Jak jsem budoval retenční nádrž a proč plast nestačil, vyřízení dotace modrá úsporám svépomocí

Autor: Luboš Dolejš (24 příspěvků)
22. 1. 2020
18 komentářů
Příspěvek stavebníka
Rozhodl jsem se vybudovat systém na zachytávání dešťové vody – hlavně pro účely zalévání zahrady a občasné vysokotlaké mytí auta nebo dlažby. Celé jsem to pojal nejen jako ekologický krok, ale i jako ekonomickou nutnost. Voda u nás totiž není levná – vodné a stočné vychází na rovných 100 Kč za kubík, a protože podzemní voda je tu až v hloubce 60 metrů, vrt by vyšel pěkně draho. Navíc nám dešťová voda z okapů dosud bez užitku odtékala rovnou do dešťové kanalizace. To jsem se rozhodl změnit.

Přílohy

posudek-destovka.pdf
zadost destovka.pdf

Nádrž, dotace a první výpočty

S pomocí dotačního programu "Dešťovka" jsem se pustil do pořízení retenční nádrže. Moje spotřeba vody kvůli zalévání vzrostla o 50 m³ ročně, což je už docela znát. Zvolil jsem proto podzemní, plastovou, žebrovanou samonosnou nádrž se vsakem, který by odváděl přebytečnou vodu zpět do zahrady.

Podle výpočtu na základě plochy střechy (120 m²) a srážkové mapy pro naši lokalitu vyšel minimální objem nádrže na 4 m³, což je také hranice pro získání dotace. Já jsem ale zvolil raději 7m³, abych měl vodu i v obdobích bez deště. Známe to – když rostliny nejvíc potřebují vodu, tak se obloha rozhodne pro týdenní sucho.

Vyřízení dotace – svépomocí nebo „na klíč“?

Dotaci lze vyřídit svépomocí – pokud systém využíváte pouze na zalévání, není potřeba projektant a odborný posudek si můžete zpracovat sami. Existují vzory posudků i žádostí, podle kterých to zvládne i běžný kutil. V příloze přikládám posudek zpracovaný projektantem, který poslouží jako šablona.

Já osobně jsem zvolil pohodlnější cestu – využil jsem nabídky od prodejce nádrže, který zajišťoval vyřízení dotace i posudek "na klíč". Cena byla 6 000 Kč a výhodou bylo, že jsem nic neplatil dopředu – vše až po schválení dotace. To mi přišlo rozumnější než dávat peníze projektantovi bez jistoty, že dotaci vůbec dostanu. Navíc ceny projektantů nejsou o moc nižší.

Akceptace dotace a začátek realizace

Po schválení žádosti a obdržení akceptačního dopisu od Státního fondu životního prostředí (SFŽP) jsem začal realizovat. Jakmile máte dostatek faktur, můžete požádat o proplacení dotace – SFŽP vám uhradí 50 % nákladů, maximálně však do výše schválené dotace (u mě to bylo 30 150 Kč).

Pozor při nákupech přes internet – nestačí mít jen fakturu nebo objednávku. Je potřeba doložit i doklad o zaplacení: u platby převodem třeba výpis z banky, u dobírky pak potvrzení od dopravce. Jinak vám tyto položky neuznají.

Výkop, osazení nádrže a drenáž

Bagr vyhloubil jámu pro nádrž – 280 cm hlubokou – a další jámu pro plastový vsak, hlubokou cca 250 cm. Na dno jámy jsme dali 20 cm jemného štěrku, důkladně zhutnili pěchem a usadili nádrž. Poté jsme nádrž začali napouštět vodou do výšky postupného obsypávání a současně ručně obsypávali štěrkem, hutnili palicí. Kolem vsaku jsme podle návodu výrobce použili kamennou drť a celý systém zabalili do geotextilie.

Po propojení vsaku s nádrží KG potrubím jsme zbytek výkopu dosypali štěrkem, nasadili prodloužení a poklop. Následovalo dorovnání terénu zeminou a výkop příkopů pro vedení od okapů.

Zeminy se odvezlo odhadem 60 tun – s tím je potřeba počítat. Pokud nemáte využití, může se výrazně prodražit její likvidace. Mně se naštěstí podařilo domluvit s obcí a zemina posloužila na dorovnání veřejného prostoru, takže ušetřeno.

Zkušenosti s filtrem, nátokem a montáží

Použitý filtr se osvědčil, ale tzv. "gajgr" (revizní šachta s mřížkou) příliš nefungoval. Původní plán s tichým nátokem a pevným těsněním filtru na KG trubku se ukázal jako nedomyšlený – při potřebě vyndání filtru byla manipulace komplikovaná. Filtr jsem tedy připevnil na popruhy – bez pevného uchycení, snadno se vytahuje a čistí.

Tichý nátok jsem zrušil úplně – pokud nemáte nádrž hned vedle ložnice, není nutný a jen překáží přístupu.

A pak to přišlo... nádrž se skrčila.

Ano, i když byla nádrž osazena přesně podle návodu, začala se po několika týdnech deformovat. Po deštích sedla zemina, tlak 100cm vrstvy půdy nádrž částečně stlačil a povrch nad ní se výrazně propadl. Nádrž přitom měla být samonosná, určená pro zatížení osobním autem, bez nutnosti obetonování.

Momentálně řeším reklamaci s prodejcem a plastová nádrž půjde ven. Na její místo přijde betonová, samonosná 10m³. Betonová varianta se usazuje do připraveného výkopu s podsypem, na místo ji přiveze nákladní auto (délka cca 10 m), jeřáb ji spustí, přilepí se víko na pěnu, nasadí komín a hotovo. Bez obetonování, bez rizika deformace.

Kdybych věděl, jak jednoduchá je instalace betonové varianty, do plastu bych nešel. I bagrista mi řekl, že zkroucených plastových nádrží už vyndaval víc než dost.

V dalším pokračování se dozvíte, jak dopadla reklamace plastové nádrže, zda prodejce dostál svým slibům, a také jak proběhla instalace nové betonové nádrže. Možná se také potvrdí slova jednoho zkušeného vodohospodáře, který mě varoval, že „reklamaci retenční nádrže vám nikdo neuzná, i kdyby z ní teklo jako z děravýho hrnce“.

Reklama

Náklady

Název položkyCena
bagr, štěrk, doprava
16 000 Kč
dotace modrá úsporám
-30 150 Kč
Nádrž Gera Atlantis 7000l samonosná od Climatex s.r.o,
27 890 Kč
Poklop pochozí od Climatex s.r.o. od Climatex s.r.o.
3 280 Kč
Prodloužení komínu 60 cm od Climatex s.r.o.
2 400 Kč
Sada filtr, sifon, tichý nátok od Climatex s.r.o.
5 300 Kč
Vyřízení dotace + posudek
6 000 Kč
2x vsakovací tunel Garantia 600 l + příslušenství
8 313 Kč
Ponorné čerpadlo Gude GTD 901
1 972 Kč
Samonavíjecí buben s hadicí 30 m
1 990 Kč
Vysokotlaká myčka Gude GDH 225
5 490 Kč
KG potrubí, kolena, gajgry, propojení vsaku
7 412 Kč
Celkem55 897 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Luboš Dolejš
Luboš Dolejš (24 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Pavel J.25. 3. 2024 9:37:36

Zdravím, jak to vidíte v roce 2024.
Podmínky pro novostavby jsou dnes že musí být využity všechny WC v domě + zahrada.
Aktuálně stavím základy, tak uvažuji o těch prostupech pro dešťovku, ale po přečtení článku na https://www.asb-portal.cz/stavebnictvi/destovka-naruby-pouziti-destove-vody-v-praxi už si uplně nejsem jistý zda to chci/potřebuji.
Je zde někdo kdo realizoval stavbu například minulý rok a může přihodit pár postřehů?

Předem díky.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš25. 3. 2024 11:23:21

Tyhle články berou jen určitý úhel pohledu a moc se s tím neztotožňuji. Předně vodné možná někde stojí 50,- Kč ale já mám bydlení ve 3 lokalitách a všude je vodné se stočným od 100,- do 150,- Kč. To stočné platíte taky, když ale zapojíte dešťovku, tak vám asi nikdo splachnutou dešťovku nespočítá. Za druhé se vyplatí udělat větší retenční nádrž a vykašlat se na všechny výpočty, mě vycházela nádrž dle výpočtu na 4 m3, mám 10m3 +3 m3 vsak a pořád plné. Kdybych měl 20 m3 nádrž, jsem presvedčený, že by bylo taky plno. Mám štěstí, že mě vsak při větším tlaku funguje, jinak by mě každou chvíli šla voda do okapů. A to vodu často využívám v létě na zalévání, přes klasický vodní filtr s tím natáčim i vodu do bazénu a myslím si že bych na to v pohodě utáhl i WC. Pokud si někdo kuli tomu nerozvrtá půlku baráku, tak se to podle mě vyplatí, hlavně u stavby, kdy se to udělá již rovnou při instalaci rozvodů.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš25. 3. 2024 11:29:19

Tedy mám na to již jiný názor než jsem měl před tím, pokud bych začínal stavět, tak bych to napojil. Dodatečně rozvrtat barák včetně koupelen se určitě podle mě nevyplatí a tady je škoda, že nezůstala možnost pouze na zalévání, které jsem měl naštěstí možnost využít.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš25. 7. 2021 12:30:05

Podmínky se změnili a již není dotace jen na zalévání, proto jsem rád, že jsem to stihl za těchto výhodných podmínek.

Almo12. 6. 2020 15:16:48

Dobry den, dostali ste dotaciu aj ked nemate dazdovu vodu napojenu na wc? Myslela som si ze pre novostavby musi byt pripojenie aspon na jedno wc inak nemate narok na dotacou, ci? Dakujem s pozdravom Sýkorová

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš11. 6. 2020 19:11:28

Tak vyzkoušenou teď v červnu, kdy vydatně pršelo a vsak plný vody, nádrž se naplnila až do horní skruže, tedy bylo tam o 1800 l více než tam má být. Musel jsem si pořídit čerpadlo do vsaku a vsak občas čerpat, patrně se tam stahuje i voda ze sousedního pozemku, který je výše v terase nade mnou, neboť po vyčerpání se vsak opět za nějakou dobu naplnil bez deště aniž by se již nějak snižovala hladina v nádrži. Jinak vyzkoušeno, že se při nadbytku vody se voda ve vsaku nakonec začne pod tlakem vsakovat. Levnější je napojit přepad do dešťové kanalizace když je. Jsem rád, že mohu další 3 m3 vody ze vsaku použít v případě nouze na zalévání a využívám toho.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš16. 5. 2020 6:20:06

Postřehy z používání, vsakovací tunel mám dohromady na 1200l, celá díra je ještě vysypaná štěrkem kolem vsaku a zakrytá geotextilií a když teď dvakrát po sobě pršelo, doplnila se nádrž a i celý vsak, že kdyby pršelo ještě 3 den nebo noc, tak už byla voda k hornímu okraji DN 200 ale nikdy nepřetéká a vsakuje se pak to pak pod tlakem i když mám jílovitou půdu. Určitě doporučuji na vsaku nešetřit a předimenzovat to. V projektu jsem měl navrženo vsak jen 600l, to by nestačilo. Mám čerpadlo, které se vejde do otvoru DN 200 a používám i vsak pro zalévání.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš13. 4. 2020 6:30:01

Nádrž jsem dal do hloubky cca. 3 m, mám prodloužení víka, potřeboval jsem spád na potrubí, musel jsem pak dělat i 3 m díru na vsak, tam jsem utopil všechnu suť, dal jsem štěrk, ručně zhutnil, dal jsem potrubí na odvod vody z nádrže a zasypal celý vsak obalený textilií štěrkem až do výšky cca. 30 cm nad horní okraj vsaku, nádrž jsem napustil vodou a obsypali jsme ji zemi do výšky zasypaného vsaku, ručně jsem to hutnil a proleval vodou, strojní hutnění jsem se bál použít, ručně jsme pak nádrž obsypali do výšky přípojek potrubí a když si to sedlo a připravili jsme to na zasypání až po víko, přijel ještě bagr zahrnul to celé a vybagroval mě příkopy na vedení rour.

lipus6. 4. 2020 21:16:02

ahoj, tak jak to dopadlo? Jak moc "do hloubky" kontrolují provedení ;-) diky za info. Buďte zdrávi... L.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš8. 3. 2020 22:18:33

V přílohách u článku mám žádost a odborný posudek, soubor lze stáhnout.

Martin28. 2. 2020 9:21:22

Super článek, přesně tyhle informace jsem hledal a nemohl najít. Hledal jsem tedy někoho, kdo by mi s tím poradil, ale nikomu se do toho nechtělo, nebo za nekřesťanský peníze. Za tu cenu, co máte v článku, bych to asi vzal, mě to nabízeli min. za dvojnásobek, ale je pravda, že dešťovku.eu jsem nezkousel.
Pár otázek bych ještě měl. Kam mám napsat kontakt, do diskuze? Radši bych neveřejně. Díky

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš25. 1. 2020 20:27:44

Díval jsem se na internetu po nabídce betonových retenčních nádržích a cena mě přijde stejná jako za plastové samonosné ale u některých zase nabízejí zpracování odborného posudku za 1500,- Kč bez DPH a to je podle mě adekvátní cena za posudek. Levnější jsou svařované a plastové, které se musí obetonovat. Chtěl bych ještě nádrž na 2 m3, kterou bych dal na betonovou desku do země, kde bude díra po vyndané DČOV a samozřejmě aby nádrž byla co nejlevnější, takže se pořád zajímám o ceny nádrží a šel bych klidně u takto malé nádrže i do betonové, takže rád budu za každý příspěvek.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš24. 1. 2020 21:53:39

Po pravdě jsem ani o betonové neuvažoval, pravda je, že i když se s platovou lepe manipuluje, tak stejně ji tam dával na popruhach bagr a to může i tu betonovou. Klidně jsem hoďte odkaz ať o tom ví další lidi co se budou rozhodovat. Přemýšlím, že bych dal i nějakou menší pak místo vyndané čističky, tak bych se také podíval.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš22. 1. 2020 13:43:40

Mám naštěstí již před rokem 2017, rozvody na WC bych možná ve fázi stavby asi udělal, v tom bych takový problém neviděl ale dodatečně abych si rozvrtal koupelny, do toho bych nešel.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš22. 1. 2020 13:35:33

Telefonicky jsem se informoval, tak ta myčka neprojde ale hadice, čerpadlo a věci k tomu aby jste mohl čerpat vodu, gajgry, veškeré vedení do nádrže a z nádrže, vsaky, písek, kačírek, zemní práce atd. Mě účtenky za materiál již pokryly dotaci, takže již odesílám i když nádrž zrovna usazujeme. Než to vyřídí, tak by snad mělo být již skoro vše hotovo, kdyby přišla nějaká kontrola ale kromě faktur a žádosti neposíláte nic, žádné fotky ani jiné doložení o realizaci.

Tom22. 1. 2020 10:05:03

Ahoj, předpokládám, že máš zkolaudováno před rokem 2017, protože domy, které byly zkolaudovány po novém vyhlášení dotace v roce 2017 nedostanou dotaci na využití vody jen na zálivku! Ale musíte mít rozvody minimálně na wc! Včera jsem volal na linku ministerstva, tam mi to paní potvrdila. Ještě nemám zkolaudováno a chtěl jsem také využít dotaci, ale mám smůlu, na wc to napojené mít nebudu.

Jiří

Jiří22. 1. 2020 9:14:25

Pěkný článek, díky!
Máte účty už i proplacené nebo jak dlouho to trvá? Dá se do věcí k proplacení opravdu zahrnout i vysokotlaká myčka, zahradní hadice, apod.?