Další zdroj tepla je pro nás krbová vložka s akumulační sálavou obestavbou, viz článek OBESTAVBA KRBOVÉ VLOŽKY. Prostě jistota, zapálíte a je teplo. Tak to už tisíce let funguje. Další zdroj tepla jsou pro nás okna, potažmo slunce. Jak je vidět i na přiložených obrázcích, již měsíc máme na TČ nastavenou vnitřní teplotu 18.5st. a doma je díky slunnému jaru stále kolem 22st. A dalším zdrojem je vše, co vydává teplo, elektropřístroje, trouba, vařič, lidi. Jak jsem hledal a našel dodavatele TČ? Trh nabízí nepřeberné množství, a všichni jsou nejlepší, tak jak na to. Já nakonec zúžil dodavatele na dva, kteří jsou i výrobci z Česka a mají v nabídce i TČ typu ON/OFF, a ne jen dnes tak moderní Invertorová (ta jsou popisována tak, že běží v podstatě stále, a reagují na odběr zvýšením či snížením výkonu, tak jako když zrychlujete a zpomalujete v autě). Pro On/Off typ mě přesvědčily dva argumenty: podstatně méně elektroniky a pak přirovnání k motoru, v určitých otáčkách má optimální kroutící moment, spotřebu, výdrž, výkon - a tak to je i u toho typu TČ, běh je nastaven na optimum, otáčky, průměry trubek, výměníků, tlaky, atd. K TČ máme vnitřní jednotku s bojlerem 300l a 11 podlahových okruhů a okruh do topného žebříku, což je dalších cca 200l vody. A také několik tun hmoty v podlaze a ve stěnách, čímž je zajištěno že TČ sepne, natopí a pak je hodně dlouho v klidu. Vybral jsem firmu Acond, nechal jsem si od nich udělat i podlahové topení. Spokojenost, zima za námi, TČ bez problému běželo i v těch několika -15 -20st mrazu. Co je nespornou výhodou, když máte TČ, dostanete nižší sazbu elektřiny cca na 20hodin denně, viz obr. ČEZ - časy HDO a v nastavení TČ si pak múžete nastavit, co má signál HDO dělat, tj já nastavil ať v "drahých" hodinách nedělá nic, viz obr. Volba HDO Na dalším přiloženém obrázku PROVOZNÍ HODINY TČ OD 3.1.2018 DO 4.5.2018 je souhrn časů za 4 měsíce leden-začátek května, kolik hodin co v TČ a jak dlouho běželo, tj. z nějakých 120 dní letošní zimy běžel ten největší žrout, kompresor, jen 20 dní. Na dalších obr. je pro zajímavost vidět hlavní strana ovládání a průběhy teplot za posledních 24hod. Ovládání jednoduché, přehledné, je dostupné přes internet. TČ není uplně pro všechny domy, a paradoxně pro nové NED či pasivní, či nulové domy je už skoro zbytečné, protože pořízení něco stojí a návratnost při malé či skoro žádné potřebě tepla je v porovnání s občasným přitopením elektřinou a nějakou fotovoltaikou na ohřev TUV v nedohlednu. Takže i vy, co rekonstruujete starý cihlový či kamenný dům, nezateplujte zvenku polystyrénem, udělajte jen kvalitní venkovní o omítku co difunduje a odpuzuje vodu (ja jsem udělal od Satsysu a nelituji), vnitřní protiplísňovou omítku, a zainvestujte do podlahovky(U STĚN ZHUSTĚTĚ SMYČKY) a TČ. A bude te mít super bydlení.
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
Venkovní a vnitřní jednotka Acond TČ8 EVI-M | 190 000 Kč |
Podlahové topení komplet s připojením na TČ | 85 000 Kč |
Celkem | 275 000 Kč |
Jurajda & Zuzajda16. 5. 2018 8:27:57
napsal(a) Vorgl:
Dobrý den,
s prací na podlahové topení od Acondu jsem spokojen.
Vypracovali a zaslali ke schválení plán, dám do přílohy v pdf.
V ceně byl veškerý spojovací materiál, podkladová folie na polystyren (ja jsem si předem anchystal dilatační pády na stěnyn)tlakové zkoušky, napojení na systém tč, rozvaděč.
My jsme opravdu pak jen zapnuli TČ a topilo to.
Jenu výtku bych měl, ale to byl asi nějaký komunikační a měl jsem se ozvat, za 500kč mi udělali přípravu na žebřík do koupelny, tj já jsem očrkával, že tam bude koukat ze zdi taková ta příruba s ventil y a šroubením kam žebřík napojím (cca 350kč), ale ze zdi koukala jen ohnutá trubka (takže až jsem měl omítky a dělal koupelnu, tak jsem si na míru ustřihl a napojil) No ale 500 kč za ohnutí trubky(to byl jediná rozdíl od ostatních okruhů) mi přijde dost, ale jak říkám měl jsem se ozvat :(