Jaký materiál zvolit pro hrubou stavbu?

Ahoj123
28. kvě 2020 18:17 #26690
Dobrý den,
plánuji stavbu rodinného domu a zvažuji jaký materiál použít. Stavbu budu provádět svépomocí. Jde mi tedy o jednoduchost a také o cenu. Díval jsem se na různé materiály a zaujaly mě skořepinové betonové tvárnice. Zaujala mě jak nízká cena, ale také jednoduchost stavby. Také nevím zda bych zvolil vnitřní zateplení, či vnější. Na vnitřním zateplení se mi líbí jednoduchá montáž desek sádrokartonu spolu s polystyrenem, kde bych tím pádem nemusel řešit vnitřní hrubé omítky. Taky se mi líbí jednoduchost instalací vody a elektřiny. Když jsem se díval na ceny tak oproti např. HELUZ cihlám, které vycházejí okolo 800 Kč na m2 a skořepinové betonové tvárnice vychází asi na 400-500 Kč na m2, kde bych za m2 vnitřní izolace utratil cca 250 Kč za m2. Ale stejně pokud bych stavil z cihel utratil bych dalších asi 150 Kč/ m2 utratil za venkovní izolaci+ hrubé omítky (ty nevím kolik vycházejí). S tím, že bych si veškerou práci provedl sám s pomocí známých a rodiny. Při cihlách bych si asi na hrubou omítku sám netroufl a pokud ano bylo by to mnohem více časově náročné.
Měl bych otázku jestli zde má někdo se skořepino betonovými tvárnicemi nějaké zkušenosti a jestli by je případně doporučil? Anebo jaký jiný materiál by jste mi doporučili?
Děkuji za odpovědi

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
28. kvě 2020 21:00 #26691
My jsme stavěli z Porotherm na pěnu a šlo to krásně. Žádné zateplení jsme řešit nemuseli, protože zateplené jsou už samotné cihly. www.selfiehome.cz/2017/04/zkusenosti-s-b...orotherm-44-t-profi/

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ahoj123
28. kvě 2020 21:09 #26692
Ale pokud se podívám na cenu porotherm tak tam je cena nějakých 137 Kč za kus což vychází na 2 192 Kč na m2. Což je pro mě příliš vysoká cena, chtěl bych se dostat např. na polovinu této ceny.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od travas
29. kvě 2020 14:36 #26694
Malé srovnání několika materiálů na stránce www.stavporady.cz . Z čeho ve finále budete stavět je pouze na vás.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Majky a L.A.
01. čvn 2020 09:03 #26705
Zalezi co uprednostnujete. Pokud jednoduchost, tak bych rekl Ytong PD, porfix PD. Naprosto jednoducha skladacka pro 5lety deti. Dodavaji od podlahy az po strechu, vse. Pokud cenu. Skorepinove tvarnice jsou asi nejlevnejsi varianta. Uz jsem mel moznost videt dum z nich postaveny. Me osobne se nelibi myslenka zateplovani zevnitr, proto se mi samotny koncept skorepin nelibi. Pak je tu otazka celkove ceby. Sice levne skorepiny, ale co cena betonu do tohoto systemu. Myslim, ze beton uz take davno nestoji 1500kc/m3+ zatepleni, ktere se mi zda u dnesnich modernejsich systemu celych cihel bez zatepleni, kdy nemusite stavbu prakticky delat na dvakrat(stavba pak zateplit) uz jako prezitek. Ale zalezi ciste na vasich financnich moznostech a preferencich. Vsechny systemy bez vyjimky, maji sve pro i proti a kazdy vam bude nabizet zrovna to, z ceho stavel on, proto bych se neptal na nazor ostatnich, ale sel bych na to jednoduse logicky. Kvalita-cena, cena-kvalita, kvalita-kvalita, cena-cena.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od nathan
20. čvn 2020 17:40 #26842

Majky a L.A. napsal: Zalezi co uprednostnujete. Pokud jednoduchost, tak bych rekl Ytong PD, porfix PD. Naprosto jednoducha skladacka pro 5lety deti. Dodavaji od podlahy az po strechu, vse. Pokud cenu. Skorepinove tvarnice jsou asi nejlevnejsi varianta. Uz jsem mel moznost videt dum z nich postaveny. Me osobne se nelibi myslenka zateplovani zevnitr, proto se mi samotny koncept skorepin nelibi. Pak je tu otazka celkove ceby. Sice levne skorepiny, ale co cena betonu do tohoto systemu. Myslim, ze beton uz take davno nestoji 1500kc/m3+ zatepleni, ktere se mi zda u dnesnich modernejsich systemu celych cihel bez zatepleni, kdy nemusite stavbu prakticky delat na dvakrat(stavba pak zateplit) uz jako prezitek. Ale zalezi ciste na vasich financnich moznostech a preferencich. Vsechny systemy bez vyjimky, maji sve pro i proti a kazdy vam bude nabizet zrovna to, z ceho stavel on, proto bych se neptal na nazor ostatnich, ale sel bych na to jednoduse logicky. Kvalita-cena, cena-kvalita, kvalita-kvalita, cena-cena.


Skořepinové tvárnice se nevylívají betonem.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od nathan
20. čvn 2020 17:47 #26843
Odpověď pro tazatele Ahoj123:
Před lety mě zaujal francouzský systém zdění ze skořepinových tvárnic. Tak jsem si nastudoval všechno co je kolem toho dostupné. Je to podle mého jeden z nejlepších systémů. Jak finančně, tak i po stránce technické. Já se zatím k vlastní stavbě nedostal, ale chystám se. V ČR má kompletní řešení firma BEST pod názvem BEST UNIKA. V klidu si to sám nastudujte a zvažte pro a proti. Info najdete zde: www.best.info/nas-sortiment/zdici-system...nika/vyhody-systemu/

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od marek.stepan
21. čvn 2020 22:51 #26846
Stavím z BESTu, a stručně řečeno sice je pravda že samotný mteriál je levnější, pokud ale započítate všechny/celkové náklady (které jsou způsobeny důsledkem=volbou stavby z BST/BESTu) jedná se o CELKEM dražší systém. Takže pro šetřílky a koleno-vrtače teto systém výrazně nedoporučuji.
Druhý výrobce v čerské republice je BE-Tong. Mají lepší projekční podklady, doporučuju k nastudování.
Třetí výrobce Technologicky stejných tvárnic je KB-Blok, ale ten rezignoval na obytnou/bytovou výstavbu.
Relativně nedávno se objevil čtvrtý, malo-výrobce u Kladna, a ten si asi myslel že spoluprácí s DEK udělá díru do světa, avšak dopadlo to zoufale.
Jinak komerćně úspěsné jsou také vibrolisované skořepinové tvárnice z Liaporbetonu, a také jsou prodávané BST s přímo nalepeným EPSkem. (myslím Betonové stavby).

Já stavím (dokončuju) na velmi omezeném prostoru (stěna 15cm) garsonku s Garáži a nosnost stopu (pro zelenou střechu) mám 400kg/m2 takže nelituji současné stavby z BST/BEST (technicky jsem dosud nenalezl jiný stavební materiál který by byl pro mé podmínky stavby a mé požadavky vhodnější) takže pro mne OK,
ale (další) můj barák budu stavět z VPC 17,5cm.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.