Na vybetonované základy budeme po obvodu domu ukládat 3 řady ztraceného bednění s označením Ztracené bednění DEK 40 o rozměru 50x40x25 cm a pod vnitřním nosným zdivem ZB DEK 30 o rozměru 50x30x25 cm. Podle výkresu jsme ve stavebninách objednali tvárnice ztraceného bednění, roxory o průměru 10 mm a kari sítě. Jednotlivé tvárnice jsme si nanosili po obvodu domu, abychom je měli při práci pěkně po ruce. Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.
Vytyčení geodetem
Protože jsme se na začátku rozhodli nestavět lavičky, musíme si nyní pozvat geodeta, který nám vyznačí v základech rohy domu. My si pak půjčeným rotačním laserem změříme výšku betonu v základech. Budou-li základy rovné, můžeme tvárnice pokládat nasucho. Pokud ale bude třeba provést výškové korekce, bude nutné tvárnice podle potřeby podsypat zavadlým betonem. V takovém případě bychom začínali v nejvyšším místě základů. Díky tomu se nám nestane, že bychom museli seřezávat výšku tvárnic.
Založení tvárnice
Tvárnice usadíme na rohy domu a změříme pásmem vzdálenost podél stěn i úhlopříčně. Při měření úhlopříček by vám uprostřed domu neměly překážet palety s materiálem ani hromady štěrku či zeminy. Po přeměření natáhneme mezi tvárnicemi zednickou šňůru a podle provázku pokračujeme v ukládání dalších tvárnic ZB.
Armování
Mezi první a druhou řadu ZB položíme dva pruty ocelové výztuže o průměru 10 mm. V rozích a tam, kde se na obvodové zdivo napojují vnitřní nosné stěny, si pro výztuž vyřízneme drážku. Jeden z prutů svážeme s roxory, které jsme v předchozí etapě zabetonovali do základů.
Vynechání míst pro kanalizaci
V některých místech bude ztraceným bedněním procházet kanalizační potrubí. Abychom se vyhnuli bourání, vynecháme si nyní tvárnici bednění v místě průchodu potrubí. Případně si vytvoříme prostup pomocí trubky o větším průměru. Abychom si prostor pro kanalizační potrubí nezabetonovali, vytvořili jsme si z extrudovaného polystyrenu kostky o přibližném průměru budoucího potrubí a ve tvárnici je zapříčili kouskem roxoru. Stejně můžeme použít i kousek trubky o větším průměru.
Betonování
Postup je stejný jako při betonování základů. Betonování ZB budeme provádět z mixu pumpou. Gumové koleno na konci hadice betonovou směs při ukládání zpomalí, díky čemuž se nám s ní bude lépe pracovat. Půjčili jsme si ponorný vibrátor na zhutnění betonu ve ztraceném bednění. Tím z něj dostaneme veškerý možný vzduch. Pro betonáž ZB jsme vypočítali 14 m3 betonové směsi, což bylo dostatečné. Do ztraceného bednění používáme stejný beton jako do základů, a to C12/15.
- Nebetonujeme do suchého prostředí – tvárnice pokud možno namočit, díky čemuž se daleko lépe propojí nový beton se starým.
- Tvárnice ZB by neměly být horké – můžeme je zchladit vodou.
- propichování tyčí,
- pomocí ponorného vibrátoru.
Hutníme po vrstvách, nikoli celou konstrukci. Snažíme se hutnit po cca 30-40 cm. Rozhodně si u výrobce ZB ověřte, jaká je maximální možná betonovaná výška. Tím si zabezpečíte, aby tlakem betonu nedošlo k roztržení tvarovek ZB. Při betonáži s použitím čerpadla je vhodné používat tzv. zpomalovací koleno, které dáváme na ústí hadice. Jeho účelem je zpomalit vypadávání betonu do ZB tak, abychom nedostali velký ráz a nedošlo k jejich roztržení. Pro dokonalé propojení betonované základové desky s podezdívkou je nutné do prostoru nadezdívky doplnit armovací výztuž. Doporučujeme minimální profil 10 mm a délku 1 m. Vtlačíme ji do čerstvého betonu a necháme trčet cca 15-20 cm nad úroveň betonované vrstvy.
Seznam použitého stavebního materiálu:
Ztracené bednění DEK 40
Ztracené bednění DEK 30
Betonářská výztuž průměr 10 mm
Beton C12/15 X0 s kamenivem 8/16 konzistence S3