13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Autor: e4 dům svépomocí (155 příspěvků)
15. 12. 2020
5 komentářů
13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu
Redakční článek
Tento týden nás čekala spousta práce. Podařilo se nám vyzdít stěnu mezi garáží a domem, následně jsme vyzdili zádveří a nakonec jsme založili komín.

10. 8. 2020 – Den 43 – 3 hodiny na stavbě

Dnes jsme se vrhli na zdění stěny mezi garáží a domem. Je vyzděna z broušené cihly Porotherm 30 T Profi, tedy cihly plněné minerální vatou. Uprostřed stěny je jeden otvor pro dveře, takže zdění mělo jít celkem hladce.

Při zdění obvodových stěn jsme si do každé druhé řady zazdívali nerezové spojky zdiva. Jedná se o speciální pásky, které slouží k provázání stěn, takže již není nutné dělat do zdiva nějaké kapsy a cihly zasekávat dovnitř.

Ke zdění jsem si kromě provázku, pěny Dryfix a kbelíku s vodou a štětce na očištění cihel rozmíchal ještě trochu zdicí malty. Ta se aplikuje mezi krajní cihlu a obvodovou stěnu. Dále také úhlovou brusku s kotoučem na beton a cihly, s jehož pomocí budeme brousit drážky pro nerezové spojky zdiva.

Nejprve jsme celou řadu cihel očistili navlhčeným štětcem a zbavili ji tak prachu z broušení.

Poté jsem nanesl 4 pruhy pěny Dryfix a založil krajní cihlu. Od stěny jsem ji nechal s mezerou cca 2 cm, abych mohl mezi cihlu a obvodovou stěnu aplikovat zdicí maltu.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Poté jsem si nasucho položil druhou cihlu na opačnou stranu stěny, natáhl zednickou šňůru, vypodložil ji malým hřebíkem a vyzdil celou řadu.

Současně jsme zdili kousek vnitřní stěny o šířce 24 cm, která tvoří dole součást pokoje pro hosty. Stěnu jsme zdili proto, abychom obě zdi převázali a nemuseli zde brousit a používat nerezové spojky zdiva.

Na stavbě jsme strávili asi 3 hodiny, ale i tak se nám podařilo vyzdít 4 řady.

Reklama

11. 8. 2020 – Den 44 – 3 hodiny na stavbě

Dnes jsme pokračovali ve zdění stěny mezi domem a garáží. Protože už bylo potřeba lešení, museli jsme ráno s Vojtou odstranit z Haki kostky šibenici. I přesto, že je těžká, se nám to podařilo celkem rychle.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Jakmile se nám to podařilo, pokračovali jsme ve zdění a dostali se do 10. řady. Původně jsem měl v plánu překlad nad dveřmi umístit až v poslední 11. řadě, ale nakonec jsem ho dal do řady 10.

Jedná se o standardní vstupní dveře, které se vyrábějí na rozměry stavebního otvoru. Takže si velkost můžeme určit podle potřeby.

Reklama

12. 8. 2020 – Den 45 – 6 hodin na stavbě

Ráno mi soused Petr Vostrý pomohl s umístěním překladů nad vstup z domu do garáže. Protože bude garáž jen temperovaná, případně nevytápěná, je v sestavě překladů navržena tepelná izolace, jako kdyby se jednalo o překlad mezi interiérem a exteriérem domu. Nad ostatními otvory u vnitřních nosných stěn již tepelná izolace aplikovaná není.

Nejprve jsem si rozmíchal zdicí maltu, aby bylo možné do malty umístit překlady. Poté jsme postupně uložili a urovnali všechny 3 překlady a tepelnou izolaci.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Petr následně odešel pracovat domů a nechal nám tam svého syna Janka, který nám pomáhal s nošením a podáváním cihel.

Při závozu materiálu jsme si do domu nechali složit jen cihly, které budeme určitě potřebovat, s tím, že si jich raději pár nanosíme dovnitř, než abychom potom museli víc cihel stěhovat zpět.

Spočítali jsme si tedy potřebné množství zdiva a dokončili poslední 11. řadu.

Po obědě jsme se vrhli ještě na zdění zádveří, které je vyzděno z broušených cihel Prototherm šířky 24 cm.

Reklama
13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Tyto cihly již nejsou plněny minerální vatou a pěna Dryfix se na ně nanáší pouze ve dvou pruzích místo dosavadních čtyř.

Odpoledne se nám podařilo vyzdít v zádveří 3 řady. Dostali jsme se tak na výšku 4 řad, u nichž se lépe pracuje z lešení.

Zajímavým detailem v zádveří je otvor ve stěně. Tím bude procházet stavební pouzdro, které bude umístěno v příčce zádveří. Ta bude oddělovat zádveří od spodní koupelny.

13. 8. 2020 – Den 46 – 4 hodiny na stavbě

Ráno jsme zjistili, že se HAKI kostka nevejde do zádveří. Přenesli jsme ji proto do spodního pokoje pro hosty a já se šel podívat do garáže po hliníkovém lešení.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Během dne jsme dozdili zádveří do výšky pod překlad, který bude tvořen ocelovým I-profilem. Podle projektu pod profilem musí být betonový podklad vyztužen betonářskou výztuží – „roxorem“.

Večer jsem ještě napenetroval v pokoji pro hosty část podlahy a navařil pruh hydroizolace, abychom mohli další den připravit základ pro komín.

14. 8. 2020 – Den 47 – 4 hodiny na stavbě

Dnes kolem poledne ze stavebnin DEK dorazila zásilka betonářské výztuže a kari sítí. To budeme potřebovat na strop a věnec.

Vyzdili jsme poslední dvě řady zdiva u zádveří a také u stěny spodního pokoje, která je napojena na garáž. Vynechal jsem místo na betonové patky, na nichž budou osazeny I-profily.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Ohledně malého bednění se mi s extrudovaným polystyrenem pracuje skvěle. Pro spojení desek v rozích postačí zatlačit do polystyrenu větší hřebík a je hotovo.

Současně jsme připravili také bednění pro vytvoření základu pod komín. První komínová tvárnice se usazuje do výšky čisté podlahy, takže je potřeba dobetonovat ještě 20 cm. Od stěny má být komín vzdálen 3 cm. Tuto mezeru vyplníme deskou z minerální vaty.

Jakmile bylo bednění připraveno, nařezal jsem ještě ze zbytků kousky papírové lepenky a umístil ji na zdivo Protoherm 24 profi, aby beton nenapadal dovnitř do cihel. V tomto případě se totiž jedná o zdivo bez vaty, tedy neplněné cihly.

Pak stačilo namíchat beton, vše zabetonovat a přidat výztuž.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

V Kolíně jsem koupil komínovou rouru o průměru 100 mm, která bude sloužit pro připojení přívodu vzduchu ke spotřebiči. Vzduch bude přiváděn komínem, a proto nebylo potřeba do základů zabetonovávat žádnou další rouru.

15. 8. 2020 – Den 48 – 3 hodiny na stavbě

Dnes jsme mohli provést založení do maltového lože. Beton by si možná zasloužil ještě o něco málo delší zrání, ale my potřebujeme osadit pouze první dvě tvárnice, abychom příště mohli pokračovat ve zdění a provést napojení roury pro přívod vzduchu do spotřebiče. Roura bude procházet přes stěnu. Proto je třeba některé kroky udělat před vyzděním stěny.

V první a druhé komínové tvárnici je třeba vyříznout úhlovou bruskou otvory dle návodu ke komínu. Ve spodní tvárnici je to jeden otvor pro případný odvod kondenzátoru a na boku otvor pro připojení potrubí pro přívod vzduchu ke spotřebiči. Ve spodní tvárnici nás čeká odříznutí celé jedné stěny pro pozdější přístup k čištění komínu, tzv. vymetací dvířka.

Nejprve jsem si na obě tvárnice nakreslil potřebné pozice otvorů a poté úhlovou bruskou vyřezal. Na otvor, který je pro odvod kondenzátu a je umístěný uprostřed tvárnice, jsem si vzal ještě malou úhlovou brusku, abych mohl otvor lépe začistit.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Nejdříve je třeba na betonový základ nanést trochu maltyurovnat do ní tvárnici s otvorem pro kondenzát a přívod vzduchu. Dovnitř do tvárnice opět aplikujeme trochu zdicí malty a do malty urovnáme betonový základ pro kondenzátní jímku.

Pak přijde na řadu samotná kondenzátní jímka, kterou je nutné také urovnat do malty. V tomto případě jsem již ale místo standardní zdicí malty zvolil maltu, která je dodávána s komínem a slouží pro spojování jednotlivých betonových tvárnic.

Jakmile byla kondenzátní jímka usazena, očistil jsem navlhčenou houbičkou hrdlo a nanesl vytlačovací pistolí tmel Schiedel Rapid. Na betonovou tvárnici jsem po obvodu aplikoval maltu a usadil na ni druhou tvárnici s otvorem pro čištění komínu – vymetací dvířka. Tvárnici je nutné urovnat do vodováhy gumovou paličkou a odstranit případně zbytky malty po stranách.

Nakonec přišel na řadu čisticí T-kus. Tyto T-kusy byly v dodávce komínu celkem dva. Jeden bez tepelné izolace, který se používá jako čisticí kus při zakládání komínu, a druhý s izolací, který slouží pro budoucí napojení spotřebiče.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu

Kolem T-kusu se navlékne vymezovací díl a navlhčí se spodní hrdlo t-kusu. Následně se T-kus vloží do komínové tvárnice, vymezí pomocí vymezovací pružiny a navlhčenou houbičkou se vyhladí spárovací hmota Rapid tak, aby byl spoj hladký.

Tím jsem měl komín založen a naše práce pro tento den skončila. A my jdeme odpočívat.

13. stavební týden – Zdění stěny mezi garáží a domem, zdění zádveří a založení komínu
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
e4 dům svépomocí
e4 dům svépomocí (155 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

pavel19. 12. 2020 10:27:22

To ne. Jak jsem psal, nabyl jsem špatného dojmu, že e4 dům má být pasivní dům. Že je to soubor materiálu, které mají vést ke stavbě pasivního domu.

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek19. 12. 2020 10:22:00

Jedná se o nízkoenergetický dům. Pasiv jsme stavěli v projektu Svépomocí ŽIVĚ. Pokud jsem Pavle někde uvedl, že stavíme pasiv, je to chyba a napravím ji. Pošlete mi případně odkaz na příspěvek. Děkuju za pomoc.

pavel19. 12. 2020 10:19:13

Jsem čekal víc polystyrenu. Jak jsem pochopil, má se jednat o pasivní dům.

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek19. 12. 2020 5:23:09

Výška čisté podlahy v 1.NP je 20cm. Polystyren, teplovodní podlahové vytápění, anhydritový litý potěr, dlažba a někde vinyl

pavel18. 12. 2020 21:33:52

jaká je skladba podlahy? čekal jsem, že čistá výška podlahy by měla být výše.