Jedna skupina tvrdí, že fotovoltaikou se dá dům vytápět i v zimě, protože slunce svítí (byť o něco méně) každý den. Druhá skupina tvrdí, že vytápění domu v zimě prostřednictvím FVE je nesmysl, protože slunce nemá potřebnou sílu a svítí podstatně kratší dobu. Jak se tak říká – na každém šprochu pravdy trochu.
Pokud chceme získat opravdu relevantní odpověď, je potřeba znát dvě zcela zásadní informace.
Délka topné sezóny – v České republice vytápíme naše obydlí 200–250 dní, tedy někdy od října do května.
Tepelná ztráta domu v závislosti na venkovní teplotě – čím menší je zima, tím méně topíme. Logicky pak spotřebujeme i méně energie potřebné k vytápění domu.
Podívejte se s námi na příklad
Máme klasický dvoupodlažní dům o obytné ploše 125 m2, který má na střeše namontovanou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 4,5 kWp. V jednoduché tabulce si ukážeme, kolik energie v jednotlivých měsících dům potřebuje na vytápění v porovnání s tím, kolik energie nám v jednotlivých měsících vyrobí fotovoltaická elektrárna.
Výsledek nám dává jasnou odpověď na otázku, zda můžeme dům fotovoltaikou opravdu vytápět. Ano, můžeme. U dnešních izolovaných staveb fotovoltaika pokryje velkou část energie na vytápění – zejména na jaře a na podzim, v zimě pak s vytápěním zdatně pomáhá.
Našim klientům standardně doporučujeme logické sestavy technologií SOLID A+ a SOLID A++. Jsou totiž bezúdržbové, mají dlouhou životnost a domácnostem zajistí velmi dobré provozní náklady i s požadovaným komfortem vnitřního prostředí.
Tilesman16. 3. 2022 16:53:31
Bydlím v nejmenované vesničce cca 40km od Rozvadova.
Je 16.03.2022 a již 17-tý den máme teplou (pitnou) vodu jen z fotovoltaiky (2kWp)
I přes zimu se najdou dny, kdy nám fotovoltaika třeba občas 70%, někdy 50%, jindy 25% a jindy třeba 10% pomůže.
I 10% se počítá, ne ?
A popravdě si tak umím představit, u domu s velmi nízkými tepelnými ztrátami, že by podobně běželo i vytápění.
No co, tak půlku zásoby topné vody ohřeju výměníkem ze dřeva, nebo pelet...
Ano, možná někdo doma musí topit 250 dní v roce, ale lze to říct i opačně...
Co mít 200 dní teplo a teplou vodu jen ze SLUNCE, k tomu dalších 50 dní na 75% ze slunce a k tomu 50 dní na 50% ze slunce a dohřívat až to ostatní ?
Záleží nejen na úhlu a orientaci a plochy střechy, ALE i na úhlu pohledu :-)