Vyznejte se v kabelech, ZN. snadno a rychle

12. 4. 2021
Inspirace
Žádné komentáře

Vzhledem k rozmanitosti řady kabelů a vodičů má potencionální elektrikář mnoho možností, jak vyřešit problém s elektroinstalací.

Široký výběr má ale i svoji nemesis: Není vždy jednoduché se vyznat v nabídce, která je na trhu. Notoricky známé rozdělení kabelů na „ajkyny“ a „cykyny“ přestává stačit. Podívejte se s námi na další specifikaci kabelů a vodičů.

CYKY, AYKY a CYSY kabely

Kabely a vodiče patří do základního sortimentu každého obchodu s elektromateriálem, e-shop E1.cz nevyjímaje.

Jednoduše lze říci: pokud hledáte kabely na rozvody elektroinstalace, potřebujete CYKY kabely. Ty jsou určeny zejména pro přívod a uložení pod omítku. „C“ na začátku označuje měděné jádro vodiče kabelu.

Mezi další mezi elektrikáři notoricky známý pojem, patří AYKY kabely. „A“ zde označuje použití hliníku. Hliníkové rozvody jsou určené pro přívod a uložení v zemi, většinou už jen tam, kde doplňují stávající kabel, aby byl zachován stejný materiál.

Rozlišujeme ale i takzvané CYSY a CYLY kabely, což jsou silové jemně laněné vodiče s měkkou izolací. Díky své ohebnosti jsou ideální pro umístění přímo ke spotřebičům.

Jako FLEXO šňůry rozlišujeme kabely s koncovou vidlicí. Patří sem přívody s gumovou izolací oblíbené v garážích a dílnách nebo opletené flexo šňůry používané u žehliček. 

Vyznejte se v kabelech, ZN. snadno a rychle

Co je CYKY J a CYKY O?

Kabely CYKY rozlišujeme dle kombinace barevného provedení vodičů na CYKY–O, které jsou určené k ovládání obvodů a nedisponují ochranným zelenožlutým vodičem. Kabely s ochranným zelenožlutým vodičem označujeme jako kabely CYKY-J.

Kabely podle barevných norem

Izolované vodiče a kabely v elektrických zařízeních a spotřebičích musí vyhovovat platným normám.

Podle počtu žil určujeme tyto barvy:

Vodiče pro pevné uložení

2O – modrá/hnědá

3J – žlutozelená/modrá/hnědá

3O –hnědá/černá/šedá

4J – žlutozelená/hnědá/černá/šedá

5J – žlutozelená/modrá/hnědá/černá/šedá

5O – modrá/hnědá/černá/šedá/černá

Mnohožilové:

nJ – žlutozelená/černé číslování

nO – černé číslování

 

Šňůry a ohebné kabely

2X – modrá/hnědá

3G – žlutozelená/modrá/hnědá

3X – hnědá/černá/šedá

4G – žlutozelená/hnědá/černá/šedá

4X – modrá/hnědá/černá/šedá

5G – žlutozelená/modrá/hnědá/černá/šedá

5X – modrá/hnědá/černá/šedá/černá

Mnohožilové:

nG – žlutozelené/černé číslování

nX – černé číslování

Vyznejte se v kabelech, ZN. snadno a rychle

Siloproudé a slaboproudé kabely

Nezapomínejte na to, že kromě zmíněných silových kabelů, kterým patří tento článek, rozlišujeme i kabely slaboproudé, takzvané datové. Ty jsou určeny pro přenos dat a informací. Patří mezi ně hojně používané datové kabely a telefonní nebo optické varianty. Jejich rozlišení podléhá zcela jiným parametrům. O tom třeba zase někdy příště.