Rozvody ADSL internetu

Bojkas
12. led 2017 19:29 #10492
Zdravím, příští týden bych měl dostat stavební povolení, ale nějak jsme zapomněli řešit internet chceme se připojit k ADSL, které je asi 50m od pozemku. Má někdo zkušenosti, jak na to? Volal jsem na o2, ale žádný z operátorů na lince mi nedokázal pomoct. Řešil to někdo v poslední době (po oddělení Cetinu)? A jaká byla cena? Potřebuji připojit dva domy. WIFI nepřipadá v úvahu.

Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Dominik
13. led 2017 21:23 #10495
Jsem na tom stejně. Soused vedle (stará zástavba) má O2 přípojku. Já ne. Postupoval jsem to i na vyšší místa v O2 a výsledkem byl jen vzkaz, že mám počkat až to bude zkolaudované a budu mít číslo popisné. Dokud není stavba tak tu přípojku nechtějí řešit.
Jestli máte někdo způsob jak donutit CETIN, aby to řešil dřív tak uvítám zkušenosti. Díky

Odpověď od Pavel
13. led 2017 22:01 #10497
Zdravím,

budete potřebovat rozhodnutí o umístění stavby - přípojka el. komunikací, no a pak vlastní realizace, kabel nebude drahý, drahé budou zemní práce, chráničky atd. dále geometrák cca 5 tis, věcná břemena + úplata za ně, vklady na katastr atd atd. můj odhad je, že se komplet pod 50 tis nedostanete.

Odpověď od Petr Zvirek
18. led 2017 11:17 #10531
JJ, do ADSL už se dnes asi nevyplatí jít, u nás ( Brandýs n/L ) dokonce developer už v dalších etapách ADSL nerozvádí ( v 1. etapě z roku 2012 ho ještě tahal a dali si ho asi 2 lidi ).
Jestli nejste na extrémní samotě, tak bude v okolí nejspíš nějaké slušná WIFI, případně se dá použít i LTE, tam je ovšem problém s datovými limity

Odpověď od Dominik
18. led 2017 12:49 #10532
to zvirek:
Slušná Wifi platilo tak před 10 lety. Dneska Vám nikdo ve free pásmech negarantuje 40+mbit. Pakliže nebydlíte v blízkosti optiky, tak jediná smysluplná alternativa je opravdu VDSL. Dokonce i mobilní LTE je rychlejší než 95% nabídek wifi poskytovatelů. (ale má FUP)

Já třeba nestavím na samotě, ale na periferii krajského města. Přesto tu Wifi stojí za prd, pro práci mi opravdu 20mbps nestačí. A potřebuju stabilitu, což je u wifi v 5Ghz spíše přání, než realita.

Optika je sice 600m od stavby, nicméně bez přípojkya spoluúčasti poskytovatele to je nákladný a byrokratický proces dotáhnout domů. Takže mi opravdu zbývá jen LTE nebo VDSL.

Navíc CETIN velmi zvyšuje investice do tzv. FTTC připojení, kdy se optika natahuje na úroveň jednotlivých čtvrtí a zbytek jde po drátech na předsazených ústřednách. VDSL s vektoringem má v testovacích podmínách propustnost až 250mbit.

Opravdu bych DSLko neházel do skupiny umírajících technologií. Naopak díky schválené dotaci pro rozvoj vysokorychlostního internetu od EU je toto pro velké operátory nejvýhodnější varianta jak pro spoustu RD nabídnout vysokorychlostní internet s menšími náklady na výstavbu, než za použití nové optiky.

Odpověď od Petr Zvirek
18. led 2017 13:24 #10535
Tak já mám zkušenosti přesně opačné. Asi záleží na konkrétní lokalitě. Konkrétně u nás - okraj Brandýsa n/L jsem před 10 lety byl v bytě na VDSL, které ke konci r. 2015 šlapalo na 20 mbit za cca 500 Kč měsíčně. Nyní 1 rok v novém RD asi 1 km od původního bytu jsem také nejprve sháněl ADSL ,ale do naší etapy výstavby vůbec nebylo přivedeno po nezájmu v 1. etapě z r. 2012 ( nyní již 4. etapa, žádná nemá ADSL ). Je zde několik poskytovatelů Wifi, konkrétně já jedu na CZ net 30mbit za cca 350Kč a problémy žádné nemám. Tato rychlost mi bohatě stačí ( a reálně je opravdu těch 30 ). A v podstatě ani jiná možnost připojení zde není. ( krom LTE samozřejmě a nebýt FUP, tak by stačilo i to ). Jasně, cena a rychlost optiky je lákavější, ale ta zde není a nebude a ADSL je při pomalejší rychlosti dražší.
( ovšem nezkoumal jsem různé balíčky kombinací mobil+ADSL+satelit - kde se možná dostanete na lepší cenu, jelikož mám služební mobil s voláním i daty ( 30GB ) zdarma a satelit, který jsem měl 10 let v bytě už nechci, jelikož stejně nyní sleduji 80% pořadů /filmů přes net v době kdy chci já a ne kdy je vysílají ).

Odpověď od Honz
09. dub 2017 20:57 #11283
Doporučoval bych si zjistit jestli nějaký místní ISP netahá poblíž optiku. Rozhodně se dá s ním lépe domluvit aby ji dotáhl do novostaveb než s O2 a jejich ADSL. Naše lokalita cca 30rodinných domů je vůbec nazajímala. Nenatáhli ani chráničku prostě nic. Místní ISP natáhl do každého domu mikrotrubičku s optikou a všichni máme 40/40Mbit za 350kč. Kdo chce víc může mít až 2000Mbit. LTE bude mít vždy FUP nebo nějaké jiné limity. Na připojení rodinného domu to prostě není...

Odpověď od Karel a Monika
11. dub 2017 15:13 - 11. dub 2017 15:14 #11309
Máme doma LTE bez FUP za 399, papírově 20/2, ale reálně kolem 15/10 Mbps (latence 30-50 ms). Wifi je u nás hodně rušená a navíc pomalejší za vyšší cenu. Takže než se prdět s přípojkou VDSL (20 Mbit), to jsem radši švihnul LTE anténu na půdu a za hodinu jsem surfoval :)
Poslední úprava: 11. dub 2017 15:14 od Karel a Monika.

Odpověď od Honz
11. dub 2017 20:43 #11314
Zkuste na tom pustit IPTV nebo sosnout nějaký větší soubor (několik Giga) a pak změřte rychlost po 17hod. Děkuji

12. dub 2017 07:21 #11317
Vím na co narážíte, ale ty rychlosti jsou stabilní celý den a pro všechno. O2 s tím mělo problémy, ale údajně už se to neděje. My to máme od TM a pohoda. Samozřejmě mít možnost optiky, tak neváhám :) Ovšem v rámci možností je u nás LTE nejlepší možnost.

Odpověď od Honz
12. dub 2017 22:55 #11327
A jak se ta služba od T-Mobile kterou využíváte jmenuje? Je to "Internet bez drátu"?
Pokud ano tak tam FUP je

13. dub 2017 06:57 #11328
Je to "Pevný internet vzduchem", najdete ho na stránce "Internet na doma" > "Pevný internet". V podstatě je to ekvivalent ADSL tarifů, jen přes LTE. My máme ten základní 20, protože rychlejší LTE u nás není.

Odpověď od mates
13. dub 2017 22:21 #11330
Ale tam je datový limit 20 GB :-(

14. dub 2017 06:07 #11331
Není. FUP je u "Internet bez drátu", který můžete libovolně přenášet (dostanete malý wifi modem). Tohle je "Pevný internet vzduchem", který nemůžete přenášet (venkovní jednotku s anténou + malý wifi modem).
Přílohy:

Odpověď od mates
14. dub 2017 23:42 #11336
Jo, máte pravdu. Cena 549,-, pokud nechci volací tarif od TM?