Kondenzace vlhkosti pod bedněním + oprava zateplení střechy

Petr
29. čvc 2020 18:57 #27037
Dobrý den

Píši zde s prosbou o radu, jak odstranit kondenzování vlhkosti mezi bedněním a zateplením střechy, na které jsme při výměně střešního okna přišli.

Skladba střechy: Jednoplášťová šikmá střecha, kdy bednění je natlučené přímo na krovech střechy, na bednění je natažena hydroizolační folie a na té je natlučena krytina - čtverce z materiálu něco mezi gumou a plastem - tuším nějaký recyklát ( přesný název bohužel nevím, znám pouze pod názvem ,,SK1,, nebo 2).

Z vnitřní strany byla na bednění, mezi krovy, vložena tepelná izolace (vata) a přes ní natažena parozábrana. Vzduchová mezera potřebná pro odvětrávání střechy, mezi bedněním a tepelnou izolací žádná nebyla. Pouze u hřebene střechy jsou větrací tašky - viz přiložené foto + není dozděn prostor mezi krovy a bedněním (tepelná izolace tak jde vidět v podstatě i z venku).

Jelikož jsem co se týče střech vcelku laik, pročítal jsem si zde diskuzi a narazil na vlákno ,, Jak zateplit část střechy,, od uživatele Bennyx a napadlo mě náš problém zkusit vyřešit stejným způsobem, jak mu bylo v uvedeném vlákně doporučeno.

Jednalo by se tedy o natažení kontaktní difúzní folie před bednění tak, aby zde vznikla vzduchová mezera, pod folii dát tepelnou izolaci, po té parozábranu a na ní SDK.

Pokud by tato možnost mohla pomoci, mám však ale pár otázek:

Pokud mám obývané podkroví a nad ním ještě půdu, sloužící pouze k ukládání věcí, je možné takto řešit pouze šikminy v podkroví a část střechy, která tvoří půdu, již nezateplovat a nechat volnou pro odvětrávání (v případě, že bych zateplil strop podkroví pod půdou)?

Kontaktní difúzní folii natáhnout svisle mezi každé jednotlivé krokve nebo spíše podélně přes krokve?


Omlouvám se za tak dlouhý příspěvek a děkuji za každou případnou radu :-)

Přílohy:


Přílohy:

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Red
30. čvc 2020 13:12 #27039
Dobrý den,
nad obývaným podkrovím musí být vždy odvětraná střešní skladba.
Nevím co všechno jste se tady dočetl. Musel by jste poslat odkazy na jednotlivé články...

Ale budete muset sundat krytinu střechy, poté položit kontaktní difuzní folii (horizontálně s přelepenými přesahy) a pak vytvořit větranou mezeru z kontra latí 60x40 (podlepené) a pak následně buď nové bednění nebo rošt dle nové krytiny.

Takže skladba směrem z interieru bude:
- SDK 12,5mm
- instalační mezera
- parotěsná vrstva (kvalitně provedená)
- izolace v konstrukci a mezi krokvemi
- bednění
- kontaktní difuzní folie
- větraná mezera
- bednění (rošt)
- krytina


Samozřejmě to musíte vytvořit v celé ploše střechy. Ale na části střechy kde není tepelná izolace se již přesahy difuzní folie nepřelepují a v hřebení se musí vytvořit provětrání (nesmíte folii přehnout přes hřeben)


Ukázka podobného problému a řešení atelier-dek.cz/shnile-drevo-v-nevetrane-...ozbor-pricin-ukazka-

Řešení hřebene lh3.googleusercontent.com/proxy/cF--gpm6...0c4uMCk2bbHTvDp35BKs

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
30. čvc 2020 13:52 #27040
Dobrý den, samozřejmě řešení s odstraněním střešní krytiny a pravděpodobně paronepropustné fólie a vytvořením odvětrávané mezery nad bedněním možné je, ale to už se to rovnou může udělat s nadkrokevním zateplením a parotěsnou fólií na bednění pod zateplením, což je z hlediska kondenzace mnohem lepší řešení. Jde to ale vyřešit i bez zásahu do krytiny.

Největším problémem té střechy je v tom, že je z ochlazované strany úplně difúzně uzavřená (bednění + nějaká lepenka + prakticky parotěsná krytina), takže když se k tomu bednění s těmi dalšími vrstvami dostane v zimě jakákoli vlhkost, zákonitě tam musí všechna zkondenzovat a je dost reálná možnost, že se tam budou tvořit plísně a střecha bude postupně degradovat. Vyřešit by to samozřejmě měla parozábrana jako vrstva zabraňující průniku vlhkosti do konstrukce. Jenže kdo zaručí dlouhodobou 100% funkci parozábrany ? Jaká je jistota, že se někde něco neodlepí, že nějaký vrut neudělá do parozábrany díru, která nebude nějak utěsněna ? Prostě že vše bude perfektně a úžasně provedeno a žádná vlhkost se tam nikdy nebude nikudy dostávat ? Buď se lze za něco takového modlit a věřit tomu nebo se bude potřeba pojistit proti nedokonalostem v provedení parozábrany vytvořením odvětrávané mezery mezi bedněním a izolací. To znamená, že se nejdříve bude muset pod bedněním vymezit mezi krokvemi třeba pomocí latí a pojistné kontaktní difúzní fólie odvětrávaná mezera, tedy mezera, kde bude zajištěn přísun vzduchu od kraje střechy s otvory v horní části (odvětrávaný hřeben nebo odvětrávací otvor u hřebene v každém krokvovém poli). Pak se teprve může zateplovat a použít parozábrana a to ještě tak, že by se měla udělat s instalační mezerou mezi parozábranou a podhledem, aby byla parozábrana co nejméně narušená vruty. Bez odvětrávané mezery se podle mne dají použít u takové střechy jen dvě možnosti a to buď nechat mezi krokve nastříkat tvrdou PUR pěnu s uzavřenou buněčnou strukturou, která má hodně vysoký difúzní odpor (neplést si to s měkkou pěnou, která se aplikuje častěji, protože je levnější) a ještě to pojistit parozábranou, nebo existují PIR desky z obou stran obalené parotěsnou ALU fólií, takže dáte takovou desku mezi krokve a ještě malou vrstvu celoplošně pod krokve a ve spojích desky přelepíte páskou na parozábranu. Obě tyto možnosti jsou sice jednodušší, parotěsné, s lepšími izolačními vlastnostmi, ale taky nákladnější. Je jen na tazateli, co si vyberete, ale dělat to bez odvětrávané mezery jen s třeba minerálem a parozábranu bych určitě nedoporučoval, ostatně jak to zpravidla dopadá je vidět.

Co se týká toho pochozího stropu pod půdou, tam to lze buď vyřešit stejně, když už se tak budou dělat šikminy, nebo se tam nutně pojistná difúzní fólie pod pochozí záklop dávat nemusí, ale měla by mezi izolací a záklopem zůstat při použití minerálu jako izolace malá mezera a buď malé mezírky mezi prkny, když bude podlaha půdy z prken nebo v případě OSB desek malé mezery po stranách.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
30. čvc 2020 17:31 - 30. čvc 2020 18:50 #27042
Dobrý den

Děkuji za odpovědi, i když teď nevím, jestli byl můj příspěvek zcela pochopen..

Dům je v současné době námi obývaný, kdy u domu je obývané i podkroví. Při rekonstrukci, která byla dokončena cca před 5. lety, byla střecha udělána tak skvěle, že namísto dvouplášťové šikmé střechy byla udělána jednoplášťová, kdy přímo na krovy bylo nabito bednění, na to natažena difúzní folie a na ni přibita krytina z recyklovaného plastu nebo gumy - krytina viz přiložené foto (na fotce se nejedná o naši střechu, pouze o podobnou krytinu, která je u nás použita). Na hřebeni udělány z každé strany větrací otvory.

Z vnitřní strany bylo přímo na bednění natlačeno zateplení (vata) mezi krokve + přes krokve a přes zateplení natažena parozábrana a zakryto sdk deskami.

Bohužel díky nedodržení větrací mezery mezi bedněním a zateplením střechy, jsme při výměně střešního okna zjistili, že když jsme dali ruku pod zateplení, tak vata + bednění bylo mokré..

Po konzultaci s pokrývačem tady od nás, mi byly doporučeny dvě možnosti:
1) Celou střešní krytinu + bednění zcela rozebrat a střechu udělat dvojplášťově
nebo
2) vytrhat veškeré šikmé podhledy v obývaném podkroví a vymezit pod bedněním vzduchovou mezeru pomocí difúzní folie + po té opět dát zateplení, parozábranu a sdk.

Bohužel jsme v současné chvíli nuceni přistoupit k uvedené druhé možnosti, jelikož po nacenění rozebrání krytiny a předělání střechy na dvouplášťovou jsme zjistili, že dalších 110.000,- na opravu střechy, která byla zhruba před 5 lety dělána zcela nová, včetně krovů atd, opravdu teď nemáme ( 1.5 roční dítě a přítelkyně na mateřské).

Proto při hledáni možností, jak opravu zateplení vyřešit a udělat, jsem při pročítáni tohoto fóra narazil na tento příspěvek:

www.svepomoci.cz/forum/12-krov-a-strecha...it-cast-strechy.html

kde byl tazateli doporučen p. Kubíčkem postup, který by mohl pomoci, dle mého, i v našem případě tak, aby jsme nemuseli opravdu rozebírat celou krytinu střechy, bednění atp.. Jednalo se o vymezení větrací mezery pod bedněním pomocí latí a vysoce kontaktní difúzní folie, vložení zateplení mezi krokve a přes krokve, natažení parozábrany + záklop sdk deskami.

Pokud by tento postup mohl v našem případě pomoci, potřeboval bych zjistit tyto dvě věci:

1) Lze způsobem, kdy se vymezí větrací mezera mezi zateplením a bedněním, řešit pouze část střechy v
šikminách obývaného podkroví a zbývající část střechy nad podkrovím, která slouží už pouze jako půda k ukládání věcí, nechat nezateplenou aby docházelo k většímu odvětrávání? Strop nad podkrovím, mezi půdou je a bude samozřejmě zateplen - parozábrana + zateplení a max. udělaný pochozí chodníček k střešnímu výlezu. Nebo je lepší zateplit celou střechu, včetně půdy, až k hřebeni?

2) kontaktní difúzní folii vymezující větrací mezeru je lepší dávat svisle mezi jednotlivé krokve nebo podélně s tím, že by se jednotlivé krokve touto folii vlastně ,,obtáhly,,? Je jedno, jaký způsob bude u tohoto zvolen?


Předem děkuji za každou další radu + popř. další postřehy :-)

Přílohy:
Poslední úprava: 30. čvc 2020 18:50 od Petr.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Red
30. čvc 2020 19:46 #27043
Jasně, možností je víc...

Rozmlátit celý interier v podkroví je určitě lepší a rychlejší, než sundat krytinu a dat na bednění difuzku (1 den v partě lidí) a pak dát kontra latě, bednění a pojistnou folii (zase 1 den)...

Nicméně odpovědi na další dotazy:

1) Lze.
2) Nedoporučil bych vám obalovat krove, jelikož pod tenhle druh krytiny vždycky začne zatékat a odolnost proti větrem hnanému dešti je není vysoká. Je lepší když už průnik vody nebude zachycován v kapsách pod krokvemi, které by se obalením vytvořili (rozumějte lepší pro životnost krokví).

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
30. čvc 2020 20:17 - 30. čvc 2020 20:42 #27044
Pro Red:

Děkuji za radu ohledně obalení krokví difúzní folií.

Jinak k tomu rozbití celého interiéru... Samozřejmě, že se nám do toho vůbec nechce a i podle nás by bylo nejlepší určitě sundat celou krytinu a udělat dvouplášť tak, jak se měl udělat hned při realizaci střechy.Jak jsem uvedl v příspěvku výše, tuto variantu jsme samozřejmě řešili s pokrývačem jako první, jenže ono je to pro nás v současné době i otázka financí. Proto snaha zkusit najít i jiné řešení..

Navíc pokud přemýšlím správně a měl bych se řídit vaším popisem, tak vzhledem k tomu, že na stávající bednění bych měl dát kontralatě, další bednění a teprve krytinu, tak potom budu muset nejspíše řešit také nové oplechování střechy, která se tímto o několik cm zvedne...

Další věc je, že to stále neřeší problém, který momentálně řešíme a to, že máme zateplení narvané přímo na bednění bez odvětrávací mezery.. V prostorách půdy se zateplení sundalo, ale pod šikminami podkroví je stále na svém místě, takže pokud bych původní bednění celé také nerozebral, tak s k němu stejně přece nedostanu..

Třeba jste ale myslel sundat krytinu i s původním bedněním, jen jste to špatně napsal :-)
Poslední úprava: 30. čvc 2020 20:42 od Petr.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Red
30. čvc 2020 21:44 #27045
Pokud použijete kontaktní difuzní folii, kterou dáte na původní bednění, tak pak větranou mezeru uděláte nad ní, tedy mezi ní a krytinou, takže potom není problém, když izolace zůstane až u bednění.

Ještě, teda pokud budete realizovat tu opravu jak píšete, dejte pozor nato aby vám izolace netlačila na difuzní folii a tím vám ten prostor, který vymezíte pro odvětrání výrazně zase nezmenšila.

A ano, týkalo by se to i toho oplechování.

Jen ještě teda jedna věc k zamyšlení:
Jednoplášťových střech jsou tady statisíce, v 90. letech to málokdo dělal jinak. A některé jsou v ucházejícím stavu ještě dnes.
Je otázka jestli vaše střecha v tomto stavu ještě třeba rok, dva, nevydrží. A nebylo by lepší pak udělat pořádnou rekonstrukci z exteriéru s přidáním i nadkrokevní izolace a výměnou krytiny. Nevím kolik máte teď izolace ve střeše, ale když ji budete ubírat tak se vám to projeví na penězích za topení. Když zase budete posouvat rošt do interierů tak si ubere prostor v něm....

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
30. čvc 2020 22:00 - 30. čvc 2020 22:01 #27046
Ještě jednou zdravím, váš problém jsem pochopil velice dobře, a to co už jsem psal, tak stále platí, lze to vyřešit i bez odvětrávané mezery pomocí těch PIR desek s parotěsnou ALU fólií nebo tvrdé PUR pěny, ale něco by to stálo. Jinak odpovědi na vaše otázky už jste dostal, takže jen zopakuji, že 1) lze, 2) krokve bych též neobaloval pojistnou fólií. Ještě bych doplnil, že půdu bych osobně nezateploval, pouze strop obývaného a vytápěného prostoru a taky by bylo potřeba zajistit trvalé odvětrávání toho půdního prostoru. Jak již bylo též uvedeno, lze to udělat z venkovní strany jen pomocí difúzní fólie na bednění, odvětrávané mezery nad tím a krytiny. Co se týká případného problému se zmenšováním odvětrávané mezery při přitlačení izolace na kontaktní fólii, lze toto do značné míry vyřešit tím, že třeba po každém půlmetru doprostřed krokvového pole na bednění dáte něco pro vymezení mezery, třeba kousek nějakého hranolu nebo čehokoli, co vám tu mezeru uprostřed udrží a vymezí.
Poslední úprava: 30. čvc 2020 22:01 od Jiří Kubíček.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.