
Nejste si jisti, jak správně postavit základovou desku? S touto knihou se vyhnete drahým chybám.
Stáhnout knihu10. listopad 2018. Zedník, který mi zakládal cihly dole, byl nějakej naštvanej, že jsem si vnitřní heb překlad předělal po zkritizování od stavebního dozoru, a tak jsem při zakládání rohů nahoře musel poslouchat negativní komentáře a hudrování, a od té doby jsem si řekl, že už ho tady nebudu chtít. Pro mě je stavět dům radost a nenechám si to kazit. Tohle každý, kdo někdy stavěl zná. Zedníci jsou poměrně "nasrávací": 'to jsem moh zůstat doma" apod mě provázelo už při stavění rohů dole, když jsem se dotazoval, jak to dělá. Asi měl strach, že mu vemu know how :-) Přitom je skoro před důchodem. Takže od teď pojedu sám s kamarády a rodinou a stavebním dozorem. Zpátky ke stavbě ale. Byla potřeba míchačka, kterou jsem již měl přivezenou. Chtěl jsem ji vytáhnout provazem nahoru na vybetonovaný strop, abych nemusel nosil zespoda po schodech nahoru x kýblů malty. Zedník protestoval, že "tohle ještě nezažil". Provazem jsme ale míchačku vytáhli nahoru a kolečkem jsem pak vozil. Ulehčení práce jako hrom. Koleček bylo asi 15. Při představě, že to tahám v kýblech po schodech, jsem se viděl na marodce. Zdilo se opět z Porotherm T44 profi. Rohohé cihly v první řadě jsme založili podle niveláku do termo malty a pak už se jelo podle provázku. U 3m předkladu v úrvoni stropu jsme zjistili, že tenhle překlad se vyboulil ven. Nejspíš díky tomu, že jsem jej skladoval a pak i vytáhl nahořu jerábem na ležato a ne tak jak je překlad poté uložený. Přidělal jsem si tím práci, protože před fasádou ho budu muset o nějké 2-3 cm ubrousit. Cihly jsem nosil ručně, protože jeřáb, co měl přijet v půl deváté, přijel až někdy před desátou. A tak jsem nosil cihly s těma chňapkama po dvou nahoru (18,5kg jedna čili hezkých 37 kg do schodů bylo už cítit po chvilce na kloubech, že jsou sakra zatížený). Naštěstí pak přijel jeřáb a hodil nám na pořád podepřený strop asi 5 palet. Po tom, co byl založený obvod, kde kromě toho křivého překladu nevzniklo žádné úskalí, jsme založili jednu nosnou středovou zeď z porotherm profi 30. Strop jsme opět vybetonovali do vypouklého tvaru na středu (jako desku) a tak uprostřed bylo malty méně než na obvodu. Středová zeď probíhala v místě, kde byl prostup, takže se vzala necelá půlka cihly a díru jsme nezastavěli. Když jsem čekal než zedník spotřebuje maltu, kterou jsem mu připravil, tak jsem vykutával polystyrenové prostupy ve stropě. To šlo poměrně dobře zednickým kladívkem a pak sem zbytek vyrval roxorem R12. Zakládání bylo hotové za 5 hodin a pak jsme se rovnou pustili na zdění rohů. Takže jsme vyzdili ještě rohy do takové výšky, že potom na poslední cihlu měla přijít už věncovka s betonovým věncem. To bylo v mém případě 4 šáry cihel a pak věnec. To se sfouklo za 2 hodinky. Druhý den jsme naběhli s přítelkyní, tátou a mámou a oni začišťovali cihly od pěny, odřezávali přečuhující kousky vaty z cihel, nosili cihly ke zdem, uklízeli a nosily věncovky zesdola. Já zdil mezi rohy cihly na pěnu podle provázku. Středovou zeď jsem zatím nezdil, jenom jsem dával nerezové kotvy do spár obvodových cihel. Vyzdění 4 šárů komplet trvalo pak ještě asi další 2 polo dny, kdy jsem dělal sám. Další víkend jsme pak s přítelkyní začali připravovat na věnec, ale stavebniny nedovezli roxory R12 a já už žádné neměl, protože se spotřebovaly na ukotvení věncovek na strop, tak po domluvě se stavebním dozorem jsem dal R10, kterých jsem měl dost. Věnec jsem dělal lehce jiný než v projektu hlavně z toho důvodu, abych neměl vevnitř betonovou zeď, což by komplikovalo jak zasekávání elektřiny, tak prý pak praská omítka. Věnec na zdi o šířce 44cm jsem udělal po odsouhlasení stavebním dozorem následovně (zvenčí):

Plánujete stavbu svépomocí? S touto knihou postavíte hrubou stavbu v profesionální kvalitě.
Stáhnout knihuReklama
Náklady
| Název položky | Cena |
|---|---|
cihly T44 | 75 000 Kč |
železo R10 roxory, třmínky 18x18cm, vázací drátky | 3 000 Kč |
malta, nízko exp. pěny | 3 000 Kč |
půjčení míchačky | 500 Kč |
zedník práce | 3 200 Kč |
nosičky kleště na cihly 2x | 1 000 Kč |
jeřáb zvedání palet 2x | 1 800 Kč |
beton C25 a pumpa | 14 000 Kč |
Cihly porotherm 30, věncovky, XPS polystyrén | 15 000 Kč |
2x basa birelů | 500 Kč |
| Celkem | 117 000 Kč |













Kondrej5. 3. 2019 19:50:03
@Hejno/Irena: pardon omlouvam se, ctu az ted. Chnapky stale mam. Pisnu email.
A diky za podekovani :-)