nejspíš poradil, že bych je ořezal a spáry vyplnil nízkoexpanzní pěnou, ale nevím jak to bude s kročejvkou, také stejný postup?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Adam
13. srp 2019 13:29 #25251
Navíc jsem našel, přesně typ desek kročejové izolace od Rockwoolu, a tím je Steprock ND :-) tahle by myslím vyhovovala akorát na to zalití vyarmovaným betonem, že?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
13. srp 2019 15:08 #25253
Ano, místo EPS bych určitě použil třeba ten Steprock ND, na rozdíl od EPS bude dobře tlumit kročejový hluk a ještě vám vylepší vzduchovou neprůzvučnost. Na kročejovku by měla přijít separační PE fólie a kolem stě dilatační pás, nejlépe s integrovanou fólií pro překrytí se separační PE fólií, na to pak těžká plovoucí roznášecí deska a libovolná krytina, třeba i s tím slabým mirelonem. Beton nemusí být nutně armovaný, jinak klasického betonu potřebujete minimálně 7 cm a pak jsou různé cementové potěry, kde dle tvrdosti potřebujete 4 - 6 cm, anhydritu by vám stačilo 3-4 cm. Takže sílu té kročejovky volíte podle toho, jak nakonec bude silná roznášecí vrstva, většinou se síla té minerální kročejovky pohybuje mezi 3-5 cm. Ta kročejovka má minimální stlačitelnost, ale dobré by bylo, kdyby část kročejovky šla i přes ty různé sítě.Ty sítě jsou trošku problém, protože v ideálním případě by do výšky sítí měl jít EPS a teprve celoplošně přes všechno kročejovka, ale to u vás asi nepůjde udělat. Ještě stojí za úvahu dát kolem sítí pruh třeba 10 cm EPS a všude jinde kročejovku, případně slabou kročejovku, třeba hobru ještě přes to, záleží na tom, kolik se vám tam toho vejde.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.