hrubá stavba - vlhkost, rosení oken

Myrre
30. lis 2018 12:14 #23744
Ahoj všem,
mám dotaz, pročítal jsem různé diskuze o vlhkosti, vysychání stavby. Stejně bych rád popsal náš případ a poprosil o radu, odpověď.
Jsme ve fázi stále ještě hrubé stavby-dům pod střechou, podhledy, příčky. Také falešný strop z OSB desek, na kterém bude foukaná izolace, pod tímto asi o 10cm níže bude SDK strop, okna plastová trojsklo. Jako každý řeším vlhkost novostavby, rosení oken ve spodní části rámu, Po práci větrám, topím. Nejvíce mě trápí ta okna, teď to chápu, ale co až se nastěhujeme, přece jen budou velké rozdíly teplot uvnitř domu a venku a nikdo nechce mít přece vodu na skle či parapetu. Výrobci oken se ale sychrují, že v některých případech tomu tak je a cca 2cm proužek vody se objeví, prý je to známka toho, že okna jsou kvalitní, dobře těsní viz. svet-oken.cz nebo oknamacek.cz
Prosím podělte se o zkušenosti, jak nejlépe dostat přebytečnou vlhkost pryč a jak na okna. Přemýšlel jsem o odvlhčovači, ale nemáme ještě omítky, takže až na jaře.
Díky moc.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
05. pro 2018 11:06 #23759
Během stavby je vlhkost normální, protože všechny vysychá a pořád se tam tahá spoustu nové vlhkosti - podlahy, omítky, malování, ... Při běžném užívání by ale vlhkost být neměla, pokud je dům správně udělaný a pokud se správně větrá. Základem je tedy buď rekuperace nebo správné větrání okny, aby se vlhkost, která se v domě tvoří běžným užíváním (z kuchyně, z koupelny ale i z lidí), dostávala ven z domu. Tzn. používat mikrovětrání na oknech (a mít samozřejmě okna, která mají mikroventilaci) a pravidelně větrat i kompletním otevřením okna. Říká se, že by se ráno a večer měla v obytných místnostech okna otevřít dokořán na 5 minut, aby se vyměnil vzduch.

A současně také nemít hermeticky uzavřenou stavbu. Obrovský problém jsou ty igelity v dřevostavbách, protože igelit samozřejmě nepropustí žádnou vlhkost ven z domu přes zeď. Takže pak veškerá vlhkost musí ven z domu opravdu větráním. A druhý obrovský problém je zateplení pomocí polystyrenu, protože ten také uzavírá dům a nepropouští žádnou vlhkost. Mnohem lepší jsou jiné typy izolací jako například minerální vata, ale i přesto si většina lidí dává polystyren, protože je jednoduše levnější a lidi berou co je levné. Já bych si třeba na dům nikdy polystyren nedal - máme dům z cihel plněných minerální vatou, viz stavba.selfici.com/2017/04/zkusenosti-s-...orotherm-44-t-profi/ a máme také okna s trojskly, viz stavba.selfici.com/2017/06/vyber-dodavatele-oken-a-dveri/ a žádný problém s rosení oken nemáme.

Jinak to rosení vzniká z důvodu rozdílné teploty povrchu a vzduchu v okolí + kvůli vysoké vlhkosti. Kvalitní okna a dobře odvětrávaný dům by neměly mít problém s rosením. Pokud se ale nevětrá nebo okna nejsou kvalitní (dobře izolační), pak se to rosí. Když je okno studené, tak se na něm sráží vlhkost. A okno je studené tehdy, když špatně izoluje. My máme už teď okna běžně z venku namrzlá v celé své ploše (například dnes ráno), ale přitom zevnitř žádné orosení není. To je důkaz toho, že okna opravdu výborně izolují, protože ven nepustí žádné teplo (protože okno je z venku namrzlé, tudíž přes něj neuniká teplo) a zevnitř není okno studené natolik, aby se orosilo.

Odpověď od Smisek
05. pro 2018 16:59 - 05. pro 2018 17:01 #23761
Jak píše kolega výše, u hrubé stavby je to normální a moc bych to neřešil - prostě větrat. Nám boužel setrvávala vlhkost v domě i poté, tak potom bych zavolal odborníky, nám pomohli ze Saronu www.statickezajisteni.cz/vlhkost-budov.html , navrhnou řešení a udělají odvhlčení za dobrou cenu.
Poslední úprava: 05. pro 2018 17:01 od Smisek.