Protahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem Sendwix

Autor: Michael (1 příspěvek)
Kategorie: Rozvody elektřiny
17. 7. 2019
3 komentáře
Protahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem Sendwix
Příspěvek stavebníka
Zdravím stavebníky. Článkem bych se chtěl podělit o zkušenost s protahováním kabelů elektriky do vápenopískového bloku Sendwix (VPC) a s problémy, které vzniknou kvůli špatnému zdění cihel. Tento článek se nezabývá zasekáváním elektriky do žlábků vytvořených např. flexou...

Pro systém VPC jsem se rozhodl kvůli akumulaci tepla, a teké proto, že z "obyčejných červených pálených cihel" vám dnes nikdo zdít nebude, nenajdete lidi.  VPC je dobrá akumulační cihla a při zdění jsem viděl, jak mají díry, a hned jsem dostal nápad, jak ty díry využít na zasekávání elektriky... Ale to bych musel zedníky trochu lépe hlídat a už před tím tomuto rozumět. 

  • Různé tloušťky VPC cihel mají různé díry a různou hustotu svislých děr, typicky však průměr 5 cm, respektive 2,5 cm a hustotu udává výrobce v % množství děr k celé cihle
  • Díry jsou v cihlách z důvodu šetření hmotnosti a také pro kabeláž
  • Většina děr však neprochází plně skrz cihlu – tj. na spodní straně začíná, ale na horní straně je díra ucpaná cca 3–4 cm materiálu
  • Použijeme vrtačku a vykružovátko. VPC je dost tvrdá cihla, takže vytvořit vykružovákem celou díru na krabici se nepovede (možná úplně novým nástrojem), takže uděláme kolo s hloubkou cca 0,5 cm i více, dle možností.
  • Co je tvrdé, je také křehké! Proto ve druhé fázi využijeme SDS vrták s příklepem a snažíme se vykrouženou díru zvětšovat – toto jde celkem snadno ale POZOR! – práce zde musí být jako práce sochaře pěkně kousek po kousku! Jinak, pokud se do toho opřete třeba středem vší silou, pak vyleze na druhé straně nejen vrták, ale i značná část cihly :-) a uděláte obrovské praskliny v cihle. Nicméně je vysekávání vrtákem rychlejší cesta než vykružovákem.
  • Potom opět vykružovákem dohladíme/uhladíme díru do požadovaného otvoru
  • Následuje udělat svislou díru až na zem, tj. využijeme díry cihel, avšak mezi „šáry“ musíme cihly rozbít – tam je to místo kde je díra „ucpaná“ nebo zde napadala malta při zdění. Provede se to zase SDS vrtákem s příklepem. A nebojte se zvětšit díru, ať tam lépe prochází kabel a nezasekává se vám o zbytky hran.
  • Někde dole, kde je patka prvního šáru, uděláme vstupní díru na kabeláž.
  • Spustíme provázek z krabice až dolů, navážeme kabel, a ten protáhneme. Někdy jde kabel protáhnout i nasunováním.
  • 5cm dírou lze takto bez problémů protáhnout min 4 kabely a max. cca 8. Naopak 2,5cm dírou protáhnete nanejvýš 4 kabely a to opravdu s velkým úsilím.
Reklama
  • Chybné zdění Vám způsobí obrovské problémy s protahováním kabelů, viz. obrázek. Jde o obvodovou cihlu VPC 24 cm a šáry vyzděné „jedním směrem“ a šáry „sřídající se“. Pokud Vám to tak vyzdí jako mě, tak máte omezení pouze na 2,5cm díru (malou označenou zeleně), naopak kdyby jenom otočili ve druhém šáru směr cihly tak bych měl k dispozici 5cm díru (označená modře).
  • Dalším prohřeškem je, když se vám cihly nepřekládají rovnoměrně na střed (jasně, že jsou řezy, ale ty řezy by měly být na okrajích a v rozích místností a nikoliv uprostřed stěn). Důsledkem toho je, že Vám díry přesně nesedí v šárech pod sebou, naštěstí příčkovky VPC mají 3 díry po 5 cm, takže to tam vždycky nějak napojíte, ale přidává to moc moc práce…

Galerie

Protahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem SendwixProtahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem SendwixProtahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem Sendwix
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Michael (1 příspěvek)
Další články autora:
Autor zatím napsal pouze tento článek.
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama