Přípravy před malováním
Před zapůjčením stříkacího zařízení AIRLESS jsme v domě, který nemá položené finální podlahové krytiny ani osazené zásuvky, museli zakrýt okna včetně rámů, rekuperační jednotku a cihlové obklady v garáži. Dále jsme v celém domě odstranili mirelonové pásky po obvodu podlah a vyrazili do DEK půjčovny pro stříkací zařízení. Zapůjčení stroje na jeden den nás vyšlo na 1170 Kč bez DPH díky 10% slevě pro svépomocné stavebníky.
Než zapnete stříkací zařízení AIRLESS
V DEK půjčovny jsme absolvovali rychlé školení pro přípravu a práci se strojem. Jak přesně s ním zacházet si pusťte ve videu na konci článku. Ke stříkacímu zařízení AIRLESS jsme dostali také speciální olej, který jsme vždy ráno aplikovali z čelní strany do otvoru ve stroji. K malování jsme používali interiérovou bílou barvu s označením DEKFINISH.
Barvu je nutné před nasátím do zařízení promíchat míchadlem. Následně lze spustit hlavní vypínače. Přepínač tlaku přepneme tak, aby páka směřovala do sací hadice, a na zařízení nastavíme tlak cca 180 barů. Při práci se stříkacím zařízením bychom měli mít ochranný jednorázový malířský oblek, brýle a roušku. Tyto pomůcky jsme si koupili ve stavebninách přímo při půjčování stroje.
Práce se stříkacím zařízením
Při práci se stříkací pistolí AIRLESS jsem aplikoval penetraci i následnou barvu DEKFINISH vždy jedním směrem. Nejprve jsem obešel místnost a nanesl barvu na kouty po obvodu stropu a poté barvu aplikoval na celý strop. Podobně jsem postupoval na stěnách. Barvu jsem nejprve aplikoval do svislých koutů a na špalety oken a následně provedl nástřik zbývající plochy stěny. Jednou za čas nebo v případě, že přestane barva stříkat, je nutné jednoduchými kroky zařízení pročistit.
Údržba zařízení během malování
Při čištění zařízení v průběhu malování nejprve otočíme vypínač do polohy vypnuto. Pákou přepneme směr tlakování z pistole směrem k hadici vedoucí do kýblu s barvou. Vypínač na zařízení přepneme do polohy Fast FLUSH a pět vteřin necháme zařízení běžet. Teprve poté lze otočit tryskou o 180 stupňů, takže šipka trysky směřuje k pistoli. Páku pro přepínání tlaku otočíme tak, aby tlak šel do stříkací pistole. Vypínač na zařízení přepneme do polohy Fast FLUSH a barvu z pistole několikrát odstříkneme zpět do kýblu.
Abychom mohli otočit trysku zpět do polohy určené k aplikaci barvy na stěnu, je nutné vypínač na zařízení otočit do polohy vypnuto. Pákou přepneme směr tlakování z pistole směrem k hadici vedoucí do kýblu s barvou. Na pistoli otočíme trysku o 180 stupňů, aby šipka směřovala od stříkací pistole. Páku pro přepínání tlaku otočíme tak, aby tlak šel do stříkací pistole. Otočným vypínačem nastavíme tlak kolem 180 barů. A můžeme pokračovat v aplikaci barvy na strop a stěny. Ve videu uvidíte, jak dlouho nám trvalo vymalovat místnost o celkové ploše stěn a stopu 48 m2. MOhu však prozradit, že se jedná o čas v řádech několika minut.
Závěrečné čištění zařízení
Na závěr každého dne jsme vyměnili kýbl s barvou za několik kýblů čisté vody. Z pistole jsme vyjmuli trysku a hadici s pistolí a samotné zařízení proplachovali a čistili tak dlouho, dokud nebyla všechna barva vymytá a voda při čistění čistá. Ideální je uchovávat vyndanou trysku v nádobě s vodou.
Kolik kg barvy je potřeba?
V obývacím pokoji o podlahové ploše cca 40 m2, ve kterém je plocha stěn a stropu po odečtení otvorů přes 100 m2 jsme v jedné vrstvě spotřebovali cca 10-15 kg barvy DEKFINISH a při malování obvykle aplikovali jednu vrstvu penetrace a čtyři vrstvy barvy. Pokud si stříkací zařízení AIRLESS půjdete do Stavebnin DEK půjčit také, nezapomeňte si říci o 10% objektovou slevu pro Svépomocí.cz.
Tomáš10. 1. 2019 8:39:32
Dobrý den,
pochopil jsem, že jste tímto zařízením Airless aplikoval i penetraci? "Všude" čtu, že by se to mělo dělat štětkou nebo válečkem, aby se penetrace takzvaně "vmáčkla". Chtěl bych také vše stříkat Airlessem, ale nerad bych udělal chybu. Předpokládám že to je tím, že má tlak 180 barů...
Děkuji za vaše komentáře a vaše názory.
Tomáš