Koupě pozemku

Všechno se děje přesně tak, jak má :) A tak to bylo i s koupí našeho pozemku, i když mohl být klidně levnější :)
Inspirace
Stavebník: Burianovi
11. 2. 2021

Záměr k prodeji

V roce 2015 město vyhlásilo, že bude prodávat parcely pro stavbu rodinných domů o plochách 600-100 m2 za cenu 600-800 Kč/m2, a tak sem si začal plánovat vysněný domeček, studovat různé typy staveb a představoval si, jak si do roka koupíme s přítelkyní pozemek a až se vrátíme ze studií a práce v Brně, začneme si utvářet domov.

Avšak od slov k činům bylo nakonec hodně daleko. Osobně si myslím, že čím větší úřad, tím pomalejší jsou jeho postupy. Na malé obci se rozhodne starosta, zastupitelstvo vše posvětí a je vyřešeno. Ale ve městě?

Abych to zkrátil, díky pružnosti města, které nakonec akci v roce 2019 přenechalo developerovi a ten prodával pozemky o 5 let později oproti původnímu záměru za cenu 1500,-/m2. A to ještě zapomínám na kolaudaci sítí a komunikace (opět ty úřady), která se o půl roku opozdila oproti slibům developera.

Koupě pozemku

Vše je jak má být

Mám to štěstí, že občas pročítám úřední desku pře městským úřadem, a tak jsem se o záměru prodeje pozemků developerovi dozvěděl ještě, než k prodeji došlo a hned jak proběhlo nabídkové řízení jsem kontaktoval společnost, která pozemky zakoupila s mým zájmem o pozemek. Právě díky tomuto postupu jsem měl tu možnost vybírat z celkem 12 pozemků a osobně to cítím tak, že jsme si samozřejmě vybrali ten nejlepší - 810 m2 na místě s nejlepším výhledem. Nakonec sice byla cena pozemku oproti mé původní úvaze více jak dvojnásobná, ale co peníze budou...

Po výběru pozemku jsme tedy kontaktovali právničku, která prodej pozemků zajišťovala a ta nám za 37 000,- připravila rezervační smlouvu a následně smlouvu kupní (celkem 11 stránek - tedy 3.363,-/strana - že jsem se líp neučil :)). Smlouvy jsme podepsali a po uhrazení rezervace již mohli žádat o hypotéku na pozemek.

Koupě pozemku

Hypotéka

O vyřízení hypotéky jsem oslovil svého kamaráda, o kterém jsem věděl, že je velmi úspěšným a hlavně velmi etickým finančním poradcem. Nakonec jsme díky jeho šikovnosti a kontaktům u různých bank dostali hypotéku ještě o 0,2% levněji, než budoucí sousedé, kteří pracně obcházeli banky, a to jsem nemusel nikam chodit, ani s vklady do katastru, kterých nebylo také úplně málo (zástavní právo na byt, abych ručil za pozemek, zástavní právo na pozemek, abychom ručili za stavbu a samozřejmě vklad do KN za nabití pozemku). Nakonec bylo ještě nutné pojištění bytu, kterým jsme ručili a našich životů, kterými také ručíme (tedy alespoň příjmy z nich plynoucími), vše nám však finanční poradce zařídil (kéž by bylo co nejvíce takových poradců).

Je to super, jsem zadlužen téměř do důchodu a mám kus pole - jupí :)

A co dál?

Máme pozemek, máme vizi, nyní nezbývá nic jiného, než vyrazit za projektantem, aby naši vizi dal na papír, se kterým půjdeme pro vyjádření dotčených orgánů státní správy a pro stavební povolení, ale o tom zase příště...

Koupě pozemku

Náklady

Celkem 0 Kč
Hledáte výhodnou cenu?

Pomůžeme Vám se získáním cenové nabídky. Napište co sháníte.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Komentáře