Před pokládkou
Před pokládkou krytiny jsme museli vyřešit detail viditelné nadkrokevní izolace na štítových stranách střechy a finální vzhled nadstřešní části komínu. V obou případech jsme se rozhodli pro hliníkové oplechování v barvě antracitu.
Při laťování střechy si klempíři vše naměřili a plechy si přivezli již vyrobené a připravené k montáži.
Jeden z klempířů začal se štíty. Plech má ve spodní části okapní hranu a současně se opírá o palubky. Je připevněn hřebíkem ke každé střešní lati a na několika místech ještě přišroubován k palubce.
Druhý z klempířů mezitím připravoval oplechování komínu.
A jde se pokládat
Pokrývači si na paletách našli všechny krajové tašky a v připraveném místě vyvrtali otvor, kterým bude krajová taška přišroubována ke střešní lati. Na obou stranách domu postupně umístili a našroubovali krajové tašky a přibili vždy jednu tašku základní.
Rozměřili si střechu na několik částí, přičemž každá odpovídala šířce 4 střešních tašek. Pro každou část si vyznačili linku, kolem níž budou později krytinu pokládat.
Pro pokládku budeme používat základní tašky Tondach Stodo 12 v provedení černá engoba.
Ochranu proti padajícímu sněhu zajistí sněhové háky, které jsme koupili současně s krytinou. Háky jsme pokládali podle kladečského schématu B. Schémata jsou rozdělena různě v celé republice podle několika kritérií.
Abychom zachovali jednotnou barevnost celé střechy, pokládáme krytinu celkem ze 4 až 5 palet najednou. Pokládku děláme rovnoměrně na obou stranách střechy. Poslední řada u hřebene je tvořena podhřebenovými větracími taškami.
První den se podařilo provést pokládku přibližně poloviny střechy na každé straně domu. Druhý den řemeslníci dokončili jižní stranu střechy a část severní.
Po položení celé horní řady podhřebenových větracích tašek, začal jeden z pokrývačů pokládkou hřebenových tašek – hřebenáčů – z východní strany střechy. Pokládka z východní strany byla záměrná. Nejčastěji totiž fouká a prší ze západu, takže nebude hrozit, že by se pod hřebenové tašky dostala voda nebo sníh.
Na hřeben se osadí první hřebenová taška a z čela se přišroubuje do hřebenové latě spodní ukončení hřebene. Pokračuje se montáží jednoho hřebenáče za druhým a instalací příchytek hřebenáče.
Poslední hřebenáč se upraví na požadovanou délku a přišroubuje do hřebenové latě. Nakonec se na něj osadí vrchní ukončení hřebenáče, které se z čela připevní také do hřebenové latě.
A dům je konečně kompletně pod střechou.